Τη δεύτερη νίκη του στη φετινή EKO Basket League πανηγύρισε το Ρέθυμνο Cretan Kings που στο πλαίσιο της έβδομης αγωιστικής επικράτησε στην έδρα του με 70-63 του Προμηθέα. Αυτή ήταν η δεύτερη απώλεια για την ομάδα της Πάτρας στη φετινή λίγκα.

Οι Χριστοδούλου (16π.) και Φράνκαμπ (13π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους νικητές που κατάφεραν να κρατήσουν τον Προμηθέα 15 πόντους κάτω από τον επιθετικό τους μέσο όρο. Ο Προμηθέας, που προερχόταν από ήττα μέσα στην εβδομάδα στο Μονακό, τελείωσε το παιχνίδι με 31% εντός παιδιάς (12/30 δίποντα και 8/33 τρίποντα) και παρότι είχε επτά παραπάνω πόντους (10-17) στον αιφνιδιασμό είδε τους Κρητικούς να σκοράρουν 15 πόντους μετά από επιθετικό ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα με τον Προμηθέα να προσπερνά ωστόσο με 9-10 στο 5'. Οι παίκτες του Ρεθύμνου Cretan Kings ωστόσο ήταν εύστοχοι από τη γραμμή των ελευθέρων βολών και ξαναπήραν το προβάδισμα με 19-14 λίγο πριν ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος (19-16).

Η ομάδα της Κρήτης μπήκε στη δεύτερη περίοδο με ένα σερί 8-0 που της έδωσε τη δυνατότητα βα ξεφύγει με 27-18 στο 13'. Με ένα μικρό 5-0 ο Προμηθέας μείωσε σε 29-26 στο 16' αλλά στη συνέχεια οι παίκτες του ήταν άστοχι με αποτέλεσμα το Ρέθυμνο Cretan Kings να προηγηθεί στο φινάλε του πρώτο ημιχρόνου με 35-28.

Τέσσερις γρήγοροι πόντοι από τον Γκόρντον ανέβασαν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα με το Ρέθυμνο Cretan Kings να ξεφεύγει με 39-28. Η ομάδα της Πάτρας ήταν ιδιαίτερα άστοχη ωστόσο κατάφερε να μείωσε σε 39-34 στο 24', πριν «απαντήσει» με ένα 5-0 το Ρέθυμνο για το 44-34. Στο 28' ο Λι έστειλε τη διαφορά στο +13 γι τους γηπεδούχους, ενώ το φινάλε της τρίτης περιόδου τους βρήκε να προηγούνται με 50-38.

Ο Μιχάλης Καμπερίδης με επτά διαδοχικούς του πόντους έστειλε το προβάδισμα των γηπεδούχων στο +15 (59-44) στο 33' με τη διαφορά να παραμένει σταθερά κοντά στους 10 πόντους σε όλη τη διάρκεια της τέταρτης περιόδου. Ο Προμηθέας με γκολ φάουλ του Ρόμπινσον μείωσε σε 69-62 όμως δεν κατάφερε να κατεβάσει κι άλλο τη διαφορά με το φινάλε του αγώνα να βρίσκει το Ρέθυμνο Cretan Kings να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με 70-63.

Τα δεκάλεπτα: 19-16,  35-28, 50-38, 70-63.

Μάκης Γιατράς (προπονητής Προμηθέα): «Πρώτα απ’ όλα θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα των Ρέθυμνο Cretan Kings, η οποία είναι πολύ καλή με έναν εξαιρετικό προπονητή. Παίζει και καλό μπάσκετ στα τελευταία παιχνίδια ανεξαρτήτως αποτελέσματος. Υπάρχουν πράγματα που εξηγούνται και πράγματα που δεν εξηγούνται.

Μπορούμε να πούμε 50 δικαιολογίες αλλά δε χρειάζονται, όπως δε χρειάζεται ούτε να κλαίμε. Αυτήν τη στιγμή γίνονται μαγικά πράγματα. Χάνουμε μόνοι μας λέι απ και σουτ ελεύθερα. Δεν έχουμε ρυθμό στην άμυνα, με τους 50 από τους 70 πόντους να τους δεχόμαστε στο ένας εναντίον ενός. Είμαστε πίσω στο θέμα της ενέργειας. Αυτό είναι δικό μας θέμα. Θα προσπαθήσουμε να το λύσουμε εμείς. Συνεχίζουμε και κοιτάμε τα επόμενα παιχνίδια».

Βαγγέλης Ζιάγκος (προπονητής Ρεθύμνου Cretan Kings): «Συγχαρητήρια στα παιδιά για τη σημαντική νίκη. Δύο καθοριστικοί παράγοντες έπαιξαν ρόλο στη διαμόρφωση του αποτελέσματος. Πρώτον τα υψηλά επίπεδα συγκέντρωσης των παιδιών καθ ‘όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, που αποτυπώνεται στο γεγονός ότι ελέγχαμε το παιχνίδι και στα 40 λεπτά. Και δεύτερον στη συγκυρία ότι ο Προμηθέας προέρχεται από δύο συνεχόμενα, υψηλών απαιτήσεων, παιχνίδια, σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Εκμεταλλευτήκαμε αυτό το γεγονός και στοχεύσαμε σε αυτά που εμείς αναγνωρίσαμε ως αδυναμίες και στο επιθετικό και στο αμυντικό παιχνίδι του Προμηθέα. Τα παιδιά έδειξαν χαρακτήρα σε στιγμές που φαινόταν ότι ο Προμηθέας ανεβάζει την απόδοση και την πίεση του. Μας προβληματίζουν τα 17 λάθη και τα 12 επιθετικά ριμπάουντ που δώσαμε. Είναι δύο στοιχεία που απαιτούν βελτίωση.

Αυτό που έχουμε ως αρχή στη δουλειά μας είναι πως από βδομάδα σε βδομάδα προσπαθούμε να μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια λάθη. Συγχαρητήρια σε όλους και καλή συνέχεια στον προμηθέα και τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις».