Μία νίκη την οποία είχε απόλυτη ανάγκη σημείωσε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ στα Κανάρια Νησιά επί της Γκραν Κανάρια με 99-80 και συνεχίζει την προσπάθεια του, για να μπει στα πλέι οφ της διοργάνωσης. Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο είχε τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκεια του, παίρνοντας σημαντική βοήθεια από παίκτες που έχουν συνήθως βοηθητικό ρόλο και κυρίως τον Γιώργο Παπαγιάννη (14π, 5ρ.) και τον Θανάση Αντετοκούνμπο (16π. με 8/9 δίποντα) ενώ οδηγήθηκε από τον Καλάθη (17π, 5ρ, 9ασ.) και τον Λάνγκφορντ (18π.).

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, πέραν της πολυφωνίας που δείχνουν οι πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, εκτέλεσε με πολύ υψηλά ποσοστά (76,6% στα δίποντα και 42,9% στα τρίποντα) και από τη στιγμή που περιόρισε τα λάθη του στο δεύτερο ημίχρονο στα τέσσερα, έκανε πιο εύκολο το έργο του για να φτάσει στη νίκη.

Το παιχνίδι άρχισε με γρήγορο ρυθμό και αρκετά υψηλό σκορ αφού μετά από μόλις τέσσερα λεπτά, οι Ισπανοί ήταν μπροστά με 12-10. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βρέθηκε πίσω με 19-14 όμως η είσοδος του Λεκαβίτσιους έδωσε διαφορετική πνοή στο παιχνίδι του. Έτσι με ένα σερί 8-0 επέτρεψε στους “πράσινους” να προσπεράσουν με 22-19 στο 8΄. Με καλάθι του Κιθ Λάνγκφορντ που έδωσε λύσεις στα τελευταία λεπτά, η ομάδα του Ρικ Πιτίνο έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 28-26, εκτελώντας με ποσοστό 85,7% στα δίποντα (12/14).

Η Γκραν Κανάρια μπήκε καλύτερη στη δεύτερη περίοδο και με ένα σερί 6-0, βρέθηκε μπροστά με 32-28 όμως ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ όχι μόνο δεν της επέτρεψε να ξεφύγει περισσότερο αλλά άλλαξε ολοκληρωτικά την κατάσταση. “Απάντησε με ένα εντυπωσιακό σερί 16-0 και προηγήθηκε με 44-32 στο 17’, “ακουμπώντας” την μπάλα κοντά στο καλάθι. Εκεί έδιναν βοήθεια τόσο ο Αντετοκούνμπο όσο και ο Παπαγιάννης. Η Γκραν Κανάρια μέσα σε ένα σχεδόν λεπτό, “έτρεξε” ένα 8-0 για να πλησιάσει στο 40-44 και στο τέλος του ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ήταν μπροστά με 50-45, έχοντας 18/24 δίποντα, 3/5 τρίποντα αλλά 12 λάθη.

Τα πρώτα τρία αγωνιστικά λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, έβαλαν τις δύο ομάδες και πάλι σε κατάσταση απόλυτης ισορροπίας (55-55) όμως ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κατάφερε με τον Γιώργο Παπαγιάννη κυρίαρχο στις δύο ρακέτες, να προηγηθεί με έξι (57-63) στα μισά της τρίτης περιόδου και με καλάθια από τους Κιλπάτρικ, Λάνγκφορντ στο τέλος μερικών επιθέσεων, βρέθηκε και στο +7 (62-69 στο 28’). Στο τέλος της τρίτης περιόδου, οι “πράσινοι” είχαν προβάδισμα επτά πόντων (66-73).

Το τελευταίο δεκάλεπτο άρχισε με την ελληνική ομάδα να παίρνει διψήφια διαφορά με καλάθια των δύο Αμερικανών “πλάγιων” και με σερί 11-3 να ανοίγει την “ψαλίδα” στους 12 (69-84 στο 33’). Πέντε λεπτά πριν το τέλος, οι “πράσινοι” έδειχναν να “αγκαλιάζουν” το πολύτιμο “διπλό” (71-86). Οι γηπεδούχοι δεν είχαν τρόπο να επιστρέψουν στο παιχνίδι και ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ με ένα τρίποντο του Καλάθη και δύο ακόμη καλάθια του Αντετοκούνμπο και του Παπαπέτρου, έστειλαν τη διαφορά στους 18 (75-93), τελειώνοντας οριστικά την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-28, 45-50, 66-73, 80-99.
Γκραν Κανάρια (Γκαρσία): Ουίλι 16, Όλιβερ 2, Χάνα 8, Έρικσον 11 (1), Βενε 5 (1), Μπάλβιν, Πάουλι, Ραμπασέδα 21 (5), Στρόμπερι 2, Ραντίσεβιτς 5 (1), Τζέφερσον 2, Τιλί 8.
Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Λάνγκφορντ 18 (3), Παπαγιάννης 14, Παπαπέτρου 10 (1), Γκιστ 8, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 4, Κιλπάτρικ 8, Καλάθης 17 (2), Αντετοκούνμπο 16, Μήτογλου.