Σημαντικό βήμα για την εξασφάλιση της παραμονής της στην EKO Basket League έκανε η Λάρισα με την εντός έδρας νίκη της επί του Κολοσσού H Hotels (95-90). Η θεσσαλική ομάδα έφτασε τις οκτώ νίκες, όσες έχουν πετύχει και οι ηττημένοι «θαλασσί», και απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη κοιτώντας προς τα πλέι οφ.

Σε ένα ματς που κρίθηκε σε πολύ υψηλή παραγωγικότητα, η Λάρισα είχε 11/23 τρίποντα με τον Μπράντον Ρας να 5/6 και 21 πόντους συνολικά και τον Άντονι Χίκι 2/5 και 22 πόντους. Ο 27χρονος βραχύσωμος γκαρντ μοίρασε και 7 ασίστ.

Ο Ντάνι Αγκμπελέσε σκόραρε 18 πόντους με 9/9 δίποντα και μοίρασε 4 ασίστ για τον Κολοσσό H Hotels. Πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους ήταν ο Λασάν Κρομά, ο οποίος πέτυχε 19 πόντους.

Η θεσσαλική ομάδα έκανε εντυπωσιακή εκκίνηση και με οκτώ πόντους με ένα τρίποντο του Ελάιζα Τόμας, προηγήθηκε με 20-5 λίγο μετά την συμπλήρωση των πρώτων έξι λεπτών της συνάντησης. Οι «θαλασσί» αντέδρασαν στα τελευταία δυόμιση λεπτά της πρώτης περιόδου και με επιμέρους σκορ 13-3 με 6 πόντους του Ντάνι Αγκμπλέσε μείωσαν σε 26-21 με την ολοκλήρωση του δεκάλεπτου.

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με σερί 7-0, με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Δημήτρη Μωραΐτη, του Κολοσσού H Hotels ο οποίος προσπέρασε με 28-26 στο πρώτο δίλεπτο του δεκάλεπτου. Με πέντε ακόμη πόντους με ένα τρίποντο του Μωραΐτη, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 35-31 στο 15’.

Η Λάρισα βρήκε λύσεις από τους Χίκι, Τζεχίβ Φλόιντ και με επιμέρους σκορ 10-2, πήρε κεφάλι στο σκορ με τέσσερις πόντους (41-37) στο 18’. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με ισορροπία (43-43) ύστερα από καλάθια των Αγκμπελέσε, Κρομά στο τελευταίο λεπτό.

Στα πρώτα επτάμιση λεπτά της τρίτης περιόδου, καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ, αλλά στα τελευταία δυόμιση οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 11-2 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Ρας και ένα ακόμη σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Χίκι λίγο πριν την εκπνοή, ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο στο +8 (68-60).

Ο Ρας με ένα ακόμη τρίποντο έδωσε προβάδισμα εννέα πόντων (71-62) στην Λάρισα στο πρώτο λεπτό της τελευταίας περιόδου, όμως, οι «θαλασσί» με πρωταγωνιστή τον Αγκεμπέλεσε πλήσιασαν στους τρεις (73-70) λίγο μετά το 34’.

Ο Νταρνέλ Χάρις με γκολ φάουλ και ο Φλόϊντ με κάρφωμα απάντησαν για την Λάρισα, η οποία ξέφυγε με 8 (80-72) στο 36’ και στα τελευταία λεπτά εύστοχη από την γραμμή των βολών πήρε τους δύο πολύτιμους βαθμούς.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 43-43, 68-60, 95-90.

Άρης Λυκογιάννης (προπονητής Κολοσσού H Hotels): «Συγχαρητήρια στη Λάρισα για τη νίκη της. Μετά τα πρώτα πέντε λεπτά που κάναμε ένα νωθρό ξεκίνημα κατάφεραμε να μπούμε στο παιχνίδι. Δεν έχω απολύτως κανένα παράπονο από τα παιδιά. Έκαναν μεγάλη προσπάθεια. Αφήνουμε πίσω μας το ματς αυτό και πάμε στο επόμενο. Δεν θέλω να κάνω κανένα σχόλιο για την διαιτησία. Ο αριθμός δέκα (νικών) είναι αυτός που δίνει την παραμονή νομίζω».

Βαγγέλης Αγγέλου (προπονητής Λάρισας): «Ήταν ένα παιχνίδι που θέλαμε να κερδίσουμε. Ευχαριστώ τους παίκτες και τον κόσμο γιατί με αυτά που γίνονται γύρω μας και εννοώ τόσο τον κορονοϊο και τον Εθνικό ζήτημα, ήρθε ο κόσμος και απέδειξε πως αυτήν η προσπάθεια μετρά.

Αγωνιστικά, έχουμε μια καινούργια ομάδα. Στις θέσεις 4 και 5 έχουμε απειρία. Είναι μια θέση που τα παιδιά δεν ξέρουν την κατηγορία. Πρώτη φορά η ομάδα διαχειρίζεται ξένους παίκτες. Στη διακοπή είχαμε αρκετά προβλήματα και τα λύσαμε με μεγάλη επιτυχία. Συγχαρητήρια και στη διοικητική ομάδα που έλυσε προβλήματα εκτός γηπέδου.

Για το παιχνίδι, ο Νώντας μας επηρέασε με τον τραυματισμό του και ήταν δύσκολο να οργανώσουμε παιχνίδι αμυντικά και επιθετικά. Ο Κολοσσός μετά τις προσθήκες των Λοβ και Γκρίφιν έγινε πολλή καλή ομάδα. Βρήκε τις αδυναμίες μας, προσπαθήσαμε να βρούμε τα σουτ και τα βρήκαμε, χάσαμε βολές. Είχαμε όμως ποσοστό καλό στο τρίποντο. Η πίεση που είχαμε βγήκε σε καλό».