Βαθμολογική ανάσα για τον Αρη

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Αρης με τη νίκη που πέτυχε επί του Ρεθύμνου το απόγευμα της Τετάρτης στο Αλεξάνδρειο με σκορ 73-67! Ενας παλιός κανόνας του μπάσκετ λέει ότι νικήτρια αναδεικνύεται η ομάδα που βάζει τις ελεύθερες βολές και η ψυχραιμία του Γιάννη Αθηναίου από την γραμμή της φιλανθρωπίας αποδείχθηκε καθοριστική για την έκβαση του αγώνα.

Ο Άρης μετά  από την ήττα στη Νέα Κηφισιά και στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ είχε απόλυτη ανάγκη τους βαθμούς της νίκης.  Το ίδιο, όμως, ίσχυε και για το Ρέθυμνο που πριν το ματς με τους κίτρινους είχε επτά ήττες στα τελευταία οκτώ παιχνίδια. Η πίεση για το αποτέλεσμα ήταν ασφυκτική και στα δύο στρατόπεδα. Ισως για αυτό το λόγο οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τα36 λάθη που έγιναν συνολικά στον αγώνα, αλλά και έτσι εξηγείται το γεγονός ότι ο νικητής κρίθηκε στις λεπτομέρειες στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Το Ρέθυμνο ήταν ανταγωνιστικό στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και προηγήθηκε με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου με σκορ 21-20. Ο Αρης, όμως, έκανε την αντεπίθεση του στο δεύτερο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 19-5 πήρε διαφορά ασφαλείας (39-26). Στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν η σειρά των Κρητικών να αντιδράσουν, να κερδίσουν την περίοδο με σκορ 23-10 και να ισοφαρίσουν σε 49-49.

Στην τέταρτη περίοδο οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για τη νίκη.  Ο Ράιτ με lay up έκανε το 58-61 στο 36', αλλά ο Πελεκάνος απάντησε με πέντε πόντους και ο Αρης πέρασε μπροστά με 63-61. Στη συνέχεια ο Καλαμπόκης – κορυφαίος των φιλοξενουμένων με 23 πόντους-  ισοφάρισε, αλλά ο Γιάννης Αθηναίου είχε 4/4 βολές και έδωσε προβάδισμα νίκης για τον Αρη με 67 – 63. Το Ρέθυμνο εκτός των άλλων πλήρωσε και τα λάθη που έκανε στο τελευταίο τρίλεπτο και κυρίως σε δύο επαναφορές της μπάλας.

Τέσσερις παίκτες των γηπεδούχων είχαν διψήφιο αριθμό πόντων ( Βεζένκοφ, Αθηναίου, Μποχωρίδης και Πελεκάνος) την στιγμή που στο στρατόπεδο του Ρεθύμνου ο Καλαμπόκης βοηθήθηκε μόνο από τους Γκάμπριελ και Εζιούκου.