Ο Παναθηναϊκός Superfoods επέβαλλε τον ρυθμό του στο πρώτο ημίχρονο και ειδικά στο δεύτερο δεκάλεπτο (επιμέρους σκορ 31-16) και έφτασε στην νίκη επί του ΠΑΟΚ (92-79) στο ΟΑΚΑ για τον πρώτο αγώνα της ημιτελικής σειράς των πλέι οφ της STOIXIMAN.GR Basket League. Η «ομάδα του τριφυλλιού» διατήρησε το αήττητο στο πρωτάθλημα της φετινής σεζόν με 26 νίκες στην κανονική περίοδο και 3 στα πλέι οφ σε ισάριθμες συναντήσεις.

Οι «πράσινοι» μπήκαν στην αναμέτρηση με διάθεση να πιέσουν ψηλά στην άμυνα και με σερί 9-0 με τρίποντο του Νικ Καλάθη και γκολ φάουλ του Κρις Σίνγκλετον, ξέφυγαν με διψήφια διαφορά στο σκορ πριν συμπληρωθεί το έκτο λεπτό της συνάντησης (16-6). Ο «Δικέφαλος του Βορρά» αντέδρασε και με 7 πόντους του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου μείωσε σε 18-15, με 1’ και 44’’ να απομένουν για την λήξη της πρώτης περιόδου, που ολοκληρώθηκε με σκορ 20-15 για τον Παναθηναϊκό Superfoods ύστερα από δύο βολές του Τζέιμς Γκιστ στο τελευταίο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο πίεσαν ακόμη περισσότερο στην άμυνα με τον Λούκας Λεκαβίτσιους σε θέση πλέι μέικερ. Ο Ίαν Βουγιούκας δημιούργησε και σκόραρε από το χαμηλό ποστ, ο Μάικ Τζέιμς ήταν εύστοχος σε δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα και ο Παναθηναϊκός Superfoods με επιμέρους σκορ 15-2, ανέβασε την διαφορά στο +18 (35-17), 5’ και 46’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Κωνσταντίνος Μήτογλου με ανάποδο κάρφωμα αύξησε την διαφορά στους 19 (42-23), με 3’ και 34’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου μέρους και ο Νικ Καλάθης με τρίποντο στους 20 (49-29), 37’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 24 (58-34) στο 23’ με προσπάθεια του Νίκου Παππά. Οι «πράσινοι» διατήρησαν τον έλεγχο σε όλη την τρίτη περίοδο και με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Κρις Σίνγκλετον με την εκπνοή, ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο στο +22 (72-50).

Η τελευταία φορά που ο Παναθηναϊκός Superfoods προηγήθηκε με 24 (74-50) ήταν στα πρώτα δευτερόλεπτα του τελευταίου δεκάλεπτου με καλάθι του Λεκαβίτσιους. Ο ΠΑΟΚ με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Λίνου Χρυσικόπουλου και ένα καλάθι του Δημήτρη Κατσίβελη κατέβασε την διαφορά στους 17 (74-57) στο 34’ και μείωσε μέχρι τους 13 (90-77, 42’’ πριν την λήξη) βρίσκοντας λύσεις από τους Ουσμάν Κρουμπάλι, Θοδωρή Ζάρα.

Ο Νικ Καλάθης (που είχε 17 πόντους, 12 ριμπάουντ και 6 ασίστ) και ο Μάικ Τζέιμς (17 πόντοι με 6/11 σουτ) ήταν οι καλύτεροι των νικητών, ενώ από τους φιλοξενούμενους προσπάθησε περισσότερο ο Δημήτρης Κατσίβελης (16 πόντοι και 7 ριμπάουντ). Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων μεθαύριο Σάββατο (26/5, 17:30).

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 51-31, 72-50, 92-79.

Ηλίας Παπαθεοδώρου (προπονητής ΠΑΟΚ): «Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό. Απόλυτα δίκαιη η νίκη του. Κυριάρχησε από την αρχή και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Μας δυσκόλεψε να αναπτύξουμε τις επιθέσεις μας. Στην επίθεση έπαιξε με ταχύτητα.

Είδαμε τη ρεαλιστική διαφορά επιπέδου των δύο ομάδων, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα όταν ο Παναθηναϊκός είναι συγκεντρωμένος για το πως μπορεί να παίξει απέναντι σε μία ομάδα σαν εμάς. Προσαρμοστήκαμε στο δεύτερο ημίχρονο, σίγουρα έπαιξε ρόλο ότι ο Παναθηναϊκός έμεινε πίσω στο ρυθμό του.

