Ο Άρης είχε φύγει με ένα μεγάλο "διπλό" από την Πάτρα στο παιχνίδι του πρώτου γύρου και το απόγευμα της Δευτέρας ο Απόλλων έδωσε την απάντησή του (75-67).

Η νίκη στο "Νικ Γκάλης Χολ" ισοδυναμεί με... μισή παραμονή για την ομάδα του Νίκου Βετούλα, που έπιασε τον πάλαι ποτέ αυτοκράτορα του ελληνικού μπάσκετ στην έβδομη θέση της βαθμολογίας και μάλιστα πήρε και το σχετικό πλεονέκτημα, αφού κάλυψε τη διαφορά του πρώτου γύρου.

Ο Απόλλων είναι μια άλλη ομάδα στο παρκέ απ' την ημέρα που ο Ρος πήρε τη θέση του Χιλ στο τιμόνι της, με το γεγονός αυτό να επιβεβαιώνεται και στη Θεσσαλονίκη. Ο Αμερικανός και οι τρεις συμπατριώτες "δορυφόροι" του (Ουίλσον, Ντάνιελ, Μπολντς) δημιούργησαν μια τρομερή τετράδα που μαζί σκόραρε τους 62 απ' τους 75 πόντους της ομάδας της Αχαϊας και μάζεψε τα 28 απ' τα συνολικά 37 ριμπάουντ.

Με όπλο την αθλητική τους ικανότητα και εκμεταλλευόμενοι το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι έδειχναν να είχαν μείνει στη νίκη τους μέσα στη Νέα Σμύρνη, οι παίκτες του Απόλλωνα πίεσαν αφόρητα (19 λάθη για τον Άρη) και όρισαν το τέμπο του αγώνα.

Χρειάστηκαν ωστόσο το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης για να πανηγυρίσουν τη νίκη, αφού το ποσοστό τους στα μακρινά σουτ ήταν αποκαρδιωτικό (5/23), επιτρέποντας έτσι στους Αθηναίου, Βεζένκοφ και Πελεκάνο να διατηρούν επί 40 λεπτά τις δύο ομάδες σε απόσταση αναπνοής.

Το καθοριστικότερο βήμα για τον Απόλλωνα έγινε 1.30' πριν το τέλος της παράτασης, με τον Ρόναλντ Ρος να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ. Η διαφορά ανέβηκε στους πέντε πόντους και ο Άρης δεν είχε άλλες δυνάμεις για να καταφέρει να αντιδράσει.