Το Περιστέρι Winmasters στο εντός έδρας ντέρμπι με αντίπαλο τον Προμηθέα πήρε όχι μόνο τη νίκη, αλλά και την διαφορά, καθώς με το 78-64 υπερκάλυψε την ήττα του με 64-60 στην Πάτρα. Οι «κυανοκίτρινοι» κυριάρχησαν κοντά στο καλάθι με τον Γιανίκ Μορέϊρα να τελειώνει την συνάντηση με νταμπλ νταμπλ (20 πόντοι και 10 ριμπάουντ).

Αντίθετα ο Προμηθέας έκανε περισσότερες προσπάθειες για τρίποντο από δίποντο (40 έναντι 28), αλλά ήταν πολύ άστοχος, καθώς ευστόχησε μόνο σε 11 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα.

Οι «κυανοκίτρινοι» με τη νίκη τους βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 12-7 και βρίσκονται στην τρίτη θέση ισόβαθμοι με την ομάδα της Πάτρας, αλλά με πλεονέκτημα στην ισοβαθμία.

Το Περιστέρι Winmasters ξέφυγε για πρώτη φορά στο σκορ στο 9’ με 16-10 με καλάθι του Ούλιαμ Χάτσερ και τρίποντο του Στίβεν Γκρέϊ. Ο Προμηθέας, όμως, αντέδρασε γρήγορα και με τρία σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα από τους Κρις Μπαμπ, Λεωνίδα Κασελάκη και Λουκά Μαυροκεφαλίδη πλησίασε στον πόντο (22-21) στο 13’.

Με πέντε σερί πόντους του Μορέϊρα, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και πάλι με έξι (27-21) στο 15’. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το Περιστέρι Winmasters στο +2 (33-31), ύστερα από τρεις βολές του Μαυροκεφαλίδη έξι δευτερόλεπτά πριν το τέλος του.

Οι «κυανοκίτρινοι» μπήκαν δυναμικά το δεύτερο μέρος και με τρία σερί τρίποντα των Ζώη Καράμπελα, Χρήστου Σαλούστρου και Γκρέϊ προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο ματς με διψήφια διαφορά (44-33) στο 23’. Οι Δημήτρης Αγραβάνης, Μπαμπ με δύο τρίποντα έφεραν την ομάδα της Πάτρας στο -5 (46-41) δύο λεπτά αργότερα.

Το Περιστέρι Winmasters, όμως, είχε βρει ρυθμό και στο δεύτερο πεντάλεπτο με επιμέρους σκορ 14-5 με δύο τρίποντα του Χάτσερ ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο με διαφορά 14 πόντων (62-48). Το επιμέρους σκορ του τρίτου δεκάλεπτου για τους «κυανοκίτρινους», που έβαλαν τις βάσεις της νίκης τους σε αυτό το διάστημα, ήταν 29-17.

Ο Προμηθέας προσπάθησε να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης, μείωσε στους 8 (65-57) στο 34’, όμως, η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση, με επιμέρους σκορ 9-4, ξέφυγαν με 13 (74-61) στο 38’ και έφτασαν χωρίς να απειληθούν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 33-31, 62-48, 78-64.

Μάκης Γιατράς (προπονητής Προμηθέα): «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στο Περιστέρι γιατί κέρδισε δίκαια. Εμείς κάναμε μια κακή εμφάνιση. Δεν μπήκαμε στο γήπεδο στο δεύτερο ημίχρονο!

Να ευχηθώ καλή πορεία στο Περιστέρι και στην Ευρώπη, καθώς έχει ένα σημαντικό παιχνίδι. Όπως και εμείς την Τρίτη θέλουμε να κερδίσουμε για να μπορέσουμε να πάρουμε την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Το ματς έγινε σε εξαιρετική ατμόσφαιρα, αξίζουν συγχαρητήρια στον κόσμο, αλλά και στην διοίκηση του Περιστερίου για την φιλοξενία».

Νίκος Παπανικολόπουλος (προπονητής Περιστερίου Winmasters): «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθεια που κατέβαλλαν όχι τόσο για το σημερινό ματς, αλλά για όλο αυτό το διάστημα των 20 ημερών της διακοπής και του αγώνα του κυπέλλου. Ουσιαστικά είχαμε οκτώ παίκτες καθώς οι άλλοι έλειπαν με την Εθνική ομάδα οι οποίοι δούλεψαν σκληρά και τους αξίζουν πολλά μπράβο.

Στο πρώτο ημίχρονο αμυντικά ήμασταν εντός πλάνου, ήμασταν σκληροί αλλά κάποια σουτ δεν μπήκαν, στο δεύτερο μέρος συνεχίσαμε με την ίδια ένταση, χτυπήσαμε τις αλλαγές του Προμηθέα και από τη στιγμή που ήμασταν πιο αποτελεσματικοί επιθετικά κερδίσαμε δίκαια...

Θέλω να συγχαρώ τον Προμηθέα για την μέχρι τώρα πορεία του και να του ευχηθώ καλή επιτυχία στην συνέχεια των υποχρεώσεων του στην Ευρώπη».