Το Ρέθυμνο Aegean ανέβασε τον ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, ανέτρεψε το προβάδισμα της ΑΕΝΚ Δημουλάς και έφτασε στην εντός έδρας νίκη με 63-58 που τον διατηρεί στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Κορυφαίος της κρητικής ομάδας ήταν ο Ντάμιαν Χόλις με 12 πόντους και 4/4 βολές στα τελευταία 48'' της συνάντησης στο ντεμπούτο του στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ και στο Ρέθυμνο Aegean, και ο Φάνης Κουμπούρας με 11 με 4/5 δίποντα και 1/2 τρίποντα.

Η Κηφισιά αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και με τέσσερις πόντους του Δημήτρη Μαυροειδή και τρίποντο του Νίκου Λιακόπουλου προηγήθηκε με 9-0 λίγο μετά την συμπλήρωση των πρώτων τριών λεπτών του αγώνα. Με πρωταγωνιστή τον Κάουνσιλ το Ρέθυμνο Aegean ισοφάρισε σε 15-15 λίγο πριν το 12’, αλλά η ΑΕΝΚ Δημουλάς απάντησε μέσα σε ένα λεπτό με δύο τρίποντα των Ούρος Ντούβνιακ, Ξαβιέ Σάϊλας και ξέφυγε με 6 (21-15).

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον έλεγχο μέχρι λίγο πριν το 17’ (24-19). Με σερί 4-0 που ολοκληρώθηκε με βολή του Μουχάμαντ Φαγιέ 34’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου η κρητική ομάδα πλησίασε στον πόντο (24-23), αλλά με καλάθι του Δημήτρη Μαυροειδή και βολή του Νίκου Μπάρλου, η ΑΕΝΚ Δημουλάς πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (27-23).

Με σερί 8-0 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Φάνη Κουμπούρα, το Ρέθυμνο Aegean προσπέρασε με 36-32 4’ και 16’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Με τρίποντο του Κέιντ Ντέιβις και γκολ φάουλ του Νίκου Μπάρλου η Κηφισιά ανέκτησε πολύ γρήγορα το προβάδισμα (38-36 λίγο πριν το 27’), αλλά με τρίποντο του Γιάννη Καλαμπόκη και δύο βολές του Κάουνσιλ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 44-41 με 23’’ να απομένουν για το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.

Με δύο βολές του Χόλις και καλάθι του Κουμπούρα, το Ρέθυμνο Aegean ανέβασε την διαφορά στους πέντε (48-43) σχεδόν επτά λεπτά πριν την λήξη της συνάντησης. Η άμυνα των γηπεδούχων λειτουργούσε εξαιρετικά και με δύο βολές του Καλαμπόκη και γκολ φάουλ του Φαγιέ, η κρητική ομάδα ξέφυγε με διαφορά 10 (57-47) με 3’ και 56’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης.

Με τρίποντο του Ντέιβις και δύο βολές του Μαυροειδή, η ΑΕΝΚ Δημουλάς πλησίασε απειλητικά, στους τρεις (58-55) 1’ και 8’’ πριν την λήξη της συνάντησης. Με 48’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα, ο Χόλις με δύο βολές, έδωσε… ανάσα στο Ρέθυμνο Aegean (60-55). Η Κηφισιά με μια βολή του Μαυροειδή και καλάθι του Νίκου Λιακόπουλου, μείωσε στο καλάθι (60-58) με 13’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης. Ο Χόλις, ωστόσο, ήταν και πάλι εύστοχος από την «γραμμή της φιλανθρωπίας» και… σφράγισε την νίκη της κρητικής ομάδας (62-58) 11’’ πριν την λήξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 23-27, 44-43, 63-58.

