Ο Παναθηναϊκός Superfoods ηττήθηκε στις λεπτομέρειες στην Μαδρίτη από την Ρεάλ (81-74) και έχασε την ευκαιρία να ανακτήσει το προβάδισμα στην σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας. Η «Βασίλισσα» έφτασε στη νίκη με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σέρχιο Γιουλ στην επιστροφή στην δράση ύστερα από οκτώ μήνες απουσίας λόγω τραυματισμού.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο μέχρι 18’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης και την τεχνική ποινή που χρεώθηκε ο κόουτς των «πρασίνων» Τσάβι Πασκουάλ με το σκορ 37-34 και σε διαμαρτυρία του για φάουλ στον Άντριαν Πέϊν, στον οποίο καταλογίστηκαν βήματα από τους διαιτητές Λοτερμόζερ, Γιόβτσιτς και Πατέρνικο.

Η τεχνική ποινή στον Πασκουάλ ήταν το «εφαλτήριο» για τους γηπεδούχους να ξεφύγουν με διαφορά 13 πόντων στο σκορ (50-37). Ο Παναθηναϊκός Superfoods, ωστόσο, κατάφερε να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης, χάρις στο ρεσιτάλ του Νικ Καλάθη και την αμυντική βελτίωση του.

Με 14 πόντους με 2 τρίποντα του 29χρονου γκαρντ η «ομάδα του τριφυλλιού» πλησίασε στον πόντο (64-63) στο 36’ και αμέσως μετά έφυγε στον αιφνιδιασμό. Η πάσα του Μάρκους Ντένμον προς τον Τζέιμς Γκιστ αλλοιώθηκε από την προσπάθεια του Γιουλ για κλέψιμο, όμως, η μπάλα δόθηκε από τους διαιτητές στην Ρεάλ. Ο Γιουλ, που μέχρι εκείνο το σημείο ήταν εκτός ρυθμού, πέτυχε δύο σερί σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα και η «Βασίλισσα» ξέφυγε στο σκορ με 70-63, 3’ και 28’’ πριν το τέλος του αγώνα.

Οι «πράσινοι» κατόρθωσαν με δύο τρίποντα των Καλάθη, Μάικ Τζέιμς να ισοφαρίσουν σε 70-70 στο 38’. Στα τελευταία λεπτά, όμως, ο Παναθηναϊκός δεν είχε «καθαρό μυαλό» και ο Κάρολ με τρίποντο και φάουλ (77-72) με 50’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης έδωσε τη νίκη στην Ρεάλ.

Ο προπονητής των «πρασίνων» Τσάβι Πασκουάλ σημείωσε μετά την λήξη της αναμέτρησης: «Κάναμε ένα σοβαρό παιχνίδι. Στο δεύτερο και στο τρίτο δεκάλεπτο χάσαμε λίγο τον έλεγχο αλλά και πάλι παλέψαμε για να επιστρέψουμε. Στο τέλος είχαμε πιθανότητες να πάρουμε το παιχνίδι, αλλά τελικά χάσαμε. Το σκορ της σειράς είναι 2-1 αλλά θα δουλέψουμε σκληρά για το τέταρτο παιχνίδι». Ο τέταρτος αγώνας είναι προγραμματισμένος για μεθαύριο Παρασκευή (27/4, 22:00) ξανά στην Μαδρίτη.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 40-34, 57-53, 81-74.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 4, Ράντολφ 8, Ρούντι 9 (1), Ντόντσιτς 7 (10 ριμπάουντ), Αγιόν 8, Κάρολ 17 (2/2 βολές, 3/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα), Ταβάρες 2, Γιουλ 8 (2), Τόμπκινς 5 (1), Τέιλορ 8.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 6 (1), Ρίβερς, Τζέιμς 14 (2), Πέιν, Παππάς, Ντένμον 3 (1), Γκιστ 15, Βουγιούκας 2, Γκάμπριελ 2, Λοτζέσκι 3 (1), Καλάθης 26 (4), Αντετοκούνμπο 3.

* Η Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα νίκησε εντός έδρας την ΤΣΣΚΑ με 79-73 και πρωταγωνιστές τους Αλεξέι Σβεντ (27 πόντοι), Άντονι Γκιλ (22 πόντοι) και μείωσε σε 2-1 την μεταξύ των δύο ομάδων σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας.