Το Ρέθυμνο Cretan Kings πέτυχε επί του Πανιωνίου Su Casa (73-61) την όγδοη σερί εντός έδρας νίκη του και έκανε βήμα για την είσοδο του στα πλέι οφ της EKO Basket League. Από τα «κλειδιά» της νίκης της κρητικής ομάδας ήταν το πολύ καλό ξεκίνημα της (25-9 σκορ πρώτης περιόδου) και η εξαιρετική εμφάνιση του Κόνερ Φράνκαμπ, που πέτυχε 29 πόντους με 6/11 τρίποντα.

Η διαφορά στα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα ήταν μεγάλη μεταξύ των δύο αντιπάλων, με το Ρέθυμνο Cretan Kings να έχει 12/32 και τους «κυανέρυθρους» 5/27.

Η κρητική ομάδα μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και με δύο τρίποντα του Φράνκαμπ και ένα του Νταρνέλ Χάρις, προηγήθηκε με 18-2 λίγο μετά το πρώτο πεντάλεπτο. Στο δεύτερο πεντάλεπτο, ο Πανιώνιος Su Casa με έξι πόντους του Φώτη Λαμπρόπουλου ισορρόπησε την κατάταση και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 25-9.

Οι «κυανέρυθροι» συνέχισαν την αντεπίθεση τους και με 7 πόντους του Λαμπρόπουλου μείωσαν σε 27-20 στο 15’. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στα τελευταία ενάμιση λεπτά του πρώτου ημιχρόνου με σερί 5-0 με τρεις πόντους του Ουέσλι Γκόρντον και δύο βολές του Μάλκολμ Λι και το πρώτο μέρος τελείωσε με το Ρέθυμνο Cretan Kings στο +13 (37-24).

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τρίποντο του Τζόσουα Κάρτερ και την διαφορά να ανεβαίνει στους 16 (40-24) για την κρητική ομάδα. Ο Πανιώνιος Su Casa προσπάθησε να φανεί ανταγωνιστικός, μείωσε στους 9 (40-31 στο 22’), αλλά το Ρέθυμνο Cretan Kings είχε τις απαντήσεις, κυρίως έξω από τα 6,75 μέτρα και από την περιφέρεια και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με προβάδισμα 14 πόντων (59-45) των γηπεδούχων.

Οι λύσεις που έδωσαν οι Μπράντον Μπάουμαν, Σαμάρντο Σάμουελς, έφεραν τους «κυανέρυθρους» σε απόσταση ενός καλαθιού (61-59) στο 35’, ύστερα από επιμέρους σκορ 14-2. Ο Κάρτερ, ωστόσο, με δύο τρίποντα (67-61, 3’ και 29’’ πριν την λήξη της συνάντησης) έδιωξε το άγχος από το Ρέθυμνο Cretan Kings, που με ένα καλάθι του Γκόρντον και τέσσερις με ένα τρίποντο του Φράνκαμπ τελείωσε το ματς με διψήφια διαφορά (73-61).

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 37-24, 59-45, 73-61.

Δημήτρης Μητρόπουλος (συνεργάτης προπονητής του Ρεθύμνου Cretan Kings): «Ήταν ένα ματς που στην αρχή φάνηκε να είναι εύκολο, αλλά ο Πανιώνιος ανέβασε την άμυνα, την ένταση και την ενέργεια του, με αποτέλεσμα να φέρει το παιχνίδι στα ίσια στο φινάλε. Οι παίκτες μας, δεχόμενοι μόλις 61 πόντους και με μεγάλη θέληση στην άμυνα τους μπόρεσαν να διατηρήσουν το προβάδισμα και να εξασφαλίσουν τη νίκη.

Νομίζω ότι τα 47 ριμπάουντ και τα 10 επιθετικά μας έδωσαν αρκετές κατοχές, ενώ εξίσου σημαντικό ήταν το καλό ποσοστό στα τρίποντα.

Ελπίζουμε μετά τη διακοπή να συνεχίσουμε με τον ίδιο ρυθμό και θεωρώ πως με νίκη στο επόμενο εντός έδρας ματς θα βρισκόμαστε εξαιρετικά κοντά στο να εκπληρώσουμε τον στόχο μας. Ευχαριστούμε πολύ τον κόσμο που μας στηρίζει κάθε φορά. Ευχόμαστε καλή συνέχεια στην ομάδα του Πανιωνίου».

Λίνος Γαβριήλ (προπονητής Πανιωνίου Su Casa): «Συγχαρητήρια στο Ρέθυμνο Cretan Kings για τη νίκη του. Ήταν ένα παιχνίδι που άρχισε πολύ άσχημα για μας. Δεν μπήκαμε καθόλου συγκεντρωμένοι. Ήμασταν πολύ παθητικοί. Η ομάδα περνάει ένα κακό “φεγγάρι” και προσπαθούμε μέσα αυτής της διαδικασία να τη βάλουμε να παλέψει περισσότερο, ούτως ώστε να λύσουμε κάποια θέματα “χημείας” που έχουμε, ειδικά στην επίθεση.

Ένα κάκιστο 25-9 του α’ δεκαλέπτου, διορθώθηκε με το 12-15 του β’ δεκαλέπτου. Δυστυχώς στο γ’ δεκάλεπτου στους 21 πόντους που πετύχαμε, ο αντίπαλος πέτυχε 22, ενώ κερδίσαμε 14-16 στο 4ο δεκάλεπτο, όπου όμως ήταν αργά για οποιαδήποτε ανατροπή.

Η ομάδα έδειξε σφυγμό και μείωσε στο καλάθι (61-59), αλλά δεν είχαμε συνέχεια, γιατί δεν είχαμε συγκέντρωση ούτε στην άμυνα του πικ εν ρολ, αλλά ούτε μπορέσαμε να περιορίσουμε την καλή κυκλοφορία των γηπεδούχων.

Αυτήν τη στιγμή είμαστε σε μία πολύ δύσκολη θέση, στη βαθμολογία. Έχουμε ακόμα έναν αγώνα πριν τη διακοπή και από κει και πέρα, χρειαζόμαστε αυτό το “διάλειμμα” για να συνέλθει η ομάδα και να επιστρέψουμε καλύτεροι για να πάρουμε τις νίκες που χρειαζόμαστε».