Βαθειά βαθμολογική ανάσα πήρε η Κύμη που επικράτησε με 86-82 του Προμηθέα στη Χαλκίδα, για την 20ή αγωνιστική της Betshop Basket League.

Η αναμέτρηση χαρακτηρίστηκε από τις εντυπωσιακές εμφανίσεις του Κρις Χόρτον που είχε 19 πόντους και 15 ριμπάουντ, και του Οκτάβιους Έλις που τελείωσε το παιχνίδι με 35 πόντους με 16/18 σουτ και 13 ριμπάουντ.

Ωστόσο υπήρξαν απώλειες και από τις δύο πλευρές με την Κύμη να χάνει τον ΖεΚουάν Λιούις που τραυματίστηκε στο πρώτο ημίχρονο και μεταφέρθηκε για εξετάσεις, και τον Προμηθέα τον Λάνγσκτον Χολ που χτύπησε και αποχώρησε στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η Κύμη βρέθηκε εννέα πόντους πίσω στο σκορ στα μέσα της τέταρτης περιόδου, όμως με ένα επιμέρους 20-7 στο φινάλε έφτασε στη νίκη που την κρατά σε απόσταση από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Με τρία σερί τρίποντα και οκτώ πόντους από τον Γουάσινγκτον η Κύμη πήρε προβάδισμα με 11-4 στο πρώτο τρίλεπτο. Με τον Έλις όμως να σημειώνει 11 διαδοχικούς πόντους, τους περισσότερους με καρφώματα, ο Προμηθέας ισορρόπησε το παιχνίδι και προσπέρασε με 23-16 στο 8'.

Η Κύμη μείωσε σε 19-23 στο τέλος της πρώτης περιόδου και ισοφάρισε με τον Χόρτον σε 23-23 στο 11'. Ο Έλις όμως συνέχισε να κερδίζει μάχες στη ρακέτα και οι Πατρινοί με ένα σερί 8-0 προηγήθηκαν με 31-23 στο 13'. Η Κύμη απάντησε με ένα δικό της σερί 11-0 που την έφερε μπροστά στο σκορ με 34-31. Στο φινάλε τπου πρώτου μέρους ο Προμηθέας πήρε προβάδισμα ενός πόντους (43-44) με μία βολή του Λίποβι.

Η Κύμη μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος και στο 23' ο Χόρτον έκανε το σκορ 51-46 ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Σαγκς με εύστοχο τρίποντο διαμόρφωσε το 56-51. Ο Προμηθέας όμως έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 15-2 και προηγήθηκε με 66-58 λίγο πριν από το φινάλε της τρίτης περιόδου (59-66).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 35' ο Μπράουν τους έδωσε αέρα εννέα πόντων κάνοντας το 66-75. Τρία τρίποντα από τον Γουίλιαμς, όμως, και ένα καλάθι του Σαγκς άλλαξαν τελείωσες την εικόνα με την Κύμη να προσπερνά με 77-75. Ένα λεπτό πριν από το τέλος ο Έλις έδωσε προβάδισμα στον Προμηθέα με 80-79, όμως ο Χόρτον με γκολ-φάουλ και ο Σανγκς με βολές διαμόρφωσαν το 84-80. Ο Έλις σκόραρε και με βολές για το 84-82 αλλά στα 6,3 ο Σαγκς ήταν επίσης εύστοχος από τη γραμμή των βολών για το 86-82 και τη νίκη της Κύμης.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 43-44, 59-66, 86-82.

Μάκης Γιατράς (προπονητής Προμηθέα Πάτρας): «Καταρχήν θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα της Κύμης και στον προπονητή της Ισίδωρο Κουτσό για την νίκη τους. Εμείς θεωρούσαμε ότι και αυτό το παιχνίδι ήταν ένας τελικός και ότι πρέπει να βλέπουμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά γιατί θέλουμε να φτάσουμε όσο το δυνατόν πιο ψηλά στην βαθμολογία.

Δεν είχαμε ταξίδι για την Ευρώπη και περιμέναμε ότι θα είμαστε συγκεντρωμένοι. Είχαμε δουλέψει κάποια πράγματα και ελέγξαμε το παιχνίδι στην μεγαλύτερη διάρκεια του. Θα πω λοιπόν ότι χάσαμε τουλάχιστον επιεικώς βλακωδώς. Βρισκόμασταν 9 πόντους μπροστά στα τελευταία λεπτά και δεχθήκαμε 4 τρίποντα στο τρανσίσιον ενώ είχαμε να δώσουμε 4 φάουλ.

Το ποιος είναι καλύτερη ομάδα πρέπει να το αποδεικνύεις κάθε φορά στο γήπεδο και να το αποδεικνύεις με πράξεις και όχι με λόγια. Συνεχίζουμε και κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι».

Ισίδωρος Κουτσός (προπονητής Κύμης): «Όσον αφορά το παιχνίδι θα ήθελα να πω ότι είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια ομάδα με διαφορετικούς στόχους από εμάς, με περισσότερες λύσεις και περισσότερη ποιότητα, μια ομάδα Basketball Champions League.

Έμείς σε αυτό το κομμάτι ζητήσαμε από τα παιδιά μας να βάλουμε απέναντι στην αθλητικότητα των αντιπάλων τα κορμιά μας, να παίξουμε πολύ δυνατά και να παίξουμε στην επίθεση όσο το δυνατόν πιο γρήγορα στην επίθεση μας, ειδικά στην εκτέλεση. Οι παίκτες μας έκαναν πραγματικά μεγάλη προσπάθεια, αν και στο πρώτο ημίχρονο κάναμε αρκετά λάθη που είχαν να κάνουν  με την βιασύνη λόγω της μεγάλης θέλησης μας.

Έγινε μεγάλη προσπάθεια στα ριμπάουντ και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από αυτό το κομμάτι. Προσπαθήσαμε να ελέγξουμε το παιχνίδι μέσα από τα ριμπάουντς, όσο και αν ήταν δύσκολο. Θεωρώ ότι στο μέτρο του εφικτού τα καταφέραμε, αν σκεφτούμε και την ανθρωπομετρική διαφορά και την αθλητικότητα.

Είμαι πολύ ικανοποιημένος από την θυσία των παιδιών, αφού έβαλαν το κορμί τους χωρίς να σκεφτούν το παιχνίδι τους, τους πόντους τους και τον χρόνο συμμετοχής τους, βοηθώντας την ομάδα να πάρε αυτήν την πολύτιμη νίκη. Δεν ξεγελιόμαστε όμως και κρατάμε χαμηλούς τόνους, αφού έχουμε πολύ δύσκολο δρόμο ακόμα. Χρειαζόμαστε νίκες και θα κάνουμε τα πάντα για να τα πάρουμε και να κρατήσουμε την ομάδα στην κατηγορία».