Όταν ένα παιχνίδι κρίνεται στον πόντο, ασφαλώς και κάποιες λεπτομέρειες διαδραματίζουν τον ρόλο τους. Μόνο λεπτομέρεια ωστόσο δεν ήταν η ολοκληρωτική κυριαρχία του Αρη στους «αιθέρες» του σημερινού ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ο μεγάλος νικητής του «clasico» της Θεσσαλονίκης είχε περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ από αυτά που είχε στο σύνολο ο «δικέφαλος». Η τελική διαφορά των 14 ριμπάουντ (47 έναντι 33) δεν αποτυπώνει απόλυτα και τη διαφορά των δύο αντιπάλων σε αυτόν τον τομέα.

Το παιχνίδι εξελίχθηκε πάντως σε προσωπικό παράσταση του Αλέξανδρου Βεζένκοφ που σημείωσε δύο ρεκόρ καριέρας στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ! Με τους 29 πόντους (είχε 24 στο ματς με τα Τρίκαλα BC Aries) και τα 14 ριμπάουντ (είχε από 13 στα παιχνίδια με Κόροιβο και Πανιώνιο). Ο Βούλγαρος φόργουορντ πλησίασε την καλύτερη φετινή επίδοση του πρωταθλήματος (είχε 33 ο Ινγκλις στο παιχνίδι της ΑΕΚ στα Τρίκαλα) αλλά και εκείνη των εκτός έδρας ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στα χρόνια του επαγγελματικού πρωταθλήματος (Πρέλεβιτς και Καστλ είχαν από 34 σε παιχνίδια των σεζόν 1995-96 και 2006-07 αντίστοιχα).

Τα κατορθώματα του Βεζένκοφ έχουν και συνέχεια. Ισοφάρισε το φετινό ρεκόρ του με τις τρεις ασίστ που μοίρασε αφού τόσες είχε και στα παιχνίδια με Κολοσσό H Hotels και ΑΕΚ. Με τα πέντε εύστοχα τρίποντα που είχε «άγγιξε» την καλύτερη φετινή επίδοση (από έξι είχαν ο Ινγκλις δύο φορές, Τζέιμς, Πεν και Ελ-Αμίν).

Με τα 14 ριμπάουντ εξάλλου που κατέβασε πλησίασε και αυτό το ρεκόρ της σεζόν (από 15 είχαν Σκορδίλης και Μενσά-Μπονσού στην 11η αγωνιστική). Όλα αυτά είχαν ως αποτέλεσμα να συγκεντρώσει 37 βαθμούς στο ranking ενώ η προηγούμενη καλύτερη επίδοση του, ήταν οι 34 του αγώνα με τα Τρίκαλα BC Aries.

* Ο Ντρου Νέιμικ έκανε εξαιρετική δουλειά και σε αυτό το ντέρμπι, όπως και την περασμένη Κυριακή. Εχοντας επτά πόντους και 10 ριμπάουντ έφτασε σε τριψήφια νούμερα στο φετινό πρωτάθλημα και στις δύο κατηγορίες. Στη δεύτερη μάλιστα, ισοφάρισε την καλύτερη επίδοση του αφού 10 ριμπάουντ είχε και στο ντέρμπι της προηγούμενης εβδομάδας.

* Με τους 11 πόντους που σημείωσε σήμερα, ο Μοχάμεντ Πάσαλιτς ξεπέρασε τους 700 στο ελληνικό πρωτάθλημα.

* Ατομικό ρεκόρ στην σεζόν αποτελούν για τον Σπύρο Μούρτο οι τρεις ασίστ που μοίρασε (είχε από δυο σε τέσσερα διαφορετικά παιχνίδια).

* Σε ομαδικό επίπεδο υπήρξαν κατηγορίες της στατιστικής στις οποίες ο Αρης διέπρεψε και κάποιες άλλες που ήταν σχεδόν αρνητικός παρά τη νίκη του. Τα 20 επιθετικά ριμπάουντ που είχαν οι «κίτρινοι» αποτελούν ισοφάριση της καλύτερης φετινής επίδοσης αφού τόσα είχε η ΑΕΝΚ Δημούλας στο παιχνίδι με τον Πανελευσινιακό στην 3η αγωνιστική. Η δική του προηγούμενη καλύτερη επίδοση ήταν τα 13 στο εντός έδρας ματς με τον ΠΑΟΚ και εκτός έδρας με τον Κόροιβο).

