Με ένα αρνητικό αποτέλεσμα άρχισε η Εθνική ομάδα των ανδρών την προσπάθεια της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος. Ηττήθηκε από τη Μεγάλη Βρετανία με 78-69 παρότι προηγήθηκε στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου με 15 πόντους.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν κατάφερε να συντηρήσει αυτό το προβάδισμα ως το τέλος της τρίτης περιόδου και ουσιαστικά κατέρρευσε στην τέταρτη, στη διάρκεια της οποίας οι Βρετανοί έκαναν επιμέρους σκορ 22-12 και ένα 45-21 από το 23’ μέχρι το τέλος του αγώνα. Οι νικητές εκτέλεσαν με 56,2% από το τρίποντο (9/16) έναντι του 25,8% που είχε η Εθνική μας (8/31) που είχε ως κορυφαίους τον Δημήτρη Αγραβάνη με 19 πόντους, οχτώ ριμπάουντ και Νίκο Γκίκα με 14 πόντους.

Η Εθνική μας μπήκε καλά στο παιχνίδι προηγούμενη με 8-4 όμως οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με ένα σερί 9-2 (13-10 στο 4’). Η ελληνική ομάδα έβρισκε λύσεις στην επίθεση όμως δεν μπόρεσε να περιορίσει το επιθετικό παιχνίδι των Βρετανών και έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε με ισοπαλία στους 23 πόντους.

Παρότι οι γηπεδούχοι βρέθηκαν έπειτα από τρία λεπτά στη δεύτερη περίοδο, μπροστά με πέντε (29-24), το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κυρίως μέσα από την άμυνα βελτίωσε την εικόνα του. Στο 15’ υπήρχε ισοπαλία στους 32 πόντους και στο ημίχρονο η Εθνική μας ήταν μπροστά με πέντε (33-38), με τον Δημήτρη Αγραβάνη να αναλαμβάνει δράση στην επίθεση αφού είχε 13 πόντους στο ημίχρονο).

Με κεκτημένη ταχύτητα από το τελευταίο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου, η Εθνική μας μπήκε στην τρίτη με ένα 10-0 που την έβαλε μπροστά με 15 (33-48 στο 23’). «Κόλλησε» όμως στη συνέχεια επιθετικά, σημειώνοντας τρεις πόντους σε τέσσερα λεπτά, επιτρέποντας στους Άγγλους να πλησιάσουν (45-51). Έτσι στο 30’ όλα ήταν ακόμη ανοιχτά για τον νικητή (56-57).

Οι Βρετανοί είχαν πια την ψυχολογία με το μέρος τους αφού είχαν καταφέρει να ανατρέψουν τη διαφορά των 15 πόντων. Μπήκαν πολύ καλύτερα από την Εθνική μας στην τέταρτη περίοδο, με ένα σερί 13-3 που τους έδωσε «αέρα» εννιά πόντων (69-60) και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έψαχνε πια μία ανατροπή στο τελευταίο πεντάλεπτο. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν ακόμη περισσότερο την «ψαλίδα» (73-62 στο 37’), η ελληνική ομάδα πλησίασε μέχρι τους έξι (75-69) αλλά δεν είχε τον χρόνο για την ολική επαναφορά.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 33-38, 56-57, 78-69.

Μ.Βρετανία (Στέουτελ): Ολασένι 13, Ουίλιαμς 3, Οκερεαφόρ 19, Νέλσον 10, Φίλιπ 16, Χάμιλτον 9, Μόκφορντ 4, Κλαρκ 2, Μπίγκμπι-Ουίλιαμς 2, Λότιερ-Ογκουνλιέγε, Άντερσον.

Ελλάδα (Καμπερίδης): Κατσίβελης 5, Αγραβάνης 19 (6/7β, 5/9δ, 1/2τρ, 8ρ.), Μουράτος 4 (6ασ.), Γιαννόπουλος 2, Σαλούστρος 3, Ρογκαβόπουλος 6 (9ρ.), Χρυσικόπουλος, Καββαδάς 4, Κακλαμανάκης 3, Γόντικας 4, Γκίκας 14 (4/9τρ.), Λούντζης 5.