Ο Προμηθέας κυριάρχησε χάρις στην ποιότητα, την εμπειρία και την ομοιογένεια του στην Λάρισα και έφτασε σε επιβλητική νίκη με 96-69, για την πρεμιέρα της κανονικής περιόδου της Basket League. Η ομάδα της Πάτρας με την πιεστική άμυνα της οδήγησε τους «νεοφώτιστους» γηπεδούχους σε σχεδόν διπλάσιο αριθμό λαθών (17-9), ενώ ήταν πολύ εύστοχη έξω από τα 6,75 μέτρα (15/30 τρίποντα έναντι 6/20 της Λάρισας).

Ο Προμηθέας, επίσης, είχε εξαιρετική ομαδική λειτουργία στην επίθεση, κάτι που επιβεβαιώνεται από τις 30 ασίστ που έδωσε, ενώ είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων: Δημήτρης Κατσίβελης 13 με 3/3 τρίποντα, Λάνγκστον Χολ και Γιώργος Μπόγρης από 12, Λευτέρης Μαντζούκας 11 και Ρόμπερτ Λόουερι 10.

Ο Προμηθέας προηγήθηκε με νταμπλ σκορ (14-7) στο 6’ της συνάντησης με δύο τρίποντα του Ολεξάντρ Λίποβι. Η Λάρισα, όμως, αντέδρασε και με τον πρώην της ομάδας της Πάτρας, Τερέλ Παρκς να πετυχαίνει 7 πόντους, ισοφάρισε σε 17-17 δύο λεπτά αργότερα. Η ομάδα της Πάτρας απάντησε με τρίποντο του Δημήτρη Αγραβάνη (20-17) και ανέκτησε αμέσως το προβάδισμα.

Ο Προμηθέας άρχισε την δεύτερη περίοδο με σερί 8-0 με δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα των Δημήτρη Κατσίβελη, Κρις Μπαμπ και ένα ακόμη καλάθι του 29χρονου Αμερικανού γκαρντ, και ξέφυγε με διψήφια διαφορά (30-19) στα πρώτα δυόμιση λεπτά του δεκάλεπτου.

Με έξι πόντους του Γιώργου Μπόγρη, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την διαφορά στους 16 (40-24) στο 16’ και με νέο τρίποντο του Κατσίβελη, προηγήθηκαν με 17 (47-30) στο 18’.

Ο Προμηθέας άρχισε το δεύτερο ημίχρονο με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Μπαμπ και την διαφορά να φτάνει τους 20 (52-32). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και με σερί 6-0 με τέσσερις πόντους του Σκότι Ρέϊνολντς, μείωσαν την απόσταση από την ομάδα της Πάτρας στους 12 (61-49) στο 27’.

Παρέμεινε ψύχραιμος ο Προμηθέας, ωστόσο, και με τρία συνεχόμενα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα των Λάνγκστον Χολ, Ρόμπερτ Λόουερι και Λάνγκστον Χολ, ξέφυγε με 22 (74-52), με 35’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου. Η ομάδα της Πάτρας άρχισε το τελευταίο δεκάλεπτο με σερί 10-0 με δύο τρίποντα των Λεωνίδα Κασελάκη, Λόουερι και η διαφορά έφτασε τους 29 (84-55) στο 32’. Η διαφορά των 29 ήταν και η μεγαλύτερη για τους νικητές στην συνάντηση.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 32-49, 55-74, 69-96.

Μάκης Γιατράς (προπονητής Προμηθέα): «Να ευχηθώ υγεία σε όλες τις ομάδες. Στη ομάδα της Λάρισας εύχομαι να πετύχει τους στόχους της. Καλή συνέχεια. Ήταν μια πρεμιέρα. Ήμασταν σοβαροί και συγκεντρωμένοι. Πιέσαμε σε όλο το γήπεδο. Βάλαμε κάποια σουτ καικερδίσαμε εύκολα.

Ευχαριστούμε και όλο το κόσμο που δίδαξε τι θα πει παιδεία και αθλητισμός. Στόχος της ομάδας μας είναι να πάμε καλά στο πρωτάθλημα και να εντάξουμε νεαρά παιδιά στην ομάδα μας. Θα είμαι ευχαριστημένος αν πετύχουμε ότι πετύχαμε και πέρυσι. Τη συμμετοχή μας στους τελικούς. Είναι δύσκολος ο στόχος, αλλά αν με ρωτάτε αυτός είναι ο στόχος. Όσον αφορά την Ευρώπη, θέλουμε η ομάδα να πάει όσο ψηλότερα γίνεται».

Βασίλης Φραγκιάς (προπονητής Λάρισας): «Να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα του Προμηθέα. Πέρυσι έφτασαν στον τελικό του πρωταθλήματος πανάξια. Όταν μειώσαμε στο παιχνίδι οκόουτς Γιατράς με το τάιμ - άουτ άλλαξε το ρυθμό του αγώνα.

Είμαστε σχεδόν15 μέρες μαζί. Θέλουμε χρόνο. Ουσιαστικά ο Προμηθεάς παίρνει τη θέση του Ολυμπιακού ση κατηγορία. Ο κόουτς έχει κάνει μια καταπληκτική δουλειά. Ήταν κουρασμένοι από το τουρνουά με Ολυμπιακό, Ούνιξ και ΤΣΣΚΑ και έβγαλαν ποιότητα σήμερα στο παρκέ. Έχουμε μπροστά μας έναν... γολγοθά. Είμαι όμως αισιόδοξος πως στο τέλος θα πετύχουμε το στόχο μας και θα βάλουμε τις βάσεις για το μέλλον».

Για τυχόν αδυναμίες της ομάδας: «Είναι πάρα πολλές. Πρέπει να βρεθούμε στο γήπεδο. Έχουμε τεράστια κενά. Έχουμε μικρό ρόστερ. Θέλουμε χρόνο προσαρμογής. Μόνο ο Χάμιλτον και ο Παρκς έχουν παραστάσεις από το πρώταθλημα. Εβδομάδα με τη εβδομάδα θα γινόμαστε καλύτεροι».