Παρότι κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ υποχρεώθηκε σε εντός έδρας ήττα από τη Στρασμπούρ για τη 12η αγωνιστική του BCL με 87-88, αποτέλεσμα που έκανε ακόμη πιο δύσκολη την αποστολή της στις δύο τελευταίες αγωνιστικές. Η «Ένωση» που είναι πια στο 6-6, επέστρεψε από το -10 όμως σπατάλησε την ευκαιρία που είχε με τον Μπάρλοου να κάνει βήματα στην καθοριστική επίθεσης της.

Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα κυριάρχησε στα ριμπάουντ (39-24) όμως είχε πέντε περισσότερα λάθη (13-8) ενώ το επιμέρους σκορ από αιφνιδιασμούς ήταν 0-12.

Η ΑΕΚ μπήκε στο παιχνίδι με καλό ρυθμό και παίρνοντας έξι πόντους από τον Τζέιμς προηγήθηκε στο τέλος της πρώτης περιόδου με 23-18 έχοντας 3/5 τρίποντα. Η εκκίνηση της δεύτερης περιόδου όμως δεν ήταν εξίσου καλή και η Στρασμπούρ με ένα σερί 10-4 προηγήθηκε με 28-27 όμως σύντομα η «Ένωση» ανέκτησε το προβάδισμα με 13 πόντους του Σάκοτα (37-30 στο 17΄). Μέσα από την άμυνα της –δέχτηκε επτά πόντους στα τελευταία 6,5 λεπτά- η ΑΕΚ κατάφερε να μείνει μπροστά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (42-35). Καταλυτικό ρόλο διαδραμάτισε η κυριαρχία στα ριμπάουντ (25-15).

Ντεμπούτο με τη φανέλα της ΑΕΚ έκανε ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, η ΑΕΚ προηγήθηκε για πρώτη φοράμε διψήφια διαφορά (46-35) ωστόσο οι Γάλλοι επέστρεψαν γρήγορα προηγήθηκαν (57-58 στο 28΄) και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 64-63.

Η Στρασμπούρ είχε πια καλύτερη ψυχολογία, «πατούσε» καλύτερα στο παρκέ και επτά λεπτά πριν το τέλος του αγώνα ήταν μπροστά με 77-69 και στο 35΄ με 10 (72-82) αφού η ΑΕΚ έβγαζε νευρικότητα στο παιχνίδι της και δεν είχε καλές επιθετικές επιλογές, με αποτέλεσμα να κάνει λάθη που κατά κανόνα οδηγούσαν τους Γάλλους σε σκορ.

1,5 λεπτό πριν το τέλος η ΑΕΚ έμοιαζε πεσμένη στο «καναβάτσο» (78-86) όμως απέδειξε ότι είχε ακόμη «σφυγμό». Εκμεταλλευόμενη διαδοχικά λάθη της Στρασμπούρ, πλησίασε στον πόντο στα 49΄΄(85-86). Στα 13΄΄ ο Λόγκαν πέταξε την μπάλα στο πουθενά και η «Ένωση» είχε την ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι. Την πέταξε όμως στα σκουπίδια. Ο Μπάρλοου πήρε την μπάλα χωρίς να την περιμένει από τον Γκριν και έκανε βήματα. Οι Γάλλοι έκαναν επιθετικό ριμπάουντ όμως τα τέσσερα δέκατα του δευτερολέπτου δεν αρκούσαν για την ΑΕΚ ώστε να κάνει ένα τελευταίο σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 42-35, 63-64, 87-88

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 21 (2), Γκριν 11, Χάρις 5, Ξανθόπουλος 5 (1), Σάκοτα 16 (1), Βασιλόπουλος, Άτιτς, Λαρεντζάκης 12 (2), Μπάρλοου 6, Μαυροειδής 9, Καββαδάς 2.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Κολέ): Ίνγκλις 15 (1), Μποστ 23 (3), Ράιτ 7, Άτκινς 12 (1), Λαμπερί 3, Λελούπ 11 (3), Λόγκαν 13 (3), Μπιλαν 4.