Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έμεινε από δυνάμεις και λύσεις στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης με συνέπεια να ηττηθεί στο ΟΑΚΑ από την Ρεάλ (89-82) και να αποκλειστεί με «sweep» (3-0) από το Φάιναλ Φορ της Βιτόρια (17-19 Μαΐου). Η «Βασίλισσα» που επικράτησε με επιμέρους σκορ 21-13 στα τελευταία πέντε λεπτά της συνάντησης έγινε η πρώτη χρονικά ομάδα, η οποία προκρίθηκε από τα πλέι οφ της Ευρωλίγκας στο Φάιναλ Φορ.

Με τον Ματ Λοτζέσκι εκπληκτικό, σκόραρε 14 πόντους με απόλυτη ευστοχία (2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/1 βολή) η «ομάδα του τριφυλλιού»τελείωσε το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 41-36, παρότι στην διάρκεια του βρέθηκε πίσω στο σκορ με σημαντικές διαφορές.

Η Ρεάλ που ήταν απόλυτα εύστοχη στα δίποντα (7/7) στο πρώτο δεκάλεπτο, προηγήθηκε με 12-4 στο 4’, όμως, οι «πράσινοι» με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Λοτζέσκι και ένα ακόμη σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Νικ Καλάθη, προσπέρασαν με 16-14, με 2’ και 49’’ να απομένουν για την λήξη της περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, ωστόσο, χαλάρωσε ξανά αμυντικά και η «Βασίλισσα» με έξι πόντους του Τζέφρι Τέιλορ και επιμέρους σκορ 13-4, ξέφυγε με 28-17 στο 12’. Οι «πράσινοι» επέστρεψαν στην καλή άμυνα στα τελευταία τέσσερα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και με επιμέρους σκορ 16-2 με 7 πόντους με ένα τρίποντο του Λοτζέσκι κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +5 (41-36).

Παρότι η Ρεάλ ισοφάρισε γρήγορα σε 41-41, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ απάντησε γρήγορα με τρίποντο του Καλάθη και καλάθι του Γιώργου Παπαγιάννη (46-41 λίγο μετά το 22’) και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 26’ (54-49). Η «Βασίλισσα» με επιμέρους σκορ 9-1, προσπέρασε με 58-56, αλλά το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με ισοπαλία (58-58) ύστερα από καλάθι του Κιθ Λάνγκφορντ.

Μέχρι το 35’ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (68-68), όμως, στο τελευταίο πεντάλεπτο κυριάρχησε η Ρεάλ. Με δύο σερί καλάθια του Γκουστάβο Αγιόν μέσα από την ρακέτα η πρωταθλήτρια Ευρώπης προηγήθηκε με 72-68, λίγο μετά το 36’ και με τρία σερί τρίποντα των Τέιλορ, Άντονι Ράντολφ και Φακούντο Καμπάτσο «αγκάλιασε» τη νίκη και την πρόκριση (81-74) με 1’ και 4’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης.

Οι Καμπάτσο, Ρούντι Φερνάντεθ, Ράντολφ και Τέιλορ ήταν η τετράδα που πρωταγωνίστησε για την «Βασίλισσα», ενώ οι 17 πόντοι και οι 7 ασίστ του Καλάθη, δεν ήταν αρκετοί για να πάρει την νίκη η «ομάδα του τριφυλλιού».

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 41-36, 58-58, 82-89.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 11, Λάνγκφορντ 10 (1), Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 9 (1), Γκιστ 4, Βουγιούκας 8, Λεκαβίτσιους 3 (1), Λοτζέσκι 16 (3/4 τριπ.), Κιλπάτρικ, Καλάθης 17 (3 τριπ., 7 α.), Αντετοκούνμπο, Μήτογλου.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 2, Ράντολφ 14 (2), Φερνάντεθ 16 (3), Καμπάσο 16 (3 τριπ., 10 α.), Αγιόν 12, Κάρολ 2, Ταβάρες 3, Ντεκ 2, Πρέπελιτς, Τόμπκινς 9 (1), Τέιλορ 13 .

Η ΚΑΕ Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μέσω του ιδιοκτήτη του, Δημήτρη Γιαννακόπουλου τίμησε τον παλαίμαχο διεθνή γκαρντ των «πρασίνων» Νίκο Χατζηβρέττα στο πλαίσιο της επετείου των 100 χρόνων από την ίδρυση του τμήματος μπάσκετ του συλλόγου