* Ρεκόρ για τον φετινό Αρη αποτελούν τα 47 ριμπάουντ που είχε στο σημερινό ντέρμπι αφού είχε 44 κόντρα στα Τρίκαλα BC Aries.

* Οι 28 πόντοι του στη δεύτερη περίοδο του σημερινού αγώνα, αποτελούν ρεκόρ των «κίτρινων» που είχαν 27 στην πρώτη περίοδο του εντός έδρας αγώνα με τον Πανελευσινιακό.

* Ακόμη οι 78 πόντοι στο σύνολο αποτελούν ισοφάριση της καλύτερης εκτός έδρας επίδοσης του Αρη αφού τόσους σημείωσε και στην πρεμιέρα με τον Πανελευσινιακό.

* Στον αντίποδα πάντως, το 50% στις βολές (είχε 11/22) είναι η χειρότερη επίδοση του Αρη στο φετινό πρωτάθλημα καθώς η προηγούμενη ήταν το 52,9% (18/34) του παιχνιδιού με τον ΚΑΟΔ Am.Genetics.
Αρνητικό ρεκόρ του φετινού Αρη και το 38,6% στα δίποντα (17/44) αφού είχε 40% (16/40) στα παιχνίδια με Πανιώνιο και Παναθηναϊκό).

Τον καταδίκασε η 2η περίοδος

Το επιμέρους 28-14 της δεύτερης περιόδου, προφανώς και διαδραμάτισε καταλυτικό ρόλο στην έκβαση του ντέρμπι. Ο ΠΑΟΚ μάλιστα ισοφάρισε τη χειρότερη αμυντική επίδοση του σε μία περίοδο για το φετινό πρωτάθλημα αφού 28 είχε δεχτεί και στην τρίτη περίοδο του παιχνιδιού με τον Απόλλωνα Carna.

Βέβαια ο ΠΑΟΚ πέτυχε 25 πόντους στην τέταρτη περίοδο και ισοφάρισε την καλύτερη επίδοση του για εντός έδρας ματς (τόσους είχε στη δεύτερη του αγώνα με την ΑΕΝΚ Δημούλας).

* Ο «Δικέφαλος» υποχρεώθηκε σε μία «σκληρή» εντός έδρας ήττα παρότι αυτό ήταν το μόνο παιχνίδι του στο φετινό πρωτάθλημα στο οποίο υπέπεσε σε μονοψήφιο αριθμό λαθών. Είχε επτά ενώ η προηγούμενη καλύτερη επίδοση του, ήταν τα 11 των αγώνων με ΑΕΚ και Τρίκαλα BC Aries.

* Σε ατομικό επίπεδο, ο Τζούλιαν Βον ήταν ίσως ο κορυφαίος του ΠΑΟΚ και με τα 7/8 δίποντα του «άγγιξε» το φετινό ρεκόρ ευστοχίας (7/7 είχε ο Σαρικόπουλος στο παιχνίδι ΑΕΚ-Κολοσσός H Hotels).

* Οι 21 πόντοι αποτελούν ρεκόρ στη σεζόν για τον Μαρκ Κάρτερ που είχε 19 στην πρεμιέρα με το Ρέθυμνο).

* Ρεκόρ στην περίοδο αποτελούν και για τον Βαγγέλη Μαργαρίτη οι τρεις ασίστ που μοίρασε (είχε από δύο στα ματς με ΚΑΟΔ Am.Genetics, Ολυμπιακό και Κολοσσό H Hotels).

* Ο Κέβιν Λάνγκφορντ ξεπέρασε τις 200 εύστοχες βολές και ο Απόλλωνας Τσόχλας έφτασε τις 100.

* Ένα ριμπάουντ ήταν αρκετό για τον Δημήτρη Χαριτόπουλο ώστε να φτάσει τα 300 με τον ΠΑΟΚ στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.