Ο Άρης επικράτησε με 84-67 του Ικάρου Χαλκίδας και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις του στο 2013. Προσωπικό ρεκόρ πόντων από τον Γιάννη Αθηναίου με 28 πόντους!

Με τον Παρασκευά Μουρατίδη στον πάγκο του ο Άρης έδωσε το καλύτερο δυνατό φινάλε στο 2013 αφού λίγες ημέρες μετά από την πρόκρισή του στον τελικό του Κυπέλλου, πήρε τη νίκη επί του Ικάρου στο Αλεξάνδρειο.

Πρόσωπο της αναμέτρησης ήταν ο Γιάννης Αθηναίου που τελείωσε με 28 πόντους επίδοση που αποτελεί προσωπικό του ρεκόρ παραγωγικότητας στην καριέρα του στην Basket League ΟΠΑΠ. Ο 25χρονος γκαρντ είχε 4/7 βολές, 3/7 δίποντα και 6/7 τρίποντα ενώ μοίρασε και 4 ασιστ.

Οι «κίτρινοι» στηρίχθηκαν στο σουτ έξω από τα 6,75μ. καθώς τελείωσαν το παιχνίδι με 14/29 τρίποντα σε αντίθεση με τους παίκτες της Χαλκίδας που από το ίδιο σημείο είχαν μόλις 2/11.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο όπου ο Άρης είχε βραχεία κεφαλή, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και στη συνέχεια τη διατήρησαν. Μάλιστα στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να προηγηθούν και με +18 (57-39 στο 29’) ενώ το μέγιστο προβάδισμά τους ήταν στο 33’ με +21 (73-52).

* Στο ημίχρονο του αγώνα βραβεύθηκε ο Χάρης Παπαγεωργίου από το Aris Golden Club.