Με επιμέρους σκορ 34-15 στα τελευταία 17' του αγώνα ο Ολυμπιακός επικράτησε στο Λαύριο με 71-55 της τοπικής ομάδας στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 18η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Όταν οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 6 (40-34), ανέβασαν την πίεση στην άμυνα τους και με «κλειδιά» και στις δύο πλευρές του γηπέδου, την παρουσία των Ντάριους Τζόνσον - Όντομ, Βαγγέλη Μάντζαρη και το χαμηλό σχήμα του Γιάννη Σφαιρόπουλου με τον Κώστα Παπανικολάου στην θέση «τρία» και τον Ιωάννη Παπαπέτρου σε εκείνη του «τέσσερα», επέβαλλαν τον ρυθμό τους και έφτασαν στην νίκη.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 7-0 με τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη μετά τα πρώτα 3’ και 19’’ του αγώνα, το Λαύριο, ωστόσο, με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του πρώην παίκτη των «ερυθρόλευκων» Μάρκο Κέσελ προσπέρασε με 14-11με 2’ και 19’’ να απομένουν για το τέλος της πρώτης περιόδου. Με γκολ φάουλ του Οθέλο Χάντερ και τρίποντο του Ντάριους Τζόνσον – Όντομ, ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 17-14 1’ και 28’’ πριν την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου, αλλά το Λαύριο με δύο βολές του Νίκου Μπάρλου και ένα καλάθι του Παναγιώτη Τσίρου ισοφάρισε σε 17-17 και με το σκορ αυτό ολοκληρώθηκε η περίοδος.

Οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό και με νέο καλάθι του Μπάρλου και τζαμπ σουτ του Μιχάλη Περράκη προηγήθηκαν με 4 (21-17) λίγο μετά το 11’. Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με πέντε σερί πόντους με ένα τρίποντο του Στρόμπερι (22-21, 7’ και 37’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου), αλλά το Λαύριο συνέχισε με καλές συνεργασίες και με εντυπωσιακό κάρφωμα του Οσμάν Κρούμπαλι στην άμυνα του Ολυμπιακού  προηγήθηκε με 28-25 με 5’ και 4’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου μέρους. Με τον Δημήτρη Αγραβάνη μαχητικό και στις δύο πλευρές του γηπέδου και τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου οι «ερυθρόλευκοι» ανέκτησαν το προβάδισμα (32-30) λίγο μετά το 17’, αλλά οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Μπάρλου και καλάθι του Κρούμπαλι τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ (35-32).

Στα πρώτα 2’ και 20’’ του δεύτερου ημιχρόνου το Λαύριο διεύρυνε το προβάδισμα του με καλάθι του Μπάρλου και γκολ φάουλ του Κρούμπαλι (40-34). Από κλέψιμο του Βαγγέλη Μάντζαρη και τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη στον αιφνιδιασμό ο Ολυμπιακός μείωσε την διαφορά (40-37 λίγο πριν το 23’). Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος χαμήλωσε το σχήμα (Μάντζαρης, Όντομ στα γκραντ, Παπανικολάου, Ιωάννης Παπαπέτρου σε θέσεις «τρία» και «τέσσερα»), οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την πίεση στην άμυνα τους και με σερί 7-0 που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Όντομ προσπέρασαν με 44-41 με 4’ και 30’’ να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου.

Με νέο τρίποντο του Όντομ και βολή του Παπαπέτρου, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 52-44 2’ και 15’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους «ερυθρόλευκους» στο +9 (58-49) με τρίποντο του Παπανικολάου σχεδόν με την εκπνοή της περιόδου. Ο Ολυμπιακός είχε βρει ρυθμό από την βελτιωμένη άμυνα του και με δύο τρίποντα των Μάντζαρη, Όντομ ξέφυγε με 14 (67-53) με 5’ και 34’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 35-32, 49-58, 55-71.

