Βαριά ήττα για τον Ολυμπιακό στην Ισπανία
Κατηγορία : Ευρωλίγκα | 12-01-2018

Με μία από τις μεγαλύτερες σε έκταση ήττες του στη διοργάνωση, επιστρέφει από τη Βιτόρια ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν με 86-54 από την Μπασκόνια, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας  και πλέον ισοβαθμούν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με τον Παναθηναϊκό Superfoods, με τις δύο ομάδες να έχουν ρεκόρ 12-5.

Η ελληνική ομάδα ήταν εξαιρετικά άστοχη τελειώνοντας το παιχνίδι με μόλις 5/30 τρίποντα ενώ την ίδια στιγμή είχε 14/26 δίποντα. Επίσης πλήρωσε σε μεγάλο βαθμό τα χαμένα ριμπάουντ καθώς είχε 15 λιγότερα από τους Βάσκους που μεταξύ άλλων πήραν 12 επιθετικά.

Μέχρι και τα μέσα της δεύτερης περιόδου το παιχνίδι δεν έδειχνε πως θα έχει αυτή την τροπή. Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο πρώτο δεκάλεπτο (16-21) και είχε το προβάδισμα ως και το 15' όταν ο Μιλουτίνοφ με 1/2 βολές έκανε το 27-30. Από εκείνο το σημείο όμως οι «ερυθρόλευκοι» έπαθαν... μπλακ άουτ τόσε στην επίθεση όσο και στην άμυνα.

Οι Βάσκοι έτρεξαν αρχικά ένα 9-0 ως το τέλος του ημιχρόνου που τους βρήκε να προηγούνται με 36-30, το έφτασαν στο 15-0 στο 11' (42-30), ενώ ολοκληρώνοντας ένα συνολικό επιμέρους σκορ 45-10 σε 14 αγωνιστικά λεπτά προηγήθηκαν με 72-42 στο 29'.

Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να αντιδράσει βλέποντας το εις βάρος του σκορ να φτάνει ακόμα και στο -37 (86-49 το 38') γνωρίζοντας έτσι την πέμπτη του φετινή ήττα, δεύτερη σε ισπανικό έδαφος καθώς είχε προηγηθεί εκείνη από την Μπαρτσελόνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-21, 36-30, 72-44, 86-54

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Μαρτίνεθ): Βιντόζα 6 (1), Τίμα, Φόιγκτμαν 19 , Μπομπουά 13, Τζάνινγκ 8 (2), Ντιόπ 6, Γκρέιντζερ 5 (1), Πουαριέ 13, Τζόουνς, Σενγκέλια 9 (1), Γκαρίνο 7 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): MακΛίν 5, Παπαπέτρου 3, Σπανούλης 6 (2), Μιλουτίνοφ 6, Στρέλνιεκς 1, Πρίντεζης 13 (1), Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης 6 (1), Ρόμπερτς 2, Μπόγρης 2, Ουίλτζερ, Τόμπσον 5