Ο Χολαργός πέτυχε την πρώτη νίκη της ιστορίας του στα «σαλόνια» του ελληνικού μπάσκετ, στην «παρθενική» εντός έδρας αναμέτρηση του στην Betshop Basket League, επί του Κολοσσού H Hotels (74-60). Τα «κλειδιά» για την επικράτηση των «νεοφώτιστων» ήταν τα 9 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ που πήραν από τους «θαλασσί», τα τρία λιγότερα λάθη τα οποία έκαναν (16-13) και η πολύ καλή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο οι γηπεδούχοι δέχθηκαν 27 πόντους.

Με τα ριμπάουντ, τα λιγότερα λάθη και την άμυνα, ο Χολαργός κατάφερε να φτάσει στη νίκη παρότι δεν πέτυχε τρίποντο και είχε συνολικά 12 άστοχα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα.

Ο Ντάνι Αγκμπελέζε με 17 πόντους (με 7/11 δίποντα) και 8 ριμπάουντ και ο Βλάντο Γιάνκοβιτς, ο οποίος σκόραρε 11 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ οδήγησαν τους «νεοφώτιστους» στην ιστορική επικράτηση. Από τους ηττημένους διακρίθηκε ο Κουίνσι Ντιγκς με 16 πόντους με 3/6 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα.

Μετά το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, ο Χολαργός με επιμέρους σκορ 8-1 ξέφυγε με 27-20, τρεισίμιση λεπτά μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Ο Κολοσσός H Hotels, ωστόσο, αντέδρασε άμεσα και με επιμέρους σκορ 13-2 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Γιάννη Δημάκου, προσπέρασε με 33-29, στο 17’. Οι «νεοφώτιστοι» απάντησαν με σερί 8-0 και τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο στο +4 (37-33).

Ο Χολαργός διατήρησε το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο (56-52) βρίσκοντας λύσεις κυρίως μέσα από την ρακέτα και με 8 πόντους του Αγκμπελέζε. Με δύο καλάθια των Τόαρλιν Φιτζπάτρικ, Τζαβόντε Χόκινς, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά στους 8 (60-52) με 5’ και 50’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης. Ο Χολαργός συνέχισε να είναι εξαιρετικός στην άμυνα, προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (64-54) στο 37’, ενώ η διαφορά έφτασε και τους 15 (74-59) λίγο πριν την λήξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 37-33, 56-52, 74-60.

Νίκος Βετούλας (προπονητής Κολοσσού H Hotels): «Συγχαρητήρια στον Χολαργό για τη νίκη του. Θεωρώ ό,τι έγινε ένα σκληρό παιχνίδι για 34-35 λεπτά, όπου ήμασταν πίσω στο σκορ με 6 πόντους. Σ' εκείνο το σημείο δείξαμε ότι δεν είχαμε το καθαρό μυαλό που χρειάζεται για να διεκδικήσουμε τη νίκη. Στην επίθεση κάναμε πολλά λάθη και μας τιμώρησε ο Χολαργός.

Σε σχέση με το πρώτο ματς του πρωταθλήματος είχαμε μεγαλύτερη διάρκεια. Περιορίσαμε την καλή κυκλοφορία της μπάλας του Χολαργού, αλλά μας στοίχισαν τα επιθετικά ριμπάουντ που πήρε ο αντίπαλος και τα εύκολα λάθη. Δεν έχω κανένα παράπονο από τα παιδιά. Δεν μπορώ να πω ότι παίξαμε έξυπνα, αλλά αυτό είναι κάτι που βαραίνει τα γκαρντ.

Το πρωτάθλημα είναι ένας μαραθώνιος και αν δεν είσαι έτοιμος, η οποιαδήποτε ομάδα μπορεί να σε σκοτώσει... Το σκορ στο τέλος θεωρώ ότι ήταν πλασματικό, αλλά ας προσέχαμε»!

Άρης Λυκογιάννης (προπονητής Χολαργού): «Ο Χολαργός έγραψε ιστορία μέσα στο γήπεδο του επιτυγχάνοντας την πρώτη του νίκη στην Basket League. Μπροστά στον κόσμο του. Ξεκάθαρα γνωρίζαμε ό,τι το παιχνίδι θα είναι δύσκολο κυρίως όσον αφορά την ψυχολογική προσέγγιση. Είχαμε αρκετό άγχος, το περίμενα αυτό. Και αποτυπώνεται και στα 0/12 τρίποντα που είχαμε συνολικά, παρότι γενικά ως τώρα στα φιλικά,αλλά και στα επίσημα ματς σουτάραμε με καλά ποσοστά γιατί έχουμε αρκετούς σουτέρ.

Η άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν το κλειδί για τη νίκη. Δεχθήκαμε μόνο 27 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και με την αμυντική συμπεριφορά μας μπορέσαμε να φτάσουμε στη νίκη. Συνεχίζουμε την προσπάθεια μας, προκειμένου να εξελιχθούμε όσο περισσότερο μπορούμε διορθώνοντας τις αδυναμίες μας. Καλή συνέχεια στον Κολοσσό».