Μετά από παράταση και με τον Χάουαρντ Σαντ – Ρος να πετυχαίνει το καθοριστικό τρίποντο (98-94) 28’’ πριν την λήξη, η ΑΕΚ έφυγε με τους δύο βαθμούς από την έδρα του Λαυρίου Aegean Cargo (100-94, κ.α. 89-89) για την 22η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Betshop Basket League.

Η αναμέτρηση ήταν «κλειστή» σε όλη την διάρκεια της με τους δύο αντιπάλους να είναι πολύ παραγωγικοί στην επίθεση. Η Ένωση πήρε τη νίκη στις λεπτομέρειες, χάρις στην εμπειρία της, ενώ τα 6 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ που πήρε (13-7), ισορρόπησαν τα 6 παραπάνω λάθη που έκανε σε σχέση με τους γηπεδούχους (16-11).

Με σερί 7-0 σε διάστημα ενός λεπτού με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Ουίλιαμ Μπιούφορντ το Λαύριο Aegean Cargo ξέφυγε με διαφορά 9 πόντων (26-17), 49’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 9 δύο φορές στα πρώτα δύο λεπτά του δεύτερου δεκάλεπτου (31-22, 33-24), όμως, η ΑΕΚ απάντησε με σερί 7-0 που άρχισε με γκολ φάουλ του Ντελρόι Τζέιμς και μείωσε στο καλάθι (33-31) στο 14’.

Η Ένωση συνέχισε την αντεπίθεση της και με σερί 10-0 με πέντε πόντους του Ντούσαν Σάκοτα, προσπέρασε με 43-37, 2’ και 34’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Με τους Σάκοτα, Χάντερ να κυριαρχούν κοντά στο καλάθι, η ΑΕΚ προηγήθηκε και με 8 (47-39) με 1’ και 14’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με το Λαύριο Aegean Cargo να μπαίνει δυναμικά και με επιμέρους σκορ 10-2 με 7 πόντους με ένα τρίποντο του Ντορόν Λαμπ να ισοφαρίζει σε 52-52 στο 22’. Η Ένωση αντέδρασε και με σερί 8-0 με τρίποντο του Σάκοτα, ξέφυγε με 62-54 στο 25’. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, με τον Τζαμάλ Νίξον να σκοράρει 6 πόντους τελείωσαν το τρίτο δεκάλεπτο στο -1 (70-69).

Η ΑΕΚ άρχισε το τελευταίο δεκάλεπτο με σερί 7-0 με τρίποντο του Γιαννούλη Λαρεντζάκη και ξέφυγε με 8 (77-69) στα πρώτα δυόμιση λεπτά της περιόδου. Η Ένωση προηγήθηκε και με 9 (80-71), όμως, το Λαύριο Aegean Cargo με το δίδυμο Λαμπ, Νίξον να βρίσκει τον δρόμο προς το καλάθι, πλησίασε στους δύο πόντους (83-81) στο 35’.

Με τον Τζέιμς πρωταγωνιστή, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 89-85, 1’ και 57’’ πριν το τέλος του σαραντάλεπτου. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, με τον Λαμπ να πετυχαίνει καλάθι και να ευστοχεί σε δύο βολές 4’’ πριν το τέλος έστειλαν τον αγώνα στην παράταση (89-89).

Στο έξτρα πεντάλεπτο το μεγάλο τρίποντο του Σαντ – Ρος (98-94) με 28’’ να απομένουν για την λήξη ήταν καθοριστικό. Ο Λαρεντζάκης με δύο βολές (100-94), 16’’ πριν το τέλος, «σφράγισε» τη νίκη της Ένωσης.

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 42-49, 69-70, 89-89 (κ.α.), 94-100.

Λούκα Μπάνκι (προπονητής ΑΕΚ): «Είμαι πολύ ικανοποιημένος από αυτή τη νίκη, και περήφανος για την προσπάθεια των παιδιών μας. Χρειαστήκαμε να έχουμε και την τύχη μαζί μας, παρόλα αυτά ήμασταν άτυχοι με τον τραυματισμό ενός αθλητή ακόμα, παρόλα αυτά να ξεκαθαρίσουμε ότι είχαμε μία 3η περίοδο πολύ δύσκολη και συνολικά ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι.

Αναπόφευκτα η δυσκολία του σημερινού παιχνιδιού ερχόταν από το παιχνίδι της Τετάρτη. Πραγματικά εκτίμησα από τα παιδιά την επιθυμία που είχαμε για να αλλάξουνε τη ροή του αγώνα, να παίξουνε με σοβαρότητα και αποφασιστικότητα, και σε μία περίοδο σε μία στιγμή της σεζόν που σιγά σιγά αρχίζουμε και νιώθουμε το βάρος  όλης της καταπόνησης της σεζόν. Αλλά δεν έχουμε πολλές εναλλακτικές.

Θέλουμε να υπερασπιστούμε την θέση μας στο πρωτάθλημα και να αποδείξουμε την σοβαρότητα που έχουμε σαν ομάδα, μία ομάδα η οποία θέλει να αντιμετωπίζει το κάθε παιχνίδι με την ίδια λογική και την ίδια επιθυμία για νίκη».

Χρήστος Σερέλης (προπονητής Λαυρίου Aegean Cargo): «Θα ξεκινήσω με το αυτονόητο, εδώ και 3 μέρες όλη η ομάδα πραγματικά σκέφτεται τον τραυματισμό που υπέστη ο Μιχάλης Λούντζης στην προπόνηση, ο οποίος ήταν πολύ σοβαρός όπως γνωρίζετε.Θέλαμε να παίξουμε σήμερα και για αυτόν, παίξαμε κάναμε μία μεγάλη προσπάθεια.

Θέλαμε να κερδίσουμε και για αυτόν, να του αφιερώσουμε τη νίκη, παρόλα αυτά δεν τα καταφέραμε, τον τελευταίο καιρό πραγματικά είμαστε αρκετά καλοί, είμαστε πολύ ανταγωνιστικοί απέναντι και σε μεγάλες ομάδες, διεκδικούμε το παιχνίδι στα ίσα αλλά μας λείπει κάτι στο τέλος για να κερδίσουμε.

Λίγο η κούραση λίγο οι κακές επιλογές, δεν μας αφήνουν να διεκδικήσουμε να κάνουμε μεγάλη  νίκη. Είναι ίσως λογικό διότι ξεκινήσαμε αργά σαν ομάδα να είμαστε τόσο αγωνιστικοί, οπότε μας έχει πάρει και χρόνο να μάθουμε να κερδίζουμε σε τόσο μεγάλα παιχνίδια. Θέλω όμως να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά παρόλα τα λάθη που κάνανε είχανε πολύ μεγάλη διάθεση και αποφασιστικότητα, και καταφέραμε και γυρίσαμε το παιχνίδι απέναντι στην Α.Ε.Κ., μας μένει μία πίκρα φυσικά στο τέλος γιατί χάσαμε οριακά σε μία -δύο κατοχές.

Συνεχίζουμε όμως  γιατί δεν έχει τελειώσει τίποτα, δεν έχουμε καν μείνει στην κατηγορία, χρειαζόμαστε το λιγότερο μία νίκη. Εμείς θα προσπαθήσουμε για παραπάνω από μία, να νιώσουμε καλύτερα για τον εαυτό μας για την ομάδα και για τον κόσμο που έρχεται εδώ πέρα το τελευταίο διάστημα και μας βοηθάει πάρα πολύ».