Την πέμπτη του φετινή νίκη παννηγύρισε ο Κολοσσός ΒΑΠ που έφυγε με το «διπλό» από τη Θεσσαλονίκη έπειτα από τη νίκη του με 68-57 επί του Άρη στο άδειο λόγω τιμωρίας «Αλεξάνδρειο».

Η ομάδα της Ρόδου έκλεισε ιδανικά τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος καθώς με τη δεύτερη διαδοχική της νίκη απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη και μάλιστα «έπιασε» τους «κίτρινους» στον βαθμολογικό πίνακα.

Οι γηπεδούχοι που παρατάχθηκαν με αγωνιστικά προβλήματα δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ και σε όλη του τη διάρκεια «κυνηγούσαν» τους φιλοξενούμενους.

Ο Κολοσσός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 22-13 ενώ στη δεύτερη περίοδο εκμεταλλευόμενος τα λάθη των περιφερειακών των γηπεδούχων έφτασε τη διαφορά ακόμα και στο +17 (13-30)!

Η αντίδραση των παικτών του Άρη ήταν άμεση και με μπροστάρηδες τους Αθηναίου και Βεζένκοφ έτρεξαν σερί 13-0 και μείωσαν σε 26-30, για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με 30-35.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε καθόλου με τον Κολοσσό να είναι σταθερά μπροστά στο σκορ μη επιτρέποντας στον Άρη να επιστρέψει και να διεκδικήσει το παιχνίδι. Κατάφερε να συντηρήσει μία διαφορά σε διψήφια επίπεδα και τελικά επέστρεψε στη Ρόδο με το 68-57.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 30-35, 39-46,57-68