Γιάννης Σφαιρόπουλος (προπονητής Ολυμπιακού): «Ξέραμε πως το Λαύριο είναι μια ανταγωνιστική ομάδα. Είχαμε πει και στο πρώτο γύρο το ίδιο στους παίκτες. Το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα ήταν πλασματικό σε σχέση με την εικόνα του Λαυρίου. Το Λαύριο δυσκόλεψε τον Παναθηναϊκό, τον ΠΑΟΚ και τον Άρη. Όταν προηγηθήκαμε με 3-11, πιστέψαμε πως όλα κρίθηκαν. Έβαλαν μεγάλα σουτ και μας δυσκόλεψαν στη συνέχεια. Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, παίξαμε όπως θέλαμε. Όλα ξεκίνησαν από την άμυνά μας, βελτιώσαμε τα ποσοστά μας στην επίθεση σε δίποντα και τρίποντα και αυτά έγιναν γιατί δεχτήκαμε μόλις 20 πόντους στην άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και κάναμε αυτό που έπρεπε. Πήραμε μια σχετικά εύκολη νίκη. Συγχαρητήρια στο Λαύριο, παίζει πολύ καλό μπάσκετ.

Ο Μάντζαρης είναι ένας παίκτης στον οποίο πιστεύουμε πολύ, είναι ένας παίκτης κλειδί για εμάς. Είναι ένας παίκτης που ξέρουμε πόσο καλά μπορεί να παίξει. Ξεκίνησε το πρωτάθλημα εντυπωσιακά και στήριξε την ομάδα σε όλους τους τομείς και σε επίθεση και σε άμυνα όταν μάλιστα υπήρχαν πολλοί τραυματισμοί στην ομάδα. Είναι φυσιολογικό να κάνει κάποια κοιλιά, αλλά τον βλέπουμε τώρα να ανεβαίνει και πάλι. Τον πιστεύαμε, τον πιστεύουμε και θα τον πιστεύουμε».

Κώστας Παπανικολάου (μπασκετμπολίστας Ολυμπιακού): «Ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο δείξαμε δύο πρόσωπα. Πρέπει να είμαστε έτοιμοι σε κάθε παιχνίδι και σε όλη τη διάρκεια της κάθε αναμέτρησης και στο πρώτο δεν είχαμε συγκέντρωση. Επηρεαστήκαμε και από το αποτέλεσμα του πρώτου γύρου. Αλλά οι προπονητές μας είχαν ενημερώσει πως πρόκειται για μια εντελώς άλλη ομάδα στην έδρα της. Συγχαρητήρια στο Λαύριο για τη μαχητικότητα του».

Χρήστος Σερέλης (προπονητής Λαυρίου): «Εγώ θέλω να ξεκινήσω και να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά παρά τις πολλές απουσίες που είχαμε. Μείναμε δυνατοί και συγκεντρωμένοι για μεγάλο χρονικό διάστημα. Παρουσιαστήκαμε δυνατοί και συγκεντρωμένοι αμυντικά για μεγάλο βαθμό. Υπήρχε μια καθοριστική φάση όταν στο +6 κλέψαμε τη μπάλα και δεν καταφέραμε στον αιφνιδιασμό να κάνουμε το +8 και να αναγκάσουμε τον αντίπαλο μας να πάρει τάιμ άουτ και εμείς ανάσες. Είναι σημαντικό ότι κρατήσαμε τον Ολυμπιακό χαμηλά στο σκορ. Αν συνεχίσουμε έτσι, πιστεύω θα πάρουμε τις νίκες που χρειαζόμαστε για να μείνουμε στην κατηγορία.

Καλά είναι τα όμορφα λόγια, αλλά χρειαζόμαστε νίκες για να μείνουμε στην κατηγορία. Ο Χάμιλτον θα μείνει για έξι εβδομάδες εκτός (σ.σ. κάταγμα επιγονατίδας). Ο Μπολντς και ο Γιανγκ θα παίξουν την Πέμπτη (σ.σ. απέναντι στο Ρέθυμνο στην Κρήτη) κανονικά».

Σάκης Γιαννακόπουλος (μπασκετμπολίστας Λαυρίου): «Εμείς θέλαμε να δούμε κάποια πράγματα για τους επόμενους αγώνες. Θέλαμε να είμαστε ανταγωνιστικοί απέναντι στον Ολυμπιακό και παρότι είχαμε απουσίες βασικών παικτών, καταφέραμε να είμαστε ανταγωνιστικοί για 25 λεπτά. Στην άμυνα μείναμε στο πλάνο μας για περισσότερη ώρα, αλλά μετά ο Ολυμπιακός έχτισε διαφορά και δεν καταφέραμε να μειώσουμε».