Ο Άρης πέρασε νικηφόρα και από τη Χαλκίδα με 88-77 κόντρα στον Ίκαρο LUCY HTL και έκανε σημαντικό βήμα για την έκτη θέση. Αντίθετα δυσκολεύει η υπόθεση παραμονή για τον Ίκαρο.

Παρότι οι γηπεδούχοι είχαν μεγαλύτερο κίνητρο καθώς έπαιζαν μεγάλο μέρος των ελπίδων τους για παραμονή στην Basket League ΟΠΑΠ, ο Άρης πιστοποίησε από το ξεκίνημα πως βρίσκεται σε περίοδο φόρμας. Οι παίκτες του Μίλαν Μίνιτς βρήκαν άμεσα ρυθμό, οι σουτέρ «ζεστάθηκαν» και ο Άρης σημείωσε 36 πόντους στην πρώτη περίοδο παίρνοντας από την αρχή προβάδισμα με +17 (19-36).

Μάλιστα συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο οι «κίτρινοι» έφτασαν να προηγούνται με +22 (19-41) με τους γηπεδούχους να μην έχουν απάντηση στον επιθετικό οίστρο των παικτών του Άρη.

Ο Ίκαρος ήταν αναμενόμενο πως θα αντιδρούσε και το έκανε αρχικά στην τρίτη περίοδο όταν κατάφερε να κατεβάσει τη διαφορά μέχρι και τους 10 πόντους (52-62), όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τα σουτ που τους διατήρησαν σε απόσταση ασφαλείας.

Η τελευταία προσπάθεια του Ικάρου να κάνει την ανατροπή είχε ως αποτέλεσμα το 73-81 του 37’ όταν ο Άσκα κατέβασε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα μετά από πολύ ώρα. Ο Άρης όμως είχε ρυθμό αλλά και τους Μποχωρίδη, Πελεκάνο σε καλή ημέρα και πήρε τη νίκη με 88-77.

Τα δεκάλεπτα: 19-36, 33-52, 58-72, 77-88