Ηλίας Παπαθεοδώρου (προπονητής ΑΕΝΚ Δημουλάς): «Είχαμε προετοιμαστεί αρκετά καλά αυτή την εβδομάδα για το συγκεκριμένο ματς. Μπήκαμε πολύ καλά, ελέγξαμε τον ρυθμό του παιχνιδιού και εκμεταλλευτήκαμε τον κακό ρυθμό του Ρεθύμνου στο ξεκίνημα του. Είχαμε ένα προβάδισμα το οποίο δεν καταφέραμε να διευρύνουμε λόγω των πολλών λαθών. Τα περισσότερα από αυτά αβίαστα.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Ρέθυμνο Aegean ανέβασε τον ρυθμό του. Έχω την αίσθηση ότι είμαστε ιδανικοί αυτόχειρες με τον τρόπο που παίξαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Χάσαμε πολλές βολές και συνεχίσαμε να κάνουμε πολλά λάθη. Αυτό οδήγησε το Ρέθυμνο στο να το εκμεταλλευτεί και κατάφερε να κερδίσει ένα παιχνίδι στο τέλος που θα μπορούσε να ήταν δικό μας. Δείξαμε ότι φοβηθήκαμε να το κερδίσουμε. Ήμασταν καλύτεροι σε πολλές κατηγορίες της στατιστικής. Περιορίσαμε το Ρέθυμνο στην δημιουργία και στο τρέξιμο, τομείς όπου είναι από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος. Πάραυτα με 13 χαμένες βολές δεν μπορείς να κερδίσεις μία ομάδα που έχει ποιότητα και ψυχολογία. Κρίμα για την προσπάθεια των παιδιών που έκαναν όλη την εβδομάδα. Συγχαρητήρια για την πορεία του Ρεθύμνου και καλή συνέχεια».

Νίκος Μπάρλος (μπασκετμπολίστας ΑΕΝΚ Δημουλάς): «Νομίζω ότι ήμασταν αρκετά διαβασμένοι για αυτό το παιχνίδι αλλά όπως αποδείχτηκε πρέπει να είσαι συγκεντρωμένος 40 λεπτά και όχι 38. Κάναμε μία καλή προσπάθεια και το κρατάμε. Θέλουμε να είμαστε ανταγωνιστικοί μέχρι την τελευταία αγωνιστική. Αν είχαμε πάρει αυτό το παιχνίδι, σίγουρα θα ήταν μεγάλη ανάσα για μας αλλά πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι για 40 λεπτά».

Θανάσης Σκουρτόπουλος (προπονητής Ρεθύμνου Aegean): «Η Κηφισιά σήμερα στο γήπεδο ήταν πιο οργανωμένη και ομαδική και λειτούργησε καλύτερα σαν σύνολο από ότι η ομάδα μου. Τα νούμερα τα λένε όλα. Μία ομάδα που έχει 17-18 ασίστ μέσο όρο σήμερα είχαμε 7, από τις οποίες τις 4 τις έχει κάνει το 4άρι μας, ο Φαγιέ. Έχουμε πλέι μέικερ σε 18 λεπτά με 6 λάθη και δυστυχώς αυτό κάνει το παιχνίδι δύσκολο. Ήταν για μας έκπληξη ότι η γραμμή των ψηλών μας σήμερα δεν ήταν αυτή που έπρεπε. Είχαμε την δυνατότητα να κουράσουμε τον Μαυροειδή και να βάλουμε κάποιους πόντους αλλά δεν τα καταφέραμε. Από εκεί και πέρα η αμυντική συνεργασία και η διάθεση των παιδιών στο 2ο ημίχρονο ήταν αυτό που μας κράτησε ζωντανούς αλλά και να πάρουμε μία διαφορά που δεν κατάφερε η Κηφισιά. Θα εκμεταλλευτούμε την διακοπή τώρα, αν και δεν νομίζω πως είναι καλό για την ομάδα μας. Θέλουμε να συγκροτηθούμε, να ενταχθεί και ο Χόλις που είναι καινούριος. Στην πορεία θέλουμε να εμφανιστούμε όσο το δυνατόν καλύτεροι».

Γιάννης Καλαμπόκης (μπασκετμπολίστας Ρεθύμνου Aegean): «Συγχαρητήρια στην ομάδα μου για τη νίκη αλλά και στην Κηφισιά για την προσπάθεια που έκανε. Για μας ήταν μία εβδομάδα προετοιμασίας λίγο δύσκολη γιατί έγινε μία αλλαγή παίκτη και αυτό πάντα κατά την διάρκεια του πρωταθλήματος στοιχίζει, όσο αφορά στην ομοιογένεια της ομάδας. Οπότε οι δύο βαθμοί της νίκης είναι υπερπολύτιμοι. Όμως, δεν συνδυάστηκαν με μία καλή εμφάνιση. Λίγο πολύ αναμενόμενο γιατί η Κηφισιά ήρθε για να παίξει ένα διαφορετικό τρόπο μπάσκετ από αυτό που παίζουμε εμείς. Να μειώσει τον ρυθμό. Πέσαμε σε αυτή την παγίδα αλλά στο τέλος πήραμε μία διαφορά και δεν κινδυνεύσαμε. Παραμένουμε μέσα στους στόχους που έχουμε θέσει».