Επιβλητική νίκη πέτυχε ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ επί της Ζαλγκίρις Κάουνας (77-58) για την τρίτη αγωνιστική του Top 16 της Ευρωλίγκας.

Οι «πράσινοι» μπήκαν με μεγάλη ενέργεια στην αναμέτρηση και «καθήλωσαν» με την άμυνα τους στην μεγαλύτερη διάρκεια της συνάντησης την λιθουανική ομάδα. Από την πολύ καλή άμυνα ο Παναθηναϊκός βρήκε ρυθμό στην επίθεση, στην οποία ήταν ομαδικός και στο πρώτο ημίχρονο είχε 6/7 τρίποντα!

Οι «πράσινοι» πήραν από την αρχή το… πάνω χέρι στην αναμέτρηση και με δύο τρίποντα των Έι Τζέι Σλότερ, Τζέιμς Γκιστ, προηγήθηκαν με 9-0 6’ και 21’’ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου και με 24-9 με τέσσερις σερί πόντους του Νίκου Παππά και καλάθι του Βλάντο Γιάνκοβιτς, περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου.

Ο Παναθηναϊκός προς στιγμή χαλάρωσε και η Ζαλγκίρις με πρωταγωνιστές τους Εντγκάρας Ιλανόβας Ουίλι Τσέρι  κατέβασε την διαφορά στους έξι (26-20) με επιμέρους σκορ 11-2, 8’ και 35’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ενώ πλησίασε και στους 4 (28-24) λίγο μετά το 13’. Με δύο τρίποντα των Γιάνκοβιτς, Δημήτρη Διαμαντίδη, οι «πράσινοι» ξέφυγαν και πάλι (38-29) στο 17’ και με τέσσερις βολές των Αντώνη Φώτση, Γκιστ και τρίποντο του Σλότερ τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο στο +13 (46-33).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με μεγάλη ενέργεια στην άμυνα και στο δεύτερο ημίχρονο. Κατάφερε να κρατήσει άποντη την Ζαλγκίρις στα πρώτα 5’ και 30’’ της τρίτης περιόδου και με δύο καλάθια του Γιάνκοβιτς και κάρφωμα του Αντώνη Φώτση από ασίστ του Παππά ξέφυγε με 19 (52-33) 5’ και 8’’ πριν την λήξη του δεκάλεπτου. Με δύο καλάθια των Παππά, Μπατίστα, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διαφορά άνω των 20 πόντων (56-35) με 2’ και 28’’ να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου.

Με την διαφορά στους 21 πόντους (63-42) για τον Παναθηναϊκό τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο. Οι «πράσινοι» παρότι ουσιαστικά είχαν «καθαρίσει» με την υπόθεση νίκη, καθώς είχαν επιβάλλει τον ρυθμό τους και η λιθουανική ομάδα δεν έδειχνε σημάδια αντίδρασης, συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και ανέβασαν την διαφορά στους 24 (70-46) λίγο πριν το 34’. Στην συνέχεια η διαφορά δεν έπεσε κάτω από την τελική των 19 πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 46-33, 63-42, 77-58.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 11 (3), Γιάνκοβιτς 11 (1 τριπ., 7 ριμπ.), Φώτσης 10 (1 τριπ, 6 ριμπ.), Νέλσον, Παππάς 14, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 7 (2 τριπ., 6 α.), Γκιστ 13 (1), Μπατίστα 11 (9 ριμπ.), Διαμαντάκος, Μπλουμς.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Κραπίκας): Τσέρι 13 (2), Λεκαβίτσιους 2, Βένε, Γκουντάιτις 5, Καρινιάουσκας, Σονγκάιλα 4, Γιανκούνας 3, Γιαφτόκας, Μιλάκνις 9 (3), Άντερσον 5, Ντίμσα 4, Ουλανόβας 10.

Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους επέστρεψε στο ΟΑΚΑ ως αντίπαλος και συνεργάτης του προπονητή της λιθουανικής ομάδας Γκιντάρας Κράπικας και αποθεώθηκε από τους φίλους του Παναθηναϊκού που δεν ξέχασαν την προσφορά του στα τέσσερα χρόνια που αγωνίστηκε στους «πράσινους» (2007-10 και 2011-12).

«Παίξαμε πολύ καλά στην τρίτη περίοδο»

Ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς, προπονητής του Παναθηναϊκού, χαρακτήρισε «κλειδί» για την άνετη νίκη της ομάδας του την άμυνα της, τόνισε ότι οι «πράσινοι» έπαιξαν πολύ καλά στην τρίτη περίοδο και πως του άρεσε η πίεση που άσκησε ο Δημήτρης Διαμαντίδης στον αντίπαλο πλέι μέικερ: «Είναι μία σημαντική νίκη για εμάς, η Ζαλγκίρις είναι πολύ καλή ομάδα, πάνω απ’ όλα αν την αφήσεις να παίξει. Κλειδί ήταν η άμυνά μας. Στην τρίτη περίοδο παίξαμε πολύ καλά, αλλά ξεκινήσαμε πολύ καλά συνολικά το παιχνίδι. Σήμερα μου άρεσε πάρα πολύ η πίεση που άσκησε ο Δημήτρης Διαμαντίδης στον αντίπαλο πλέι μέικερ στα πρώτα λεπτά».