Τα σκήπτρα στο Κύπελλο Ελλάδας διατήρησε για τρίτη συνεχόμενη χρονιά ο Παναθηναϊκός που επιβλήθηκε του Άρη με 90-53 στον τελικό στα «Δύο Αοράκια» στο Ηράκλειο!

Οι «πράσινοι» κατέκτησαν το 15ο κύπελλο στην ιστορία τους χάρη στην εξαιρετική τους εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και ιδιαίτερα στο τρίτο δεκάλεπτο.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο μέρος, με τον Άρη να επιβάλει το δικό του τέμπο στο παιχνίδι και να βγάζει εκτός ρυθμούς, ειδικά στην άμυνα, τους παίκτες του Παναθηναϊκού.

Ο Παναθηναϊκός τρέχοντας ένα σερί 7-0 προηγήθηκαν με 25-18 στο 12’ όμως οι Θεσσαλονικείς απάντησαν άμεσα και τρέχοντας επιμέρους σκορ 15-4 προσπέρασαν στο 17’ με 33-29. Τελικά το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 40-40.

Στο δεύτερο μέρος όμως η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε μέσα σε τέσσερα αγωνιστικά λεπτά να βάλει τις βάσεις για τη μετέπειτα νίκη του. Σε αυτό το διάστημα κράτησε δίχως σκορ τους αντιπάλους του, ενώ έτρεξε σερί 15-0 κάνοντας το σκορ 55-40. Συνολικά στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός είχε επιμέρους σκορ 35-7 δίνοντας έτσι διαδικαστικό χαρακτήρα στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι «πράσινοι» έχοντας πλέον την ψυχολογία με το μέρος τους κατάφεραν να προηγηθούν ακόμα και με +38 πόντους στο 37’ (87-49) για να τελειώσει το παιχνίδι με 90-53.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 40-40, 75-47, 90-53

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος, Μπράμος 8 (2), Κάρι 17 (4), Μπατίστ 4, Φώτσης 11 (3), Ούκιτς 6, Λάσμε 7, Μαυροκεφαλίδης 4, Διαμαντίδης 7 (1), Παππάς 7 (1), Γιάνκοβιτς 6, Ματσιούλις 13 (3).

ΑΡΗΣ (Μίνιτς): Μποχωρίδης 12 (2), Χαντ, Πελεκάνος 9 (1), Γκίκας 1, Τσακαλέρης 7, Ασημακόπουλος, Χαρίσης, Λαρεντζάκης, Βεζένκοφ 9 (1), Μούρτος 5, Αθηναίου 10 (1).