Την δεύτερη σερί εντός έδρας νίκη του πέτυχε το Ρέθυμνο Cretan Kings επί του Ηφαίστου Λήμνου (75-59) για την πρεμιέρα του δεύτερου γύρου της κανονικής περιόδου της EKO Basket League. Η κρητική ομάδα έφτασε τις συνολικά έξι νίκες στο Πρωτάθλημα, όλες στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη».

Το Ρέθυμνο Cretan Kings, επίσης, ισοφάρισε την διαφορά των 16 πόντων, με τους οποίους είχε ηττηθεί στην Λήμνο, χωρίς να καταφέρει να την καλύψει. Το δίδυμο Κόνερ Φράνκαμπ (17 πόντοι με 6/12 σουτ εντός πεδιάς), Τζος Κάρτερ (13 πόντοι με 3/5 τρίποντα) ήταν οι κορυφαίοι της νίκης των γηπεδούχων.

Από το Ρέθυμνο Cretan Kings διακρίθηκε, επίσης, ο Γουέσλι Γκόρντον (11 πόντοι και 8 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους προσπάθησε περισσότερο ο Βλαντ Μολντοβεάνου (15 πόντοι με δύο τρίποντα).

Με τρία τρίποντα (από τους Ραμόν Χάρις, Τζος Κάρτερ και Αλέξη Σπυριδονίδη) σε διάστημα τριών λεπτών, η κρητική ομάδα προηγήθηκε με 21-17, με 44’’ να απομένουν για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το Ρέθυμνο Cretan Kings συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο με σερί 8-0 με δύο καλάθια του Ντέιβιντ Χότον. Σερί που το έφερε μπροστά στο σκορ με διψήφια διαφορά (29-19) στα πρώτα 3’ και 33’’ της δεύτερης περιόδου.

Ο Ήφαιστος προσπάθησε να ισορροπήσει την κατάσταση και με δύο συνεχή καλάθια των Τζέρι Σμιθ, Μιχάλη Πελεκάνου στο τελευταίο λεπτό του δεκάλεπτου μείωσε σε 34-30, 15’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +6 (36-30 με καλάθι του Σπυριδωνίδη).

Η τρίτη περίοδος ήταν καθοριστική για την εξέλιξη του ματς. Με σερί 9-0 σε διάστημα λίγο περισσότερο των δύο λεπτών και με τρεις πόντους του Φράνκαμπ, το Ρέθυμνο Cretan Kings, ξέφυγε με διαφορά 15 πόντων (51-36) στο 25’. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τρίποντο του Κάρτερ και τους γηπεδούχους στο +16 (60-44), ύστερα από επιμέρους σκορ 24-14.

Το Ρέθυμνο Cretan Kings είχε βρει ρυθμό και κυριάρχησε και στην τελευταία περίοδο. Με δύο σερί τρίποντα του Φρανκαμπ προηγήθηκε με 21 πόντους (73-62), που ήταν η μέγιστη τιμή της διαφοράς, με 3’ και 54’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 36-30, 60-44, 75-59.

Σωτήρης Μανωλόπουλος (προπονητής Ηφαίστου): «Θα ήθελα να ευχηθώ χρόνια πολλά και καλή χρονιά, με υγεία. Εύχομαι ό,τι καλύτερο για το νέο έτος.

Το δεύτερο πράγμα που θεωρώ σημαντικό να πω είναι ότι έχουν περάσει 7 χρόνια από τότε που έφυγε ο Νίκος Σαμαράς. Ένας τεράστιος αθλητής που έχει προσφέρει πολλά στον ελληνικό αθλητισμό. Ήταν πρότυπο και πηγή έμπνευσης, έχοντας προσφέρει πολλά στη Λήμνο. Είναι ένας αθλητής που δε θα ξεχαστεί ποτέ και ιδιαίτερα στη Λήμνο.

Σχετικά με το σημερινό παιχνίδι δε χωράει καμία κριτική. Συγχαρητήρια στο Ρέθυμνο. Ήταν καλύτερο και εμείς πολύ κακοί. Το κυριότερο είναι ότι δεν παίξαμε σαν ομάδα και αυτό είναι που με ενοχλεί πολύ και πρέπει να το επαναφέρουμε γιατί μέχρι στιγμής δεν είχαμε δείξει κάτι ανάλογο. Οπότε πρέπει να βρούμε τι φταίει και να επανέλθουμε».

Βαγγέλης Ζιάγκος (προπονητής Ρεθύμνου Cretan Kings): «Καλή χρονιά και χρόνια πολλά σε όλον τον κόσμο. Θα ήθελα να συγχαρώ τον Ήφαιστο και τον Σωτήρη Μανωλόπουλο για την έως τώρα παρουσία της ομάδας τους στη λίγκα, ενώ να τονίσουμε ότι η αξία του ηττημένου δίνει δόξα στον νικητή.

Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά. Όλη την εβδομάδα είχαμε επενδύσει στο ατομικό κομμάτι, δεδομένου ότι ο Ήφαιστος είναι μία ομάδα η οποία παίρνει σκορ βασιζόμενη στο ατομικό επιθετικό ταλέντο.

Ο δεύτερος άξονας που είχαμε δώσει μεγάλη βαρύτητα ήταν το να είμαστε ανθεκτικοί απέναντι στη σκληρή αμυντική συμπεριφορά του Ηφαίστου, δεδομένου ότι παίζαμε απέναντι στην καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος. Και στους δύο αυτούς παράγοντες, η προσήλωση των παιδιών ήταν εντυπωσιακή για το μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού. Καλή συνέχεια στον Ήφαιστο και καλή επιτυχία».