Ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στην ημιτελική φάση των πλέι οφ της Basket League ΣΚΡΑΤΣ καθώς επικράτησε για 2η φορά του Κολοσσού H Hotels με 71-80 στο Βενετόκλειο. Οι Ροδίτες παρουσιάστηκαν άκρως ανταγωνιστικοί αλλά στα τελευταία λεπτά τα τρίποντα των Φελντέιν, Φώτση έκαναν τη διαφορά για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη. Οι «πράσινοι» θα αντιμετωπίσουν στην σειρά της ημιτελικής φάσης τον Άρη με πλεονέκτημα έδρας.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο. Ο μεν Κολοσσός H Hotels βασίστηκε στην ευστοχία του έξω από τη γραμμή του τριπόντου (είχε 4/5 προσπάθειες) και κυρίως στην παρουσία του Γιαννούλη Λαρεντζάκη, ο δε Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε τα έξι λάθη του αντιπάλου και πέτυχε καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο. Με τη συμπλήρωση των πρώτων πέντε λεπτών αγώνα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (12-13), με χαρακτηριστικό γεγονός ότι ο Λαρεντζάκης είχε πετύχει τους 10 από τους 12 πόντους της ομάδας του. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 20-19 το οποίο διαμορφώθηκε έπειτα από εύστοχο σουτ τριών πόντων από τον Άχονεν.

Ο Παναθηναϊκός ανέλαβε τα ηνία του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο καθώς εκτός του Τζέιμς Γκιστ είχε τις λύσεις και από τον Αντώνη Φώτση. Ο δε Κολοσσός H Hotels δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικός στα σουτ τριών πόντων – είχε 3/7 στη δεύτερη περίοδο – κυρίως όμως δεν απέφυγε τα λάθη. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 28-35 (16’), οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά με πρωταγωνιστή τον Λιούις καθώς μείωσαν σε 35-36 (17:30), αλλά στα τελευταία δυόμισι λεπτά του αγώνα, ο Παναθηναϊκός έκανε επιμέρους σκορ 2-10 και στο τέλος του ημιχρόνου προηγήθηκε με 37-46.

Ο Κολοσσός H Hotels βελτίωσε την άμυνά του στο τρίτο δεκάλεπτο, επιθετικά επέμεινε στο τρίποντο έχοντας 5/9 προσπάθειες, ενώ ο Παναθηναϊκός δεν είχε την ίδια συνέπεια στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 15-6 έως το 26ο λεπτό και ισορρόπησαν το παιχνίδι (52-52), για να ακολουθήσει επιμέρους σκορ 6-11 υπέρ του Παναθηναϊκού μέχρι το τέλος της περιόδου (58-63) έπειτα από διαδοχικούς πόντους από τον Ελιοτ Ουίλιαμς.

Το ίδιο ανταγωνιστικό ήταν και το τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός διατήρησε το προβάδισμα φθάνοντας έως και το +6 (62-68), εκεί όμως υπέπεσε σε διαδοχικά λάθη. Ο Κολοσσός H Hotels μείωσε τη διαφορά έως και στα επίπεδα των δύο πόντων (69-71, 36:30). Εκεί, ο Παναθηναϊκός είχε τις λύσεις καθώς δύο εύστοχα σουτ τριών πόντων από τους Φελντέιν, Φώτση κι ένα καλάθι από τον Νίκο Παππά στοιχειοθέτησαν το επιμέρους σκορ 2-8 για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη η οποία μπήκε στο τελευταίο λεπτό με αέρα οκτώ πόντων (71-79). Αντιθέτως, ο Κολοσσός H Hotels δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικός στα τρίποντα – σε σχέση με τα προηγούμενα τρία δεκάλεπτα – καθώς είχε 1/9 προσπάθειες.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 36-47, 58-63, 71-80.

