Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στο Μόναχο από την Μπάγερν (81-75) και έχασε την ευκαιρία να πετύχει την πρώτη εκτός έδρας νίκη του στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας.

Ο αγώνας κρίθηκε στην τελευταία περίοδο, στην οποία οι «πράσινοι» δέχθηκαν επιμέρους σκορ 24-16. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (35-32) και του τρίτου δεκάλεπτου (59-57) ο Παναθηναϊκός είχε ισχνό προβάδισμα. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 61-60 στο πρώτο λεπτό της τέταρτης περιόδου, αλλά στην συνέχεια δέχθηκαν σερί 8-0 με πρωταγωνιστή της Μπάγερν τον Άντον Γκαβέ και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 7 (68-61) λίγο πριν το 34’.

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με σερί 5-0 με καλάθι του Έι Τζέι Σλότερ και τρίποντο του Αντώνη Φώτση μείωσε στο καλάθι (70-68) 3’ και 42’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με δύο καθοριστικά τρίποντα από τους Ντούσκο Σαβάνοβιτς και Νιχάντ Ντζέντοβιτς και αύξησαν την διαφορά στους 8 (76-68) με σχεδόν δύο λεπτά να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης.

Με δύο βολές του Σλότερ οι «πράσινοι» μείωσαν σε 76-70 1’ και 40’’ πριν την λήξη του αγώνα, αλλά στην συνέχεια οι Διαμαντίδης, Μπλουμς αστόχησαν σε δύο σερί τρίποντα και ο Σαβάνοβιτς ξανά έξω από τα 6,75 μέτρα ουσιαστικά… σφράγισε την νίκη της Μπάγερν (79-70) με 46’’ να απομένουν για την λήξη του ματς. Με τρίποντο του Φώτση, που είχε 4/5 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα 7’’ πριν το τέλος της συνάντησης, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει την τελική διαφορά στους έξι (81-75), κάτι που ίσως να του φανεί χρήσιμο στην συνέχεια της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 32-35, 57-59, 81-75.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Πέσιτς): Σάφαρτσικ 3 (1), Μίτσιτς 4 (6 λ., 5 α.),Μπένζινγκ, Ντζέντοβιτς 14 (2 τριπ., 6 ριμπ., 4 ασ.), Στίματς 11. Σαβάνοβιτς 20 (5 τρ., 6 ριμπ.), Γκαβέλ 13 (4 ασ.), Γιάγκλα 10 (1), Μπράιαντ 6 (9 ριμπ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 13 (1), Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 17 (1 τριπ., 4 ριμπ.), Φώτσης 15 (4/5 τριπ.), Παππάς, Διαμαντίδης (7 α.), Γκιστ 2, Μπατίστα 18 (7 ριμπ., 2 κλ., 5 λ.), Μπλουμς 6 (2), Ράιτ 2.

«Νομίζω πως δεν είχαμε το πάθος και την αυτοπεποίθηση να νικήσουμε», τόνισε ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς, προπονητής του Παναθηναϊκού και σημείωσε: «Και τα χρειαζόμαστε σε τέτοιου είδους αναμετρήσεις. Ήταν 4-5 λεπτά στα οποία χάσαμε αυτή την πίστη κι όλα άρχισαν από εκεί από αυτά τα τέσσερα κακά λεπτά. Είναι μόλις η 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκας κι υπάρχει ακόμη δρόμος».

«Στην τέταρτη περίοδο από αμυντικής πλευράς κάπως τα παρατήσαμε και επιτρέψαμε στους αντιπάλους μας να σκοράρουν εύκολους πόντους, ενώ εμείς δεν ήμασταν όπως θέλαμε στην άμυνα και τους δώσαμε τη νίκη», παραδέχθηκε ο Έι Τζέι Σλότερ, ο 27χρόνος Αμερικανός γκαρντ των «πρασίνων» και υπογράμμισε: «Πρέπει να μάθουμε απ' αυτό και να 'μαστε έτοιμοι εν όψει συνέχειας. Νομίζω πως πραγματοποιήσαμε καλή εμφάνιση στα πρώτα 30 λεπτά. Κατά διαστήματα παίξαμε καλή άμυνα. Απλώς πρέπει και στα 40 λεπτά έτσι».