Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στην προκριματική φάση του Eurobasket 2021 σημείωσε η Εθνική ομάδα. ο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επιβλήθηκε στην Τούζλα, σε ένα κατάμεστο γήπεδο, της Βοσνίας Ερζεγοβίνης με 70-65, «ζευγάρωσε» τα θετικά της αποτελέσματα και έκανε ένα ακόμα βήμα προς την πρόκρισή της στην τελική φάση.

Η Ελλάδα που είναι η μοναδική ομάδα με ρεκόρ 2-0 στον όμιλο, έφτασε να προηγηθεί ακόμα και με 16 πόντους, ωστόσο είδε στο φινάλε του αγώνα την Βοσνία να κάνει την αντεπίθεση και να μειώνει ως και τους τρεις πόντους. Ωστόσο έχοντας σωστές επιλογές στο τέλος έφτασε στην τελική επικράτηση.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος για την ελληνική ομάδα που είχε ακόμα τον Γιαννούλη Lαρεντζάκη με 15 πόντους και τον Βαγγέλη Μαργαρίτη με 14. Ο Μίλαν Μιλόσεβιτς του Άρη είχε 17 πόντους για τους γηπεδούχους και ο άλλοτε παίκτης της ΑΕΚ, Έντιν Άτιτς, τελείωσε με 13.

Οι Βόσνιοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και δεν επέτρεψαν στην ελληνική ομάδα να βρει ρυθμό στην επίθεσή της. Παρόλα αυτά η Εθνική έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο παίρνοντας προβάδισμα με 17-16. Αυτό το διατήρησε σε όλη τη δεύτερη περίοδο, ενώ τρέχοντας ένα σερί 10-0 προσπέρασε με 38-29 λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους που τη βρήκε να προηγείται με 40-34.

Με τους Μαργαρίτη και Αγραβάνη να δίνουν λύσεις κοντά στο καλάθι, η Ελλάδα παρέμεινε σταθερά μπροστά στο σκορ και στο 25' με καλάθι του παίκτη του ΠΑΟΚ, προσπέρασε με 49-39. Η Βοσνία δεν κατάφερε να μειώσει με τον Γιαννόπουλο να διαμορφώνει στο τέλος του δεκαλέπτου το 43-59 στέλνοντας την ελληνική ομάδα στο +16.

Στο 34΄ο Αγραβάνης ανέβασε και πάλι το προβάδισμα της Ελλάδας στο +15 (48-63) με την εικόνα του αγώνα όμως να αλλάζει στη συνέχεια. Με τον Μιλόσεβιτς να σημειώνει εννέα προσωπικούς πόντους και τους Άτιτς και Πάσαλιτς να δίνουν λύσεις, η Βοσνία μείωσε σε 61-65 ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος. Ο Αγραβάνης ευστόχησε σε τρίποντο (61-68) στην επόμενη άμυνα όμως έκανε φάουλ σε τρίποντο στον Άτιτς που με γκολ φάουλ μείωσε σε 65-68. Η Ελλάδα έχασε δύο ευκαιρίες να σκοράρει, όμως στην επόμενη κατοχή της Βοσνίας έπαιξε καλή άμυνα. Ο Μποχωρίδης με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 65-70.

* Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Βουλγαρία επικράτησε με 110-104 (Μποστ 26π.-Μέγιερις 20π.) της Λετονίας στη δεύτερη παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 34-40, 43-59, 65-70.

ΒΟΣΝΙΑ (Μπόσνιτς): Αντάμοβιτς 6, Πάσαλιτς 6 (1), Άτιτς 13 (1), Χαλίλοβιτς 9 (12 ριμπ.), Μιλόσεβιτς 17 (1), Στιπάνοβιτς 2, Λάζιτς 2, Σουλεϊμάνοβιτς 8, Βράμπατς 2.

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Λαρεντζάκης 15 (3), Αγραβάνης Δ. 17 (3), Μαργαρίτης 14, Μποχωρίδης 8,  Μάντζαρης, Σκορδίλης, Κατσίβελης, Καββαδάς 4, Αγραβάνης Γ., Γιαννόπουλος 6 (1), Σαλούστρος 4, Κασελάκης 2.