Με ανατροπή όπως και στην προηγούμενη εντός έδρας νίκη του επί του ΚΑΟΔ American Genetics, ο Κόροιβος επικράτησε στην Αμαλιάδα του Άρη (72-69) και έφτασε στις τρεις νίκες στις πρώτες έξι αγωνιστικές της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Οι «νεοφώτιστοι» στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ εξελίσσονται σε μετρ των ανατροπών και των θρίλερ με πρωταγωνιστή τον Σάσα Βασίλιεβιτς, ο οποίος απέναντι στην ομάδα της Δράμας με τρίποντο 1,5’’ πριν την λήξη έδωσε την νίκη στον Κόροιβο και σήμερα ήταν καθοριστικός μαζί με τους Ρόμπερτ Λόουερι, Γκιγιέρμο Ρούμπιο.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν καταπληκτικά το ματς και προηγήθηκαν με 20-4 λίγο μετά το πρώτο πεντάλεπτο και με 25-9 1’ και 42’’ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου με πρωταγωνιστή τον Μοχάμεντ Πάσαλιτς. Μέχρι το 11’ (31-17 με γκολ φάουλ του Πάσαλιτς), ο Άρης είχε τον απόλυτο έλεγχο. Ο Κόροιβος άρχισε να ισορροπεί την κατάσταση και με σερί 7-0 με πέντε πόντους του Ρούμπιο κατέβασε την διαφορά στους 7 (31-24) λίγο μετά το 12’ και με σερί 6-0 στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους μείωσε στους 4 (45-41 σκορ ημιχρόνου).

Με τους Αλέξανδρο Βεζένκοφ, Βασίλη Σίμτσακ πρωταγωνιστές οι «κίτρινοι» ξέφυγαν με 11 (54-43) στα πρώτα 3’ και 30’’ του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Βασίλιεβιτς και επιμέρους σκορ 12-2 πλησίασαν στον πόντο (56-55) λίγο πριν το 28’.

Με καλάθια των Βασίλιεβιτς, Γιαννακίδη, ο Κόροιβος προσπέρασε με 59-58 λίγο μετά το 32’, όμως, ο Άρης προσπέρασε με τρίποντο του Βεζένκοφ (67-66) στο 37’. Με τέσσερις βολές από τους Λόουερι, Βασίλιεβιτς, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 70-67 1’ και 4’’ πριν το τέλος, ενώ λίγο νωρίτερα ο Σίμτσακ αστόχησε σε λέι απ.

Ο Βεζένκοφ μείωσε στον πόντο (70-69) με 44’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα. Στα 16’’ πριν το τέλος και ενώ είχε μεσολαβήσει επιθετικό ριμπάουντ του Λόουερι, ο Βασίλιεβιτς με δύο βολές έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στον Κόροιβο (72-69). Ο Τόμας αστόχησε μακρινό τρίποντο και 5’’ πριν την λήξη ο Κανονίδης δεν βρήκε στόχο σε δύο ελεύθερος βολές. Το επιθετικό ριμπάουντ, όμως, πήρε ο Μιχάλης Γιαννακίδης, ο οποίος με μια βολή… σφράγισε την δεύτερη σερί νίκη των «νεοφώτιστων» (73-69).

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 41-45, 55-58, 72-69.

Δημήτρης Πρίφτης (προπονητής Άρη): «Συγχαρητήρια στον Κόροιβο για τη νίκη του. Έπαιξε καλά στο σημερινό παιχνίδι. Συγχαρητήρια και στον κόσμο της Ηλείας για την ατμόσφαιρα που δημιουργεί στο γήπεδο. Εμείς θα πρέπει να βελτιώσουμε τον τρόπο που παίξαμε στο δεύτερο ημίχρονο, να δούμε το βίντεο. Μας προβληματίζουν τα 22 επιθετικά ριμπάουντ που δώσαμε στον αντίπαλο και σίγουρα θα δούμε γιατί δώσαμε 33 βολές στον αντίπαλο, ενώ εμείς σουτάραμε 16. Και γι αυτό πάλι θα δούμε το βίντεο για να το διορθώσουμε, μέχρι εκεί που μπορούμε να το διορθώσουμε. Μπήκαμε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Κόροιβος είναι καλή ομάδα, μας πλήγωσε με τα επιθετικά ριμπάουντ και το παιχνίδι γύρισε γιατί έπαιξε σκληρά και ταυτόχρονα σούταρε 17 βολές στο δεύτερο δεκάλεπτο».

Σπύρος Μούρτος (μπασκετμπολίστας Άρη): «Συγχαρητήρια στον Κόροιβο για τη νίκη του. Έχουμε μια εβδομάδα μπροστά μας να δούμε τα λάθη μας εν όψει του επόμενου αγώνα με τον Κολοσσό Ρόδου».

Χάρης Μαρκόπουλος (προπονητής Κοροίβου): «Ξέραμε πως θα ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι για εμάς απέναντι σε έναν πάρα πολύ δυνατό αντίπαλο. Πρόκειται για μια ομάδα που ψάχνει πάντα την καλύτερη επιλογή, παίζει ομαδικά, βρίσκει τον ελεύθερο παίκτη και αυτό δεν ήταν εύκολο για εμάς να το αντιμετωπίσουμε. Ενώ είχαμε πει κάποια πράγματα, στο πρώτο ημίχρονο δεν κάναμε τίποτα από αυτά. Ο Άρης ξεκίνησε πολύ δυνατά, πήρε μια μεγάλη διαφορά. Προσπαθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο να εξισορροπήσουμε κάπως την κατάσταση και όπως είπε ο κόουτς (σ.σ. Δημήτρης Πρίφτης) στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε πολύ σκληρά, ήμασταν πιο αποτελεσματικοί στην άμυνα και νομίζω ήταν άξιο αναφοράς πως δεχτήκαμε μόνο 2 τρίποντα, έναντι των 7 του πρώτου ημιχρόνου. Το παιχνίδι πήγε στο ποιος θα βάλει το σουτ. Ποιος θα βγάλει τη σωστή φάση στο τέλος και εμείς ήμασταν πιο τυχεροί. Κερδίσαμε και συνεχίζουμε γιατί το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμα. Ευχαριστούμε τον κόσμο για την ενέργεια που έβγαλε, έδωσε φτερά στους παίκτες, ειδικά όταν ήμασταν πίσω στο σκορ και καταφέραμε να επιστρέψουμε».

Γκιγιέ Ρούμπιο (μπασκετμπολίστας Κοροίβου): «Είναι μια σημαντική νίκη, καθώς δείξαμε πως μπορούμε να νικήσουμε μια πολύ μεγάλη ομάδα. Γνωρίζουμε τη θέση στην οποία βρισκόμαστε και από αυτην να παλέψουμε για το καλύτερο. Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι αντίπαλοί μας ήταν πιο δυναμικοί και αποφασιστικοί, όμως καταφέραμε και το γυρίσαμε. Μπράβο σε όλους για την προσπάθεια και ευχαριστούμε τον κόσμο μας που με το χειροκρότημα και την αύρα του μας ώθησε στη σπουδαία νίκη».