Ο Πανιώνιος μεταμορφώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να νικήσει τον Αρη μέσα στο Αλεξάνδρειο με 65-63! Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχε πετύχει μόλις 20 πόντους στο πρώτο εικοσάλεπτο, αλλά στο δεύτερο σκόραρε 45 (!), ενώ στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα ο Ντούβνιακ χάρισε το ροζ φύλλο αγώνος στους κυανέρυθρους! Ηταν η τρίτη ήττα του Αρη στις πέντε πρώτες αγωνιστικές, καθώς δεν έχει ακόμη την εμπειρία να κερδίσει παιχνίδια που κρίνονται στα τελευταία δευτερόλεπτα…

Καλύτερα ξεκίνησε ο Πανιώνιος το παιχνίδι και προηγήθηκε με 11-9, αλλά οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου αντέδρασαν και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται 16-11. Ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν άλλαξε στην δεύτερη περίοδο, καθώς και οι δύο ομάδες είχαν προβλήματα με το σκοράρισμα. Σίγουρα, όμως, ο Πανιώνιος ήταν εκείνος που είχε τα περισσότερα θέματα να λύσει καθώς πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ 29-20 σε βάρος του!

Στην επανάληψη ο Αρης ανέβασε κι άλλο την διαφορά (37 – 25), αλλά από εκείνο το σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι κυριολεκτικά μεταμορφώθηκαν.  Αρχικά μείωσαν στους  5 (37-32) και λίγο αργότερα χάρις στους Ντούβνιακ και Μίλμπουρν έκλεισαν το δεκάλεπτο σε απόσταση βολής (47-44 υπέρ του Αρη).

Η αντεπίθεση της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο καθώς προηγήθηκε με 52-54 στο 34! Από εκεί και πέρα οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως το τελευταίο λεπτό. Ο Αθηναίου ευστόχησε σε μια από τις δυο ελεύθερες βολές και ισοφάρισε για τον Άρη με 60-60 και αμέσως μετά ο Πελεκάνος έκανε το 62-60, αλλά  ο Ντούβνιακ με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στον Πανιώνιο (62-63).

Στη συνέχεια ο Ασημακόπουλος με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 63-63, για να απαντήσει 2.7’’ πριν την λήξη ο Ντούβνιακ που έκανε το σκορ 63-65. Στη συνέχεια ο Βαγγέλης Αγγέλου πήρε τάϊμ άουτ και ο Γιάννης Αθηναίου είχε μια ευκαιρία να δώσει τη νίκη στον Αρη, αλλά το τρίποντο που επιχείρησε δεν βρήκε το στόχο!

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 29-20, 47-44, 63-65.

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Γιάννης Σφαιρόπουλος (Πανιώνιος): "Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι για εμάς, όπως είχα πει και πριν, γιατί ο Άρης είναι μια ομάδα πολύ καλά δουλεμένη από τον προπονητή, ξέρει τι θέλει μέσα στο γήπεδο, ξέρει να λειτουργεί και αμυντικά και ομαδικά πολύ καλά και ασφαλώς έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι είχαμε ένα δύσκολο έργο.

Δυστυχώς, όλα αυτά που είχαμε πει να κάνουμε, και είχαμε σχεδιάσει, στο πρώτο ημίχρονο, δεν μπορέσαμε να τα εφαρμόσουμε. Κυρίως λόγω της νευρικότητας που είχαμε, μια νευρικότητα που μας οδήγησε να χάσουμε ελεύθερα σουτ και να κάνουμε αρκετά αβίαστα λάθη, κάτω από την πίεση του Άρη.

Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μην έχουμε καθόλου ρυθμό και στην επίθεση. Στο ημίχρονο, ηρεμήσαμε την ομάδα, μιλήσαμε με τους παίκτες, παίξαμε πιο απλά στην επίθεση. Η άμυνά μας ήταν γενικά καλή σε όλο το παιχνίδι, δεχθήκαμε μόνο 29 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, όπου δεν ήμασταν καλοί  κι αυτό για μένα είναι σημαντικό, γιατί παρά το γεγονός ότι δεν ήμασταν καλοί, κρατήσαμε τον Άρη στους 29 πόντους.

