Ο Παναθηναϊκός Superfoods γνώρισε νέα ήττα στο ΟΑΚΑ από την Φενέρμπαχτσε (80-75), η οποία έκανε το 2-0 στην προημιτελική σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας, με συνέπεια οι «πράσινοι» να... βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο και να θέλουν μόνο νίκη την προσεχή Τρίτη (25/4) στην Τουρκία για να παραμείνουν «ζωντανοί» στην διεκδίκηση της πρόκρισης στο Φάιναλ Φορ της Κωνσταντινούπολης (19-21/5).

Ο Παναθηναϊκός Superfoods είχε μεγαλύτερη ενέργεια και μαχητικότητα σε σχέση με τον πρώτο αγώνα, αλλά μετά το καλό ξεκίνημα του (16-6 στο 6’) δεν κατάφερε όπως και την προηγούμενη Τρίτη (18/4) να σταματήσει τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς, ο οποίος «σταμάτησε» στους 25 πόντους με 5/8 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα, ενώ μοίρασε και 6 ασίστ και τον Έκπε Ούντο, που ήταν εξαιρετικός και πάλι στην άμυνα και πέτυχε και 22 πόντους με εκπληκτική ευστοχία (11/14 δίποντα), ενώ «κατέβασε» και 9 ριμπάουντ.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» με την επιστροφή στο παρκέ του Τζέιμς Γκιστ έγιναν πιο επιθετικοί στην άμυνα, προσπέρασαν με 68-65, 6’ και 30’’ πριν την λήξη της συνάντησης, αλλά στα τελευταία λεπτά έλειψε το «καθαρό» μυαλό και οι αυτοματισμοί στην επίθεση, ο Μπογκντάνοβιτς... συνδέθηκε ξανά με το καλάθι, και η Φενέρ πήρε τη νίκη που της δίνει ξεκάθαρο προβάδισμα για την πρόκριση στο Φάιναλ Φορ.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 43-45, 59-63, 75-80.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 14 (1), Νίκολς, Ρίβερς 8 (2), Τζέιμς 22 (3), Φώτσης 3 (1), Παππάς 5 (1), Φελντέιν, Γκιστ 6, Μπουρούσης 13 (1), Καλάθης 4.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Ούντοχ 22 (11/14 διπ.), Άντιτς 3 (1), Μπογκντάνοβιτς 25 (5/8 τριπ.), Σλούκας 5 (1), Βέσελι 2, Κάλινιτς 7 (1), Ντίξον 14 (3), Ντατόμε 2.

Η ΤΣΣΚΑ δυσκολεύτηκε ξανά στην Μόσχα από την Μπασκόνια, αλλά με δύο βολές του Κάιλ Χάινς 1’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης, έκανε το 2-0 (84-82) και βρίσκεται «αγκαλιά» με την πρόκριση στο Φάιναλ Φορ της Κωνσταντινούπολης (19-21/5).

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης είχε τον απόλυτο έλεγχο έως το τρίτο δεκάλεπτο (69-58), αλλά η μαχητική βασκική ομάδα κατάφερε σταδιακά να μειώσει την απόσταση από την ΤΣΣΚΑ και να ισοφαρίσει σε 82-82 14’’ πριν την λήξη με τρίποντο του πρώτου σκόρερ της Ρόντριγκ Μπομπουά (21 πόντοι με 5/9 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα).

Στην επίθεση της ΤΣΣΚΑ ο Μίλος Τεόντοσιτς – πρώτος σκόρερ της ρωσικής ομάδας με 16 πόντους ενώ μοίρασε και 8 ασίστ – σούταρε για τρεις πόντους. Ήταν άστοχος, όμως, ο Χάινς μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ, κέρδισε φάουλ και με δύο σουτ από την «γραμμή της φιλανθρωπίας» έκανε το 2-0 για την πρωταθλήτρια Ευρώπης. Επόμενο ραντεβού των δύο αντιπάλων την προσεχή Τρίτη (25/4) στην Βιτόρια.