Εμφανίζοντας ένα καλό πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο και παρά τα πολλά λάθη που έκανε, ειδικά στις τρεις πρώτες περιόδους, η ΑΕΚ έφυγε από τη Λουμπλιάνα με ακέραιες τις ελπίδες της για τη συμμετοχή της στους «16» του BCL. Νίκησε την Ολίμπια με 80-71 και θα επιχειρήσει στην τελευταία αγωνιστική μέσα από το παιχνίδι με την Μπαϊρόιτ στο ΟΑΚΑ να «σφραγίσει» την πρόκριση της.

Ο Βινς Χάντερ στο ντεμπούτο του στη διοργάνωση με την «Ένωση», έβγαλε ενέργεια και της έδωσε πολλά και στις δύο πλευρές του παρκέ με 20 πόντους, οχτώ ριμπάουντ, δύο κλεψίματα και δύο τάπες σε μόλις 22΄.

Η ΑΕΚ μπήκε καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκε μετά το 4λεπτο με 12-7 με επτά πόντους του Λαρεντζάκη όμως «κόλλησε» για τρία λεπτά επιτρέποντας στους γηπεδούχους να προηγηθούν με ένα σερί 9-0 με 16-12. Ελέγχοντας όμως τα ριμπάουντ και εκτελώντας καλύτερα στην επίθεση, η ΑΕΚ έκλεισε το δεκάλεπτο με το μικρό έστω προβάδισμα των δύο πόντων (18-20).

Η «Ένωση» όμως έκανε με μεγάλη ευκολία το λάθος (12 στα πρώτα 16 λεπτά) με αποτέλεσμα στα μισά της δεύτερης περιόδου να βρεθεί πίσω με 27-24 και λίγο μετά (17΄) στο -8 (32-24). Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου κατάφερε να μαζέψει κάπως τη διαφορά (36-33). Θα μπορούσε να δημιουργήσει καλύτερες προϋποθέσεις ενόψει του 2ου ημιχρόνου όμως με εννιά περισσότερα λάθη από την Ολίμπια (14 έναντι μόλις πέντε) το -3 ήταν σχετικά καλό.

Η ΑΕΚ βελτιώθηκε στην τρίτη περίοδο και πρωτίστως μέσα από την άμυνα της, άρχισε να επιβάλλει το παιχνίδι της, προσπερνώντας εκ νέου στα μισά της (47-48). Η αδυναμία της όμως να βρει ισορροπία με σκορ από την περιφέρεια (2/9 τρίποντα) παρότι περιόρισε κάπως τα λάθη της (είχε τέσσερα στην 3η περίοδο), δεν της επέτρεψαν να ξεφύγει περισσότερο από τους έξι πόντους πριν κλείσει στους τρεις (54-57).

Ο Βινς Χάντερ ήταν εξαιρετικά παραγωγικός και με δικό του καλάθι, η ομάδα του βρέθηκε στο +8 (54-62 32΄) και 6,5 λεπτά πριν το τέλος πέρασε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (56-67). Το νερό είχε μπει στο αυλάκι για την ελληνική ομάδα που δεν απειλήθηκε στη συνέχεια και έφτασε στην πολύτιμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 36-33, 54-57, 71-80.

ΟΛΙΜΠΙΑ Λ. (Μάρτιτς): Καστράτι 7, Ραντούλοβιτς 2, Τράτνικ 4, Όλιβερ 13, Σπαν 14 (2), Μπάντζιμ 7 (1), Μόργκαν 5, Μπατλ 2, Χρόβατ 15 (1), Μπέγκιτς, Σάνον 2.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 5, Γκριν 16 (1), Χάρις 8, Ξανθόπουλος 2, Βασιλόπουλος 7 (8ρ.), Άτιτς 2, Λαρεντζάκης 10 (2), Μπάρλοου, Μαυροειδής 8, Καββαδάς 2, Χάντερ 20 (8ρ.).