Η πρώτη παρουσία του Όντεντ Κάτας στον πάγκο του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, δεν συνδυάστηκε με θετικό αποτέλεσμα για τους πρωταθλητές Ελλάδας. Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν στην Κωνσταντινούπολη με 100-74 από τη Φενέμπαχτσε για την 20ή αγωνιστική της Ευρωλίγκας και υποχώρησαν στο 6-13.

Ο Κάτας στο ντεμπούτο του δεν είχε στη διάθεσή του τον Ιωάννη Παπαπέτρου ενώ είδε την ομάδα του να παθαίνει «μπλακ άουτ» στο πρώτο δεκάλεπτο και να αναγκάζεται σε όλη τη διάρκεια του αγώνα να κυνηγά στο σκορ τους Τούρκους.

Με τον Σαντ Ροος να ξεκινά εντυπωσιακά το παιχνίδι οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο πεντάλεπτο, όταν ο Αμερικανός μείωσε σε 13-12. Από αυτό το σημείο όμως η Φενέρμπαχτσε έγινε απόλυτη κυρίαρχος. Η τουρκική ομάδα έτρεξε σερί 18-0 (!) ως το τέλος της πρώτης περιόδου, και έφτασε να προηγηθεί από το δεκάλεπτο με +19 (31-12), διαφορά που δεν έχασε στη συνέχεια της αναμέτρησης.

Με συνεχόμενους πόντους του Γουάιτ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μείωσε σε 33-24 κατεβάζοντας τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, ωστόσο δεν είχε συνέχεια. Η Φενέρ ανέβασε και πάλι το προβάδισμά της πάνω από τους 10 πόντους και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 48-34.

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο μέρος. Η άμυνα του Παναθηναϊκού δέχθηκε 52 πόντους στο β' 20άλεπτο με τη διαφορά να ανεβαίνει πάνω από τους 15 πόντους στις αρχές της τρίτης περιόδου και να παραμένει εκεί σταθερά μέχρι το φινάλε. Μάλιστα ένα λεπτό πριν από το φινάλε του αγώνα έφτασε και στο +30 με τους γηπεδούχους να πιάνουν τους 100 πόντους κάνοντας το σκορ 100-70.

Οι «πράσινοι» σούταραν 20/44 δίποντα και 6/23 τρίποντα ενώ είχαν και 16/23 βολές. Την ίδια στιγμή οι γηπεδούχοι είχαν το εντυπωσιακό 62,5% στα τρίποντα (15/24) και ακόμα 21/34 δίποντα και 13/16 βολές.

Ερχόμενος αντίπαλος του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ θα είναι την ερχόμενη Πέμπτη (21/1) η ουραγός της Ευρωλίγκας, ρωσική Χίμκι, που όμως θα παραταχθεί με νέο προπονητή έπειτα από την αποχώρηση του Ρίμας Κουρτινάιτις.

Τα δεκάλεπτα: 31-12, 48-34, 77-55, 100-74.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Κοκόσκοφ): Χάμιλτον, Μπράουν 15 (3), Πέρεζ (3 λάθη), Γκούντουριτς 18 (3), Μαχμούτογλου 8 (2), Ντε Κολό 12 (1), Πιερ 5 (1), Βέσελι 12, Έντι 6 (2), Ντουβερίογλου 9, Ουλανόβας 15 (3).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ 6, Παπαγιάννης 10, Μποχωρίδης 2, Όγκαστ 3 , Κασελάκης, Καλαϊτζάκης, Φόστερ 7 (2), Νέντοβιτς 6, Γουάιτ 13 (1), Μήτογλου 12, Μπεντίλ 5 (1), Σαντ Ρος 10 (2).