Την πρώτη νίκη στην ιστορία του στην Basket League πανηγύρισε το Μεσολόγγι ΒΑΧΙ! Οι νεοφώτιστοι, για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος, επικράτησαν με 73-70  του Άρη στο κλειστό του Αγρινίου.

Το Μεσολόγγι ΒΑΧΙ πήρε τη νίκη με εύστοχο τρίποντο του Ντεβόντε Γκριν στο φινάλε του αγώνα.

Για τους γηπεδούχους που πήραν σημαντικές λύσεις από τους παίκτες του πάγκου πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιάννης Αγραβάνης με 15 πόντους, ενώ για τον Άρη ο Δημήτρης Φλιώνης τελείωσε με 18 πόντους.

Μετά από ένα πρώτο δεκάλεπτο που βρήκε τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα, ο Άρης μπήκε στη δεύτερη περίοδο τρέχοντας σερί 10-0. Οι «κίτρινοι» έφτασσαν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά στο 13' με τον Φλιώνη να ευστοχεί σε τρίποντο και να κάνει το σκορ 19-29.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση. Με επτά πόντους από τον Σαχπατζίδη και άλλους πέντε από το Μάθις, το Μεσολόγγι ΒΑΧΙ έτρεξε ένα δικό του σερί 14-0 προσπερνώντας με 33-29 στο 17'. Ο Άρης ωστόσο με ένα μικρό σερί 5-0 πήγε στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα με 40-37.

Οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου βρήκαν πιο γρήγορα ρυθμό στην τρίτη περίοδο και παρότι ο Άρης προηγήθηκε με 39-46, βελτίωσαν την άμυνά τους, κράτησαν τους φιλοξενούμενους για τέσσερα λεπτά δίχως καλάθι εντός παιδιάς, και με ένα επιμέρους 17-3 ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα με 56-49.

Στα μέσα της τέταρτης περιόδου ο Κέβιν Λάνγκφορντ έστειλε τη διαφορά στο +12 (66-54) για το Μεσολόγγι, πριν αναλάβει... δράση ο Δημήτρης Φλιώνης. Ο νεαρός γκαρντ του Άρη έδωσε λύσεις πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. κα με 11 δικούς του πόντους ο Άρης έτρεξε επιμέρους σκορ 2-13 μειώνοντας σε 68-67 στα 22'.

Ο Γιάννης Αγραβάνης βρέθηκε δύο φορές στη γραμμή των βολών, και με 2/4 έκανε το 70-67 στα 18'', όμως στη στην επόμενη επίθεση ο Μάριο Τσάλμερς κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο, αξιοποίησε τις βολές και ισοφάρισε σε 70-70. Με 14'' να απομένουν, ο Ντεβόντε Γκριν πήρε την τελευταία επίθεση, ευστόχησε σε τρίποντο από την κορυφή στη λήξη του χρόνου και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του!

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 37-40, 56-49, 73-70