Με την άμυνα του ιδιαίτερα αποτελεσματική ο Ολυμπιακός επικράτησε στο ΣΕΦ της Λαμποράλ Κούτσα (63-57) και έκανε το «δύο στα δύο» στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρά τις απουσίες των τραυματιών Γιώργου Πρίντεζη, Τρεμέλ Ντάρντεν και Ιωάννη Παπαπέτρου άρχισαν την Ευρωλίγκα της φετινής σεζόν με δύο νίκες επί ισπανικών ομάδων με κοινό σημείο ότι περιόρισαν την επιθετική δραστηριότητα των αντιπάλων τους.

Ο Ολυμπιακός άρχισε πολύ καλά τον αγώνα στο ΣΕΦ με ενέργεια στην άμυνα και ομαδικότητα στην επίθεση (6 ασίστ στην πρώτη περίοδο) και προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (17-7) μετά από σερί 9-0 1’ και 15’’ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκάλεπτου και στο 13’ προηγήθηκαν με νταμπλ σκορ (24-12). Τρία τρίποντα των φιλοξενουμένων δύο από τον Σαν Εμετέριο και ένα από τον Πέρκινς άλλαξαν την ροή του ματς και η Λαμποράλ Κούτσα μείωσε στους τρεις (26-23) με 3’ και 15’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με νέο τρίποντο του Σαν Εμετέριο και επιμέρους σκορ 10-4 η βασκική ομάδα μείωσε στον πόντο (41-40) 2’ και 51’’ πριν το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου. Ο Σλούκας με μεγάλο τρίποντο ισοφάρισε σε 43-43 στο 28’ και έδωσε την ασίστ για να κάνει ο Χάντερ το 48-45 με την εκπνοή της τρίτης περιόδου.

Η Λαμποράλ Κούτσα μείωσε πάλι στον πόντο (56-55) με τρίποντο του Μπέρτανς, με 3’ και 31’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα, αλλά στα στην συνέχεια και μέχρι 9’’ πριν την λήξη, ο Ολυμπιακός κατάφερε να μην δεχθεί πόντο και με καλάθι του Λοτζέσκι, βολή του Σπανούλη και καλάθι του Ντάνστον 39’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης (61-55) να πάρει την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 30-26, 48-45, 63–57.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τόμιτς): Πέτγουεϊ 1, Χάντερ 9 (7 ριμπ.), Ντάνστον 10 (6 ριμπ.), Σπανούλης 9 (4 ριμπ., 6 λ., 2 ασ.), Σλούκας 3 (1 τριπ., 4 ασ.), Αγραβάνης 4 (7 ριμπ.), Μάντζαρης 5 (1 τριπ., 5 ασ.), Κατσίβελης, Λαφαγιέτ  7 (1), Λοτζέσκι 15 (1 τριπ., 4 ριμπ., 4 κλ., 3 λ., 2 ασ.).

ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (Κρέσπι): Ουάιτ, Αϊβερσον 8 (7ρ.), Κοζέρ 5 (1τρ.), Σενγκέλια 11 (1), Πέρκινς 7 (2), Χάμιλτον, Τίλι 4, Σαν Εμετέριο 14 (4), Ερτέλ, Τζόνσον, Μπέρτανς 8 (2).

Ο προπονητής των «ερυθρόλευκων» Μίλαν Τόμιτς τόνισε ότι η ομάδα του έπαιξε πολύ καλή άμυνα και ότι έδειξε χαρακτήρα: «Όπως περίμενα, το παιχνίδι ήταν δύσκολο. Η ομάδα έδειξε χαρακτήρα, έπαιξε πολύ καλή άμυνα για 40’. Στο πρώτο δεκάλεπτο δεχθήκαμε 10 πόντους, 16 στην δεύτερο, 19 στο τρίτο και 12 στο τελευταίο. Εάν η ομάδα παίζει τέτοια άμυνα Οκτώβριο μήνα, μπορεί να φτάσει ψηλά. Δεν μπορούμε Οκτώβριο μήνα να νικήσουμε με 20 πόντους μια καλή ομάδα όπως η Λαμποράλ. Πήραμε, επίσης,13 επιθετικά ριμπάουντ, αλλά κάναμε και πολλά λάθη, 13. Η ομάδα έδειξε χαρακτήρα και ήταν συγκεντρωμένη για 40’ αμυντικά. Φτάσαμε την Λαμποράλ να πετύχει 57 πόντους, ενώ είχε σκοράρει 88 πόντους στον προηγούμενο αγώνα».