«Ζωντανός» στο... κυνήγι της πρόκρισης ο ΠΑΟΚ
05-12-2017

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε στο «Παλατάκι» επί της Βέντσπιλς (83-76) για την τελευταία (7η συνολικά) αγωνιστική του πρώτου γύρου της πρώτης φάσης του Basketball Champions League την δεύτερη νίκη του στον Β’ Όμιλο και έμεινε «ζωντανός» στην διεκδίκηση της πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» διεκδίκησε με επιμονή και πάθος τη νίκη για να παραμείνει στο «κυνήγι» της πρόκρισης, σε έναν αγώνα που είχε πολλές διακυμάνσεις. Ο ΠΑΟΚ, ωστόσο, είχε «καθαρό» μυαλό και θέληση στο φινάλε και πέτυχε τον στόχο του.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» άρχισε καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκε με 19-12, με 2’ και 30’’ να απομένουν για το τέλος της πρώτης περιόδου. Η λετονική ομάδα, ωστόσο, ισορρόπησε την κατάσταση στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σερί 12-1 σε διάστημα δυόμιση λεπτών προσπέρασε με 36-31, 3’ και 30’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την Βέντσπιλς μπροστά στο σκορ με 41-35 και τον αρχηγό της τον πάουερ φόργουορντ Μάρις Γκιούλμπις να έχει σκοράρει 13 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Δημήτρη Κατσίβελη να καθοδηγεί εξαιρετικά την ομάδα του ανέκτησαν το προβάδισμα (46-43), 3’ και 30’’ μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου. Η λετονική ομάδα, ωστόσο, με σερί 7-0 προσπέρασε ξανά (50-46) στο 25’.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» μπήκε αποφασισμένος στο τελευταίο δεκάλεπτο, ανέβασε την πίεση στην άμυνα του και με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Φιλ Γκος, προηγήθηκε με 70-63, με έξι λεπτά να απομένουν για την λήξη της συνάντησης. Η Βέντσιπλις, ωστόσο, επέστρεψε στην διεκδίκηση της με σερί 7-0 και ισοφάρισε σε 70-70, 3’ και 40’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Ο ΠΑΟΚ με τέσσερις πόντους του Βαγγέλη Μαργαρίτη, προηγήθηκε ξανά στο σκορ με 76-73, με 1’ και 7’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης και «αγκάλιασε» τη νίκη ύστερα από το εύστοχο τρίποντο του Λάκι Τζόουνς (79-73), 28’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 35-41, 57-61, 83-76.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κλάσεν 4, Χρυσικόπουλος 10 (2), Κρουμπάλι 8, Κόνιαρης 5 (1), Τσόχλας 2, Μαργαρίτης 15, Ζάρας 5 (1), Χαραλαμπόπουλος, Κατσίβελης 12 (1), Γκος 12, Τζόουνς 10 (2).

ΒΕΝΤΣΠΙΛΣ (Στελμάχερς): Γκάμπριτς 3 (1), Γιάκοβιτς 2, Λόματζ, Ουμπίλα 7 (1), Σκέλε 12 (1), Γκούλμπις 17 (3), Γιουσίκας 14, Μπρούσεβιτς 16 (2), Ζάκις 5.