Τρέχοντας ένα επιμέρους 21-4 στο τελευταία εξάλεπτο και με τον Γουίλιαμ Χάτσερ να έχει 14 πόντους σε αυτό το διάστημα, το Περιστέρι Winmasters έκανε την ανατροπή και έφυγε με τη νίκη (65-73) από την έδρα της Μόρναρ για την 5η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Η ελληνική ομάδα βρισκόταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης με τους γηπεδούχους να χτίσουν και διψήφιες διαφορές που έφτασαν ως και το +13 (37-24). Το φινάλε όμως άνηκε στους παίκτες του Ηλία Ζούρου που ήταν καταιγιστικοί και στις δύο πλευρές του παρκέ οδηγώντας τους «κυανοκίτρινους» στην τρίτη τους νίκη (ρεκόρ 3-2) στη διοργάνωση.

Οι γηπεδούχοι από την αρχή της αναμέτρησης είχαν τον έλεγχο του αγώνα, ενώ σο δεύτερο δεκάλεπτο άνοιξε και η διαφορά με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 40-33.

Στο δεύτερο μέρος η άμυνα του Περιστερίου Winmasters βελτιώθηκε με την ελληνική ομάδα να παραμένει κοντά στο σκορ.

Οι Μαυροβούνιοι προηγήθηκαν στο 34' 61-52 όμως από εκείνο το σημείο η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Μόουζες και Χάτσερ έχτισαν ένα σερί 14-0 για το Περιστέρι Winmasters που προσπέρασε με 66-61 ενώ στη συνέχεια με τον Ξανθόπουλο να είναι αλάνθαστος από τη γραμμή των βολών η ελληνική ομάδα εδραίωσε το προβάδισμά της φτάνοντας στην επικράτηση με 73-65.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 40-33, 51-46, 65-73

ΜΟΡΝΑΡ (Παβίτσεβιτς): Πούλεν 16 (3), Νίνταμ 8 (1), Γουόλερ 8 (1), Μάρκοτα 8 (2), Μπιέλιτσα 5 (1), Σέχοβιτς 2, Ράλεϊ- Ρος, Μπέγκιτς 7, Βράνιες 3 (1), Λούκοβιτς 8.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ WINMASTERS (Ζούρος): Ξανθόπουλος 7, Βασιλόπουλος 2, Χάτσερ 23 (2), Γκρέι 5 (1), Μόουζες 13 (3τρ., 11 ριμπ.), Σμιθ 4, Μπλέικ 6, Σκορδίλης 2, Αγραβάνης, Μορέιρα 10, Καράμπελας.