Ο Παναθηναϊκός πήρε το πρώτο «εισιτήριο» πρόκρισης για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας (21/2/2016) με εύκολη στο δεύτερο ημίχρονο νίκη επί του Άρη (90-69) στο ΟΑΚΑ στον πρώτο ημιτελικό. Ο αγώνας ουσιαστικά κρίθηκε στο πρώτο πεντάλεπτο του δεύτερου μέρους, όταν οι «πράσινοι» με επιμέρους σκορ 24-5 ξέφυγαν με διαφορά 20 πόντων (62-42). Πρωταγωνιστής του ξεσπάσματος των νικητών ήταν ο Τζέιμς Φελντέιν με 14 πόντους με 4 τρίποντα σε λιγότερο από πέντε λεπτά. Από κοντά ο Τζέιμς Γκιστ, που ήταν ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού συνολικά στον σημερινό πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στην αναμέτρηση με πολύ ενέργεια στην άμυνα και από την άμυνα βρήκε καλό ρυθμό στην επίθεση. Με δύο τρίποντα του Τζέιμς Γκιστ και με ένα ακόμη του Τζέιμς Φελντέιν ξέφυγε με 13-6 πριν συμπληρωθούν πέντε λεπτά στον αγώνα και με κάρφωμα του Τζέιμς Γκιστ, που έφτασε τους 10 πόντους, στον αιφνιδιασμό με 17-8 λίγο πριν το 6’. Με σερί 7-0 με τρίποντο του Δημήτρη Διαμαντίδη και τέσσερις βολές του Μίροσλαβ Ραντούλιτσα οι «πράσινοι»  προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (24-13) στο 8’ και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με την διαφορά στους 8 για τον Παναθηναϊκό (24-16) μετά από τρίποντο του Τζερέλ ΜακΝιλ στην εκπνοή της περιόδου.

Ο Άρης βελτιώθηκε σημαντικά στην άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να μειώσει από τους εννέα (27-18 με τρίποντο του Δημήτρη Διαμαντίδη) στο καλάθι (33-31) με δύο βολές του Τζαμέλ Χάγκινς με τέσσερα λεπτά να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι «κίτρινοι» συνέχισαν την αντεπίθεση τους με πρωταγωνιστή τον Χάγκινς και με καλάθι του Αμερικανού σέντερ από επιθετικό ριμπάουντ προσπέρασαν με 35-34 1’ και 33’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με καλάθι του Γκιστ και δύο βολές του Διαμαντίδη (38-35 με 52’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου μέρους), αλλά ο Άρης με καλάθι του Χάγκινς από ασίστ του Μακ Νιλ μείωσε στον πόντο (38-37) στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός όπως και στο ξεκίνημα του αγώνα, μπήκε με πολύ ενέργεια στο δεύτερο ημίχρονο και με επιθετικό ρεσιτάλ του Τζέιμς Φελντέιν, που σκόραρε 14 πόντους με 4 τρίποντα σε διάστημα λιγότερο των πέντε λεπτών και τον Τζέιμς Γκιστ να τον ακολουθεί με δύο τρίποντα, δημιούργησε στα μέσα της τρίτης περιόδου διαφορά 20 πόντων (62-42) με επιμέρους σκορ 24-5! Ο Άρης εμφανίστηκε ανήμπορος να αντιδράσει στο ξέσπασμα των «πρασίνων», αλλά και στην συνέχεια της συνάντησης. Στο δεύτερο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου την παράσταση έκλεψε με τρία κοψίματα ο Γιώργος Παπαγιάννης.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στο τέταρτο δεκάλεπτο και η διαφορά έφτασε στην μέγιστη τιμή των 28 πόντων με το πέμπτο τρίποντο του Φελντέιν στο δεύτερο ημίχρονο (85-57) στο 36’. Οι «πράσινοι» που έχουν κατακτήσει τον τίτλο του Κυπέλλου τις τελευταίες τέσσερις σεζόν, θα παίξουν σε τελικό για 12η συνεχή αγωνιστική χρονιά.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 38-37, 69-48, 90-69.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌΣ (Τζόρτζεβιτς): Καλάθης 6 (9 ασίστ), Φελντέιν 22 (6/10 τρίποντα, 6 ριμπάουντ) Πάβλοβιτς, Γκιστ 20 (4/5 διπ. 4/5 τρίποντα), Κούζμιτς 4, Διαμαντίδης 15 (3/3 τρίποντα), Ραντούλιτσα 9, Παπαγιάννης 2 (3 τάπες), Γιάνκοβιτς 9 (3τρίπ.), Φώτσης 3 (1), Χαραλαμπόπουλος

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): ΜακΝιλ 17 (1), Χάγκινς 16, Πελεκάνος 3 (1), Ουάιτ 13 (1), Ουότερς 3(1), Μούρτος 3 (1), Ζάρας 7 (1), Ξανθόπουλος 2, Κοέν 5 (1), Φλιώνης