Το «δύο στα δύο» στον πρώτο όμιλο του Basketball Champions League έκανε ο Άρης στο Αλεξάνδρειο επί της Μπάκεν Μπίαρς (82-66) και επανήλθε στις επιτυχίες μετά την εντός έδρας ήττα από τον ΠΑΟΚ για την STOIXIMAN.GR Basket League.

Οι «κίτρινοι» είχαν τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο με πρωταγωνιστή τον πρώτο σκόρερ τους στο ματς Ντέβιν Μάρμπλ. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα από την Δανία μείωσε στους πέντε και καθοριστικός στην τελευταία περίοδο για την νίκη του Άρη αποδείχθηκε ο Θοδωρής Ζάρας.

Με τους Μάικλ Τζένκινς, Ζάρα να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι της Μπάκεν, ο Άρης ξέφυγε με διαφορά 17 πόντων (31-14) στο πρώτο δεκάλεπτο. Στις αρχές της δεύτερης περιόδου οι «κίτρινοι» με οκτώ πόντους του Μαρμπλ ανέβασαν την διαφορά στους 20 (38-18) και το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τον Άρη στο +16 (56-40).

Οι φιλοξενούμενοι αντεπιτέθηκαν στο δεύτερο μέρος και στις αρχές του τελευταίου δεκάλεπτου μείωσαν στους πέντε (66-61). Με επτά πόντους του Ζάρα και επιμέρους σκορ 9-2 ο Άρης ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (75-63) με δύο λεπτά να απομένουν για την λήξη της συνάντησης και το ξέσπασμα αυτό του έδωσε την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 31-14, 56-40, 64-54, 82-66.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Μαρμπλ 21 (5/8β., 5/10δπ., 2/5τρ., 3ρ., 2κλ.), Ξανθόπουλος 1 (4ρ., 6ασ., 3κλ.), Φλιώνης, Τσαϊρέλης 4 (3ρ.), Τζένκινς 7 (1), Κάμινγκς 10 (5/11δπ., 3ρ., 3ασ., 3κλ.), Ζάρας 17 (2/3β., 3/5δπ., 3/4τρ.), Μούρτος 3 (1), Σίμτσακ 5 (7ρ.), Μπάκνερ 7 (7ρ., 2ασ., 3κοψ.), Ντραγκίσεβιτς 7 (2/7δπ., 1/4τρ., 4ρ., 2ασ.).

ΜΠΑΚΕΝ ΜΠΙΑΡΣ (Βιτς): Ντάρμποε 1, Ακούν-Πουρσέλ 14, Μπεργκ 9, Μπέντζαμιν 9, Λόρκε 9, Ίβερσεν 3, Ντιουφ 6, Γκέζελ 8, Σάλερτζ 5, Κριστόφερσεν 2.