Ο Ολυμπιακός έχασε τη νίκη στην Γερμανία στην αναμέτρηση της 12ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας με αντίπαλο την Μπάμπεργκ (67-65) μέσα από τα... χέρια του.

Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν για τέταρτη φορά σε ισάριθμες αναμέτρησεις στην έδρα της Μπάμπεργκ, αν και είχαν τον έλεγχο στα πρώτα 34’. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 30-19 στο 15’ και 50-38 στο 25’, ενώ έξι λεπτά πριν την λήξη της συνάντησης ήταν μπροστά στο σκορ με διψήφια διαφορά (62-52).

Από τα λάθη του επωφελήθηκε η Μπάμπεργκ, άλλαξε τον ρυθμό και με σερί 15-0, προσπέρασε με 67-62, 49’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ο Γιάνις Στρέλνιεκς με τρίποντο ύστερα από πεντέμιση λεπτά σιγής, μείωσε για τους «ερυθρόλευκους» σε 67-65, με 33’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα. Ο Ρίκι Χίμκαν αστόχοησε σε σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα, αλλά στην τελευταία επίθεση της συνάντησης, Μπράιαν Ρόμπερτς και Κώστας Παπανικολάου αστόχησαν σε προσπάθειες για τρίποντο.

Για τον Ολυμπιακό η χθεσινή (14/12) ήταν η τρίτη ήττα του στις πρώτες δώδεκα αγωνιστικές της κανονικής περιόδου της ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 32-40, 50-58, 67-65.

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Τρινκιέρι): Χάκετ 13, Χίκμαν 11 (1), Ράιτ 20 (1), Ζήσης 6, Νίκολιτς, Στάιγκερ, Λο, Ρούμπιτ 15 (1), Χέκμαν, Ραντόσεβιτς 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 2, Παπαπέτρου 2, Σπανούλης 11 (2), Στρέλνιεκς 8 (2), Πρίντεζης 12 (1), Παπανικολάου 8 (2), Μάντζαρης 3 (1), Ρόμπερτς 7 (1), Μπόγρης, Ουίλτζερ 10 (2), Τόμπσον 2.

Τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας:

Φενέρμπαχτσε – Ζαλγκίρις         89-90

Μπάμπεργκ – Ολυμπιακός         67-65

Μάλαγα – Χίμκι                               93-84

Ρεάλ – Μπαρτσελόνα   87-75