Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στο παρκέ του ΣΕΦ μετά το 13’ στην αναμέτρηση με αντίπαλο τον Ήφαιστο Λήμνου, με την οποία ολοκληρώθηκε η τρίτη αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Betshop Basket League, και επιβλήθηκε της νησιωτικής ομάδας με 83-46.

Επτά λεπτά πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Ήφαιστος μείωσε στους πέντε (21-16), αλλά στην συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» με επιμέρους σκορ 62-30 έφτασαν στην επιβλητική επικράτηση. Ο Ζακ ΛεΝτέϊ τελείωσε τον αγώνα με νταμπλ νταμπλ (10 πόντοι και 12 ριμπάουντ) και τον 24χρονο Αμερικανό ψηλό ακολούθησαν σε απόδοση για τους νικητές οι Νάιτζελ Γουίλιαμς – Γκος (11 πόντοι και 4 ασίστ), Κώστας Παπανικολάου (13 πόντοι με 2/4 τρίποντα) και Νίκολα Μιλουτίνοφ (10 πόντοι με 5/7 δίποντα).

Ο Ολυμπιακός άρχισε το ματς με ενέργεια στην άμυνα και με στόχο στην επίθεση να περάσει την μπάλα μέσα στην ρακέτα και με 6 πόντους του Μιλουτίνοφ προηγήθηκε με 19-5 λίγο μετά την συμπλήρωση των πρώτων επτά λεπτών της συνάντησης. Με σερί 6-0 σε διάστημα ενός λεπτού οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν την διαφορά στους πέντε (21-16) στο 13’, αλλά μετά το τάιμ άουτ του Ντέιβιντ Μπλατ, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν πάλι την πίεση στην άμυνα τους και απάντησαν με σερί 12-0 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Γιώργου Πρίντεζη.

Η διαφορά ανέβηκε στους 17 (33-16) στο 17’ και στους 19 (38-19), 27’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός μπήκε με την ίδια ένταση στο δεύτερο μέρος και με σερί 10-0 στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τρίτης περίοδου με τέσσερις πόντους του Παπανικολάου, προηγήθηκε με 28 (50-22).

Με νέο σερί 6-0 με δύο καλάθια του Βασίλη Σπανούλη άρχισαν οι «ερυθρόλευκοι» το τελευταίο δεκάλεπτο και η διαφορά αυξήθηκε στους 31 (67-36) πριν συμπληρωθεί το πρώτο δίλεπτο της περιόδου. Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό έως την λήξη της αναμέτρησης και η τελική διαφορά των 37 πόντων ήταν η μέγιστη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 40-22, 61-34, 83-46.

Ντέιβιντ Μπλατ (προπονητής Ολυμπιακού): «Κανένα παιχνίδι δεν είναι εύκολο μέχρι να το κάνεις εσύ. Θεωρώ πως οι παίκτες μας βγήκαν στο παρκέ με τη σωστή προσέγγιση και κατέβαλαν πραγματική προσπάθεια. Είμαι χαρούμενος που όλοι έπαιξαν και όλοι συνεισέφεραν. Μοιράσαμε καλά τα λεπτά συμμετοχής και τους δώσαμε την ευκαιρία να έρθουν σωματικά έτοιμοι στο παιχνίδι της Πέμπτης.

Ειλικρινά θεωρώ πως κυκλοφορήσαμε πολύ καλά την μπάλα απόψε. Χάσαμε αρκετά ανοικτά σουτ. Αν τα βάζαμε ίσως να είχαμε σκοράρει 110 πόντους. Αλλά μου άρεσε ο τρόπος που κυκλοφορήσαμε την μπάλα και παίξαμε ομαδικά. Αυτή η ομάδα αξίζει περισσότερους από 46 πόντους, οπότε προφανώς κάναμε πολύ καλή δουλειά στην άμυνα. Έχει ήδη μια νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και σίγουρα θα κάνει πολλές περισσότερες».

Σωτήρης Μανωλόπουλος (προπονητής Ηφαίστου): «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό ήταν πάρα πολύ καλός. Εμείς ήμασταν πάρα πολύ κακοί. Δεν έχω να πω πολλά για το παιχνίδι. Η επιθετική άμυνα του Ολυμπιακού μας έβγαλε εντελώς εκτός παιχνιδιού.

Εμείς αυτό που θέλαμε για να είμαστε ανταγωνιστικοί ήταν να ελέγξουμε τον ρυθμό. Όμως, όταν έχεις τόσα λάθη στην επίθεση δεν μπορείς να ελέγξεις τον ρυθμό, ιδιαίτερα με ομάδες που τρέχουν όπως ο Ολυμπιακός. Εύχομαι στον Ολυμπιακό καλή συνέχεια».