Κάναμε καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο. Την κρατάμε. Έχουμε να κερδίσουμε πολλά πράγματα από μία κορυφαία ομάδα όπως ο Παναθηναϊκός. Θα προσπαθήσουμε να βελτιώσουμε κάποια πράγματα για το δεύτερο παιχνίδι».

Για το αν μπορεί ο ΠΑΟΚ να κάνει νίκη με τον Παναθηναϊκό Superfoods: «Ρεαλιστικά αν θέλουμε να μιλήσουμε και να είμαστε ειλικρινείς, δεν εξαρτάται μόνο από εμάς. Η διαφορά από τις δύο πρώτες ομάδες με όλες τις υπόλοιπες, όταν συγκεντρώνονται σ’ ένα παιχνίδι, είναι πολύ μεγάλες. Κι ας γράφεται ότι έχουν μειωθεί οι διαφορές, είναι ουτοπικό ότι έχει κλείσει η ψαλίδα.

Θα συνεχίσουμε τη δουλειά μας. Έχουμε χτίσει χαρακτήρα νικητή. Θα προσπαθήσουμε να κερδίσουμε όσο το δυνατόν περισσότερα πράγματα. Αν έρθει νίκη θα είναι το ιδανικό σενάριο».

Για το δεύτερο παιχνίδι: «Δεν μπορούμε να αλλάξουμε πολλά πράγματα σε μία ημέρα. Είμαστε στις 24/5. Υπάρχουν δεδομένα και για τις δύο ομάδες που δεν αλλάζουν σε μία ημέρα ή σε μία εβδομάδα. Δεν θα αιφνιδιαστούμε τόσο από τη μεγάλη πίεση που μας πήρε χρόνο για να αντιδράσουμε. Σε αυτό θέλουμε να είμαστε καλύτεροι. Η ενέργεια, η ταχύτητα και η ποιότητα είναι δεδομένα. Δεν μπορούμε να κάνουμε μαγικά, ούτε ζητάμε μαγικά. Η προσαρμοστικότητα θα είναι το κλειδί, να είμαστε πιο έτοιμοι».

Τσάβι Πασκουάλ (προπονητής Παναθηναϊκού Superfoods): «Πιστεύω ότι αρχίσαμε αρκετά καλά το παιχνίδι. Βρήκαμε ευστοχία και πήραμε μία διαφορά. Στο δεύτερο μέρος κρατήσαμε τον ρυθμό επιθετικά, αλλά αμυντικά ήμασταν χειρότεροι ίσως επειδή είχαμε αποκτήσει μία διαφορά και ίσως γιατί σκεφτόμασταν το δεύτερο παιχνίδι πριν την ώρα του. Παίξαμε απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα, αλλά κάναμε καλά τη δουλειά μας και γι’ αυτό νικήσαμε».

Για το τελευταίο δεκάλεπτο κι αν το 20-29 τον ανησυχεί: «Ο ΠΑΟΚ έδειξε το χαρακτήρα του. Μία ομάδα που αγωνίζεται μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Μπορεί να αποτελέσει ένα παράδειγμα για εμάς για να καταλάβουμε απέναντι σε ποιον αντίπαλο παίζουμε».

Για το κίνητρο να συνεχιστεί το αήττητο: «Το κίνητρο είναι εύκολο να το βρουν. Ξέρουν σε ποια διοργάνωση βρισκόμαστε και αν θέλουμε να παίξουμε στους τελικούς, ξέρουν και πρέπει να το βρουν το κίνητρο. Αν δεν είμαστε ικανοί θα έχουμε προβλήματα ανά πάσα στιγμή. Έχουμε την εμπειρία του τι συνέβη με τη Ρεάλ Μαδρίτης στην Ευρωλίγκα. Θα πρέπει να είναι δίδαγμα για να ξέρουμε πόσο καθοριστική θα είναι μία ήττα στο δεύτερο παιχνίδι».

Για την άμυνα στη δεύτερη περίοδο κι αν είναι ικανοποιημένος: «Πιστεύω ότι και στα δύο πρώτα δεκάλεπτα παίξαμε καλή άμυνα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο κλέψαμε κάποιες μπάλες και σκοράραμε εύκολα και γι’ αυτό ήταν τέτοια η εικόνα. Δεν μπορείς πάντα να βρίσκεις ενέργεια, θα πρέπει σε κάθε παιχνίδι να τα καταφέρεις».