Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα από την Γαλατάσαραϊ (89-71) στον μικρό τελικό του «Akropolis Cup», που διοργανώνει η Ζαλγκίρις στο Κάουνας για την συμπλήρωση 70 ετών από την ίδρυση της.

Ο Εστέμπαν Μπατίστα ήταν σήμερα όπως και χθες (27/9) στο ματς κόντρα στην Ζαλγκίρις, ο καλύτερος παίκτης των «πρασίνων» με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκός, που ταξίδεψε στην Λιθουανία χωρίς τους τραυματίες Αντώνη Φώτση, Λουκά Μαυροκεφαλίδη, ΝτεΜάρκους Νέλσον και Βλάντο Γιάνκοβιτς, ενώ και σήμερα δεν χρησιμοποιήθηκε ο Έι Τζέι Σλότερ, ο οποίος προέρχεται από τραυματισμό, δεν μπήκε καλά στον αγώνα και στο πρώτο ημίχρονο κυριάρχησε η Γαλατά. Η τουρκική ομάδα προηγήθηκε με διαφορά 16 πόντων (27-11) στην πρώτη περίοδο και 23 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (55-32).

Μέχρι το 25’ η Γαλατάσαραϊ του διεθνούς σέντερ Ίαν Βουγιούκα, του πρώην παίκτη του Πανιωνίου Βλάντιμιρ Μίτσοβ και του πρώην «ερυθρόλευκου» Ζόραν Έρτσεγκ, είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς και προηγήθηκε μέχρι και με διαφορά 31 πόντων (70-39). Οι «πράσινοι» αντέδρασαν και με σερί 13-0 με πρωταγωνιστές τους Μπατίστα, Τζέιμς Γκιστ μείωσαν στους 18 (70-52) λίγο πριν την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου.

Η Γαλατά ξέφυγε πάλι στο σκορ (82-57) με περίπου πέντε λεπτά να απομένουν για το τέλος της συνάντησης. Ο Παναθηναϊκός με τους νεαρούς Λευτέρη Μποχωρίδη, Αντώνη Κόνιαρη και Βασίλη Χαραλαμπόπουλο και επιμέρους σκορ 14-2 κατέβασε την διαφορά στους 13 (84-71) λίγο πριν την λήξη του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 11-27, 32-55, 54-75, 71-89.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 5 (1), Μποχωρίδης 6 (2), Παππάς 10 (2), Διαμαντίδης 8  (9 ασ.), Γκιστ 13 (1), Μπατίστα 22 (10 ρ.), Κόνιαρης 5 (1), Διαμαντάκος 2, Παπαγιάννης.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Αταμάν): Μίτσοβ 10 (1), Έρτσεγκ 8 (2), Τζουάι 2, Βουγιούκας 4, Πότσιους 17 (5), Φουρκάν 7, Αραντόρι 9 (1), Σμιθ 17 (1), Αρόγιο 12 (2), Σινάν 3 (1), Ετζέ.