Αργύρης Πεδουλάκης (προπονητής Παναθηναϊκού): «Έγινε ένα δυνατό παιχνίδι. Θα μας βοηθήσει για να δούμε τα λάθη μας. Η Ρόδος έπαιξε αυτοματοποιημένα και ήταν εύστοχοι στο σουτ τριών πόντων. Είχαμε κάποια προβλήματα στην άμυνά μας και χάσαμε την αυτοσυγκέντρωσή μας σε κάποια κομμάτια και αυτό είναι λογικό, αφού δεν το έχουμε δουλέψει πολύ. Στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε με περισσότερη ενέργεια, αλλά θα πρέπει να μάθουμε να διαβάζουμε τι παίζει η αντίπαλη ομάδα. Θα προσπαθήσουμε να το βελτιώσουμε το κομμάτι αυτό. Υπάρχει και το θετικό ότι προσπαθήσαμε να πασάρουμε την μπάλα και είχαμε 21 ασίστ με 8 λάθη. Αυτό δείχνει τη διάθεση των παιδιών να βοηθήσει ο ένας τον άλλον. Καλή συνέχεια στη Ρόδο και στον Άρη Λυκογιάννη».

Τζέιμς Γκιστ (μπασκετμπολίστας Παναθηναϊκού): «Ήταν σκληρό παιχνίδι σήμερα. Η ομάδα του Κολοσσού στάθηκε καλά στο παιχνίδι. Στο πρώτο δεκάλεπτο είχε το προβάδισμα, αλλά εμείς μείναμε δεμένοι σαν ομάδα και προσηλωμένοι στο πλάνο μας. Καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη σε ένα καλό ματς. Συγχαρητήρια στην ομάδα του Κολοσσού».

Άρης Λυκογιάννης (προπονητής Κολοσσού H Hotels): «Ένα μικρό σχόλιο για το παιχνίδι… Ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι από την πλευρά μας στο κλείσιμο της σεζόν. Παίξαμε έξυπνα και είχαμε περίσσευμα ενέργειας, παρά το γεγονός πως στερηθήκαμε τον Σαλούστρο. Είχαμε καλή περιφερειακή μέρα και ήμασταν άκρως ανταγωνιστικοί.

Από ‘κει και πέρα, τελειώνει μία σεζόν πολύ δύσκολη για εμάς. Με καινούριους παίκτες και χαμηλό μπάτζετ. Πετύχαμε τους στόχους που είχαμε βάλει. Καθιερώσαμε νέους παίκτες, μπήκαμε στα πλέι οφ και αν δεν είχαμε κάποιους τραυματισμούς τους τελευταίους μήνες θα είχαμε υψηλότερη θέση στη βαθμολογία. Να ευχαριστήσω τους παίκτες μου και τους συνεργάτες μου για τη συνεργασία που είχαμε όλη τη σεζόν. Τη διοίκηση της ομάδας, τους δύο χορηγούς, τους κ.κ. Κουγιό και Χατζηλαζάρου. Τον πρόεδρο τον κύριο Κόκκινο».

Σε ερώτηση για το αν θα παραμείνει: «Συζήτηση επίσημη δεν έχει γίνει. Θα γίνει σίγουρα. Είχαμε δύο σεζόν με καλή συνεργασία και έχουμε βρει μία κοινή γραμμή με τους ανθρώπους της ομάδας. Αλλά, είναι νωρίς ακόμη γιατί τώρα προέχει να ξεκουραστούμε και να απέχουμε από το μπάσκετ. Θα είμαστε σε επαφή και θα δούμε».

Αλέξανδρος Αγγελάκος (μπασκετμπολίστας Κολοσσού H Hotels): «Προσπαθήσαμε να δυσκολέψουμε τον αντίπαλό μας, που είναι μεγαλύτερης κλάσης. Το κάναμε στο μεγάλο μέρος του παιχνιδιού,  αλλά στο τέλος όπως είναι λογικό δεν μπορέσαμε να πάρουμε τη νίκη. Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό».