Ασταμάτητος ο ο Μακ Φάντεν, κοντά στην πρόκριση ο ΠΑΟΚ
Κατηγορία : Νέα ομάδων | 10-01-2017

Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΟΚ που συνεχίζει να έχει ελπίδες για την πρόκρισή του στην επόμενη φάση του Basketball Champions League. Ο «δικέφαλος» με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Θαντ ΜακΦάντεν που τελείωσε με 31 πόντους, επικράτησε στην Πυλαία της Νεπτούνας με 82-73 καλύπτοντας παράλληλα και τη διαφορά του πρώτου γύρου.

Ο Αμερικανός γκαρντ σημείωσε 19 πόντους στη δεύτερη περίοδο και συνολικά 22 στο πρώτο ημίχρονο, βάζοντας έτσι τις βάσεις για να ανοίξει ο ΠΑΟΚ τη διαφορά. Παράλληλα «μίλησε» με κρίσιμα σουτ όταν οι Λιθουανοί προσπάθησαν να μπουν και πάλι στο παιχνίδι.

Μετά από το πρώτο δεκάλεπτο που οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, οι Λιθουανοί προσπέρασαν με 20-28 στο 12' όμως ο Μακ Φάντεν αρχικά με εννέα διαδοχικούς πόντους και γενικά αναλαμβάνοντας το μεγαλύτερο κομμάτι στην επίθεση, έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ που πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενος με 44-35.

Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό και στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι όχι απλά συντήρησαν τη διαφορά αλλά την ανέβασαν και σε διψήφια επίπεδα, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με 62-47.

Με τον Ντρου να μοιάζει επίσης ασταμάτητος, η Νεπτούνας άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά φτάνοντας ως το 69-66 στο 38'. Με 6 πόντους όμως ο Μακ Φάντεν έδωσε στον ΠΑΟΚ προβάδισμα 7 πόντων (75-68), στα 34’’ για τη λήξη.Τέσσερις έυστοχες βολές, και μία καλή άμυνα έβαλαν τον ΠΑΟΚ μπροστά με +11 (79-68) στα 26'' για το τέλος, βάζοντας τις βάσεις για την τελική επικράτηση με 82-73.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 44-35, 62-47, 82-73

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 9, Κόνιαρης 9 (3), Τσόχλας 5 (1), Μαργαρίτης 3, Μακ Φάντεν 31 (5), Μιλιένοβιτς 6, Γλυνιαδάκης 2, Σάιμπερτ 9 (1), Πέινερς 2, Κλάντον 6.

ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ (Αντομάιτις): Γκριτζιούνας 3 (1), Κλιμαβίτσιους 1, Σακαράουσκας 2, Ντου 31 (5), Μπάρον 6 (2),  Κάτσινας 4, Τζόνσον 15 (3τρ., 12ριμπ.), Μπελιάουσκας 9 (3), Γκραντ 2.