Αυτό μας έδωσε τη δυνατότητα στο δεύτερο ημίχρονο και έχοντας ηρεμία στο παιχνίδι μας, να διαβάσουμε καλύτερα την άμυνα του αντιπάλου και να εκτελέσουμε καλύτερα. Στο τέλος, ήταν στον πόντο το παιχνίδι και θα κέρδιζε ο πιο ψύχραιμος, ο πιο τυχερός. Ήταν μια ρουλέτα. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, στους συνεργάτες μου και στον Βαγγέλη Αγγέλου για την καλή δουλειά που κάνει και εύχομαι στον Άρη καλή συνέχεια".

Ούρος Ντούβνιακ (Πανιώνιος):  «Ήμασταν καλοί αμυντικά, αλλά όχι επιθετικά, ειδικά στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο βγάλαμε ενέργεια και μπήκαμε ξανά στον αγώνα. Βάλαμε κάποια μεγάλα σουτ, που ήταν καθοριστικά. Ήμουν καλός επιθετικά, απόψε. Ο προπονητής ζήτησε να παίρνω τη μπάλα, κάτι που ήθελα κι εγώ. Η νίκη δεν ήταν δική μου, αλλά όλης της ομάδας».

Βαγγέλης Αγγέλου (Αρης): «Για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι εμείς έχουμε μια μπασκετική ανοησία που για μένα σε μια καινούργια ομάδα δεν μπορεί να επαναληφθεί. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος υπάρχουν τρεις εργάτες που μας αναλύουν τα παιχνίδια και μας δίνουν πληροφορίες για τον αντίπαλο.

Ο Πανιώνιος στα σουτ θέσης που δημιουργεί έχει ανά κατοχή 1,45 πόντους ενώ σε σουτ μετά από ντρίπλα πετυχαίνει 0,6 πόντους. Εμείς σε τουλάχιστον 10 περιπτώσεις , οι πέντε εκ των οποίων σε τρίποντο, δώσαμε σουτ θέσης από μπασκετική ανοησία, ολιγωρία, απειρία μην πω τίποτα πιο βαρύ. Σε μια ομάδα που ωριμάζει είναι ανεπίτρεπτο να συμβαίνει αυτό.

Προσπαθούμε να δώσουμε χαρά, στοργή στους παίκτες αλλά στα αποδυτήρια τσακωθήκαμε. Θα πρέπει να δούμε τι θα κάνουμε μ’ αυτό το πράγμα. Χρειάζεται χρόνος αλλά οι παίκτες αδικούν την προσπάθεια που κάνουν. Υπάρχει εμπλοκή. Χρειάζεται χρόνος, καθαρό μυαλό αλλά και να κοιταχτούν στα μάτια. Η ομάδα δεν θα ενισχυθεί άλλο. Η ομάδα δεν  έχει πρόβλημα παικτών. Το πρόβλημα είναι ωρίμανσης, μαγκιάς, ευθύνης και υπευθυνότητας. Φταίω κι εγώ γι’ αυτό».

Γιάννης Αθηναίου (Αρης): «Συγχαρητήρια στον Πανιώνιο. Για ένα ακόμη παιχνίδι χάσαμε στις λεπτομέρειες, στο τέλος. Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν μπορέσαμε να κρατήσουμε τη διαφορά που πήραμε στο πρώτο ημίχρονο. Ξέραμε ότι θα αντιμετωπίσουμε μια ομάδα που παίζει πιεστική άμυνα. Στο δεύτερο μέρος δεν βρήκαμε τις απαραίτητες λύσεις αμυντικά. Έχουμε μια πολύ δύσκολη συνέχεια. Πρέπει από αύριο να δούμε τα λάθη μας και να συνεχίσουμε. Να ζητήσουμε συγγνώμη από τον κόσμο που ήταν κοντά μας και δυστυχώς δεν μπορέσαμε να τον ευχαριστήσουμε».