Ένα σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στον τρίτο όμιλο του Basketball Champions League, έκανε η ΑΕΚ. Οι κάτοχος του τροπαίου, επικράτησε με 83-70 της Χάποελ στην Ιερουσαλήμ, έμεινε μόνη πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα ενώ κάλυψε και τη διαφορά της ήττας της, στην Αθήνα, στην πρεμιέρα της διοργάνωσης.

Αυτή ήταν η έβδομη διαδοχική νίκη για την Ένωση που μετά από το στραβοπάτημα της πρώτης αγωνιστικής μετρά μόνο θετικά αποτελέσματα. Και μάλιστα αυτή η νίκη ήρθε στην έδρα της δυνατής και φιλόδοξης Χάποελ και παρότι η ΑΕΚ παρατάχθηκε με πολλά προβλήματα (Ξανθόπουλος, Καββαδάς, Γιαννόπουλος εκτός αποστολής).

H AEK φρόντισε να δείξει τις... προθέσεις από το ξεκίνημα. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και ήδη στο πεντάλεπτο είχε κάνει double score (11-22), ενώ ένα λεπτό αργότερα η διαφορά πήγε στο +16 με τον Λαρεντζάκη να κάνει το σκορ 11-27. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν αλλά και πάλι το φινάλε της πρώτης περιόδου βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με 29-22.

Η αντεπίθεση της Χάποελ συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο και στο 15' ο Τόμας έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στους Ισραηλινούς, με 33-32, με το επιμέρους σκορ των γηπεδούχων μα φτάνει στο 22-5 σε 10 αγωνιστικά λεπτά. Η ΑΕΚ ωστόσο αντέδρασε και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεσή της πήρε και πάλι το προβάδισμα πηγαίνοντας στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα πέντε πόντων (43-48).

Η ελληνική ομάδα μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με ένα σερί 8-0 που την έφερε πολύ γρήγορα και πάλι στο +13 (43-56) ενώ διατήρησε το προβάδισμά της σε όλη την τρίτη περίοδο. Μπλατ και Ελιγιάχου ισοφάρισαν (61-61) για την Χάποελ στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου όμως η Ένωση με ένα σερί 7-0 ξέφυγε με 63-72 στο 36'. Η Χάποελ δεν μπόρεσε να πλησιάσει εκ νέου και η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα φτάνοντας στη νίκη με 83-70

Τα δεκάλεπτα: 22-29, 43-48, 56-61, 70-83

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Κάτας): Μπλατ 9 (2), Μπράουν 14 (2), Μπάτλερ 1, Φελντέιν 16 (2), Τόμας 13 (11 ριμπ.), Ελιάου 4, Οχαγιόν 3, Όουενς 2, Στάνταμαϊρ 8.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γκρίφιν 25 (3), Χάντερ 16, Λαρεντζάκης 8 (2),  Ματσιούλις 8, Σαντ-Ρος 13 (2), Μωραΐτης, Ράταν-Μέις, Ρόμπερσον 1, Σάκοτα 12 (2), Τσαλμπούρης.