Το αήττητο σερί της Μάλαγα σταμάτησε στην Γερμανία. Η Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση επιβλήθηκε με διαφορά 20 πόντων (73-53) της ισπανικής ομάδας, που δεν θύμιζε σε τίποτα την Μάλαγα του πρώτου γύρου της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας. Η πρεμιέρα του δεύτερου ολοκληρώθηκε με, επίσης, εύκολες νίκες της Αναντολού Έφες (92-74 την Λιμόζ στην Κωνσταντινούπολη) και της Νταρουσάφακα (68-60 την Σάσαρι στην Σαρδηνία.

Ερυθρός Αστέρας-Ρεάλ Μαδρίτης

Η Αναντολού Έφες με πολύ ενέργεια στην άμυνα και εξαιρετικό ρυθμό στην επίθεση (13/25 τρίποντα) επιβλήθηκε εντός έδρας της Λιμόζ (92-74) παρά τον τραυματισμό του Τζέισον Γκρέιντζερ στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 18 (48-30) με ένα λεπτό να απομένει για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Η γαλλική ομάδα μείωσε στους τέσσερις (59-55) δύο λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου, αλλά με τρία τρίποντα του Τζον Ντίμπλερ, η Έφες ξέφυγε ξανά στο σκορ και έφτασε εύκολα στην νίκη. Ο Ντέρικ Μπράουν (21 πόντοι με 2/5 τρίποντα), ο Τόμας Ερτέλ (20 με 5/7 τρίποντα) και ο Μπράιαντ Ντάνστον, που έκανε νταμπλ νταμπλ (12 πόντοι και 11 ριμπόαυντ), οι οι κορυφαίοι των νικητών.

Καρσίγιακα-Παναθηναϊκός

Με εντυπωσιακό τρόπο η Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση διέκοψε στην Γερμανία το αήττητο της Μάλαγα (73-53), της μοναδικής ομάδας, που είχε τελειώσει τον πρώτο γύρο της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας μόνο με νίκες. Η Μπάμπεργκ κυριάρχησε μετά την πρώτη περίοδο με «όπλο» την ευστοχία της έξω από τα 6,75 μέτρα (10/22 τρίποντα) – σε αντίθεση με την πολύ άστοχη ισπανική ομάδα που είχε 4/26 – και στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου (60-37) είχε ουσιαστικά εξασφαλίσει την νίκη. Οι Γιάνις Στρέλνιεκς (14 πόντοι με 3/6 τρίποντα), Μπράντλεϊ Γουαναμέικερ (13 πόντοι με 3/4 τρίποντα) ήταν οι καλύτεροι της ομάδας του Αντρέα Τρινκιέρι. Ο Νίκος Ζήσης σε 21’ συμμετοχής σκόραρε 8 πόντους, μοίρασε 4 ασίστ και έκανε 4 λάθη.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λιούκ Χαρανγκότι (26 πόντοι με 7/11 δίποντα και 4/5 τρίποντα, και 13 ριμπάουντ) η Νταρουσάφακα πέρασε από την Σαρδηνία (68-60) και άφησε την Σάσαρι χωρίς νίκη στην διοργάνωση.