Η ΑΕΚ... εκτέλεσε στο ΟΑΚΑ τα Τρίκαλα Bc Aries έξω από τα 6,75 μέτρα (13/25) και μπήκε με το «δεξί» (91-72) στην STOIXIMAN.GR Basket League  της σεζόν 2017-18. Η Ένωση είχε την τριάδα Ντούσαν Σάκοτα (16 πόντοι με 4/7 τρίποντα), Μάικ Γκριν (13 πόντοι με 3/3 τρίποντα) και Μπάντζα Σι (9 πόντοι με 3/4 τρίποντα) σε πολύ καλό ρυθμό, ενώ είχε και ισορροπία στο επιθετικό παιχνίδι της με τον Δημήτρη Μαυροειδή να πετυχαίνει 15 πόντους μέσα από την ρακέτα.

Δεν ήταν, ωστόσο, όλα ευχάριστα στην πρεμιέρα για την ΑΕΚ, που μόλις στο δεύτερο λεπτό έχασε τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη. Ο 24χρονος γκαρντ στραβοπάτησε, τραυματίστηκε στον αριστερό αστράγαλο και διακομίστηκε στο νοσοκομείο για εξετάσεις. Από την θεσσαλική ομάδα προσπάθησε περισσότερο ο Λαμόντ Μάρεϊ Τζούνιορ, που τελείωσε το ματς με 25 πόντους με 4/6 τρίποντα.

Με 11 πόντους με ένα τρίποντο του Μάρεϊ Τζούνιορ, τα Τρίκαλα Bc Aries προηγήθηκαν με 14-6 στο πρώτο επτάλεπτο της συνάντησης. Η Ένωση αντέδρασε και με σερί 9-0 σε ενάμιση λεπτά με δύο τρίποντα του Μπάντζα Σι προσπέρασε με 15-14, 1’ και 26’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Ακολούθησε νέο σερί, 10-0 αυτή την φορά της ΑΕΚ σε διάστημα τριών λεπτών με 6 πόντους του Δημήτρη Μαυροειδή και οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 8 (25-17), 2’ και 22’’ μετά την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου.

Η Ένωση άνοιξε την διαφορά προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου όταν ξανά με 10 αναπάντητους πόντους σε διάστημα ενάμιση λεπτών, πέντε του Τσιμενέλου Ελονού και τρίποντο του Ντούσαν Σάκοτα, προηγήθηκε με 16 (42-26) με 1’ και 51’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου μέρους.

Στο πρώτο ενάμιση λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου, με καλάθι του Ντελρόϊ Τζέϊμς και τρίποντο του Μάικ Γκριν, η ΑΕΚ αύξησε την διαφορά στους 20 (47-27). Με δύο σερί καλάθια του Μαυροειδή και ένα του Σάκοτα, η Ένωση προηγήθηκε με 21 (71-50), 2’ και 38’’ μετά την έναρξη της τελευταίας περιόδου. Η διαφορά στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα έφτασε και τους 23 (82-59 στο 36’ και 87-64 στο 37’) με πρωταγωνιστές τους νεαρούς Γιώργο Τσαλμπούρη, Δημήτρη Μωραΐτη.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 42-27, 63-48, 91-72.

Σωτήρης Μανωλόπουλος (προπονητής ΑΕΚ): «Δεν μου άρεσε καθόλου ο τρόπος με τον οποίο ξεκινήσαμε το ματς. Το προσεγγίσαμε πολύ λάθος. Πήγαμε να κερδίσουμε το ματς με την επίθεση, κάτι που δεν θέλω να γίνεται. Στη 2η περίοδο ήμασταν πολύ καλοί. Η 3η περίοδος ήταν αρκετά καλή. Η 4η περίοδος όμως, δεν ήταν καλή.

Το ζητούμενο είναι να έχουμε διάρκεια στην απόδοσή μας. Να παίζουμε συγκεντρωμένα για 40 λεπτά, σε επίθεση και σε άμυνα. Τα Τρίκαλα, μας έκλεψαν 10 φορές την μπάλα, κάτι που είναι απαράδεκτο. Αυτό είναι κάτι που πρέπει να βελτιώσουμε στην συνέχεια».

Για τον τραυματισμό του Λαρεντζάκη και την απουσία του Χάρις και πώς θα καλυφθούν τα κενά: «Από αυτούς που υπάρχουν στο ρόστερ μας. Είμαστε αρκετοί. Δεν έχουμε εικόνα αυτή την στιγμή για τον Λαρεντζάκη, για το αν θα παίξει την Τρίτη, ή όχι».

Κώστας Μέξας (προπονητής Τρικάλων Bc Aries): «Καλή μπασκετική χρονιά σε όλες τις ομάδες. Να έχουμε όσο γίνεται υγεία και περαστικά στον Λαρεντζάκη, να δούμε τι έχει. Για εμάς ήταν σημαντικό ματς στην προετοιμασία που κάνουμε, γιατί έχουμε μείνει πίσω με τις αφίξεις των ξένων. Ήρθαμε να παλέψουμε όσο γίνεται. Στο πρώτο δεκάλεπτο ήμασταν πολύ καλοί. Μετά, η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοσή της.

Κάναμε τακτικά λάθη και η ΑΕΚ είχε κάποιες επιλογές που χάλασαν το μυαλό μας. Στο δεύτερο ημίχρονο, τα παιδιά πάλεψαν μέχρι τέλους. Απλά έχουμε ακόμα πολύ δρόμο μπροστά μας, να καλύψουμε και θα συνεχίσουμε την δουλειά, με σκοπό να είμαστε πιο έτοιμοι στο ματς του Σαββάτου που έρχεται. Να ευχηθώ στην ΑΕΚ καλή επιτυχία και στην Ελλάδα και στην Ευρώπη, που αρχίζει αυτή την εβδομάδα».