Ο Κολοσσός H Hotels εκμεταλλεύτηκε τα 20 λάθη του Άρη και ήταν πιο εύστοχος από την γραμμή των βολών με αποτέλεσμα παρότι βρέθηκε στο -13 στο 31’ να επικρατήσει στην Ρόδο των «κίτρινων» (90-86) και με την τρίτη στην σειρά νίκη του να φτάσει τις 8 συνολικά στις πρώτες 19 αγωνιστικές της κανονικής περιόδου της EKO Basket League. Οι 8 νίκες εξασφαλίζουν σε σημαντικό βαθμό στους «θαλασσί» την παραμονή και τους δίνουν το δικαίωμα να ελπίζουν για είσοδο στην πρώτη οκτάδα και συμμετοχή στα πλέι οφ.

Ο Άρης αντίθετα έμεινε στις 5 νίκες και στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Οι «κίτρινοι» πήραν 14 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ (17-3), αλλά έκαναν διπλάσια λάθη (20-10) και έχασαν 9 βολές (16/25) έναντι 4 (22/26) των γηπεδούχων.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ζερμέιν Λοβ, που σκόραρε 23 πόντους με 12/13 βολές, ενώ μοίρασε και 7 ασίστ, και ο Μάλκολμ Γκρίφιν, ο οποίος, επίσης, έδωσε 7 ασίστ, και πέτυχε 18 πόντους με 4/5 τρίποντα. Από τον Άρη προσπάθησαν περισσότερο ο Λευτέρης Μποχωρίδης, που πέτυχε 24 πόντους και μοίρασε 10 ασίστ και ο Βλάντιμιρ Ντραγκίσεβιτς, ο οποίος σκόραρε 20 πόντους.

Οι «κίτρινοι» με σερί 11-0 σε διάστημα τεσσάρων λεπτών μετέτρεψαν το 17-12 του 8’ υπέρ του Κολοσσού H Hotels σε 23-17 υπέρ τους, με τέσσερις πόντους του Μποχωρίδη και τους Τόαρλιν Φιτζπάτρικ, Τζέιλεν Μόρις να πετυχαίνουν από ένα τρίποντο.

Ο Άρης συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με τους Μποχωρίδη, Φιτζπάτρικ και ανέβασε την διαφορά στους 14 (39-25), 2’ και 39’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Με δύο τρίποντα του Γκρίφιν στα τελευταία 32’’, οι γηπεδούχοι μείωσαν την διαφορά στους 6 (43-37) με την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τρίποντο του Τράβις Ντάνιελς και τον Κολοσσό H Hotels με επιμέρους σκορ 9-3 να ισοφαρίζει σε 46-46 στο 23’. Οι «κίτρινοι» απάντησαν με τους Μιλόσεβιτς και Μόρις να πετυχαίνουν από πέντε πόντους με ένα τρίποντο και επιμέρους σκορ 12-3, που τους έφερε μπροστά στο σκορ με 9 (58-49) στο 27’.

Ο Μποχωρίδης συνέχισε να βρίσκεται σε... ανοιχτή γραμμή με το καλάθι και με προσπάθεια του Δημήτρη Φλιώνη, ο Άρης ξέφυγε με 13 (65-52) στο 31’. Οι «θαλασσί» αντέδρασαν ανεβάζοντας την πίεση στην άμυνα τους και με 8 πόντους με ένα τρίποντου του Λοβ, 7, επίσης, με ένα τρίποντο του Γιώργου Τσαλμπούρη, μείωσαν σε 69-67 στο 34’.

Με καλάθια των Γκρίφιν και Λασά Κρομά, οι γηπεδούχοι ισοφάριαν σε 71-71, ένα λεπτό αργότερα. Ο Κολοσσός H Hotels είχε βρει ρυθμό και με καλάθια των Τσαλμπούρη, Κρομά και μια βολή του Γκρίφιν προσπέρασε με 76-73, με 2’ και 49’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης.

Ο Γκρίφιν με τρίποντο έδωσε σημαντικό προβάδισμα, έξι πόντων (83-77) στους «θαλασσί», 40’’ πριν το τέλος του αγώνα. Ο Άρης, όμως, με επιμέρους σκορ 9-4 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Μποχωρίδη και γκολ φάουλ του Φιτζπάτρικ, πλησίασε στον πόντο (87-86) με 8’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης.

Ο Λοβ, όμως, ήταν εύστοχος σε δύο ζευγάρια βολών, ο Μποχωρίδης υπέπεσε ενδιάμεσα σε βήματα και ο Κολοσσός H Hotels πήρε τους δύο πολύτιμους βαθμούς.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 37-43, 52-61, 90-86.

Σάββας Καμπερίδης (προπονητής Άρη): «Είναι μια πολύ δύσκολη και κακή ήττα για εμάς, γιατί θεωρώ ότι ελέγχαμε το παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Τα παιδιά έκαναν πολύ μεγάλη προσπάθεια. Φαίνεται και στον τρόπο που ελέγξαμε τα ριμπάουντ, που είχαμε διπλάσια.

Νομίζω ότι οι πολλές απουσίες των τελευταίων εβδομάδων επηρέασαν, γιατί είχαμε παιδιά που δεν ήταν στην καλύτερή τους κατάσταση και με το δεδομένο του μικρού ροτέισον, κουραστήκαμε στο τέλος. Ο Κολοσσός πίεσε πολύ στην τέταρτη περίοδο. Ο τρόπος που έπαιζε και ήταν στο όριο του φάουλ ήταν και ένας από τους λόγους που επήλθε αυτή η κούραση.

Όταν τα παιχνίδια πηγαίνουν έτσι στο τέλος, πρέπει παρά την κούραση να έχουμε κάποιες καλύτερες αποφάσεις, ώστε να παίρνουμε το αποτέλεσμα που θέλουμε. Για εμάς ο δρόμος από ‘δω και πέρα και με κάθε ήττα που έρχεται, γίνεται και πιο δύσκολος. Εγώ, όμως συνεχίζω να πιστεύω στην ομάδα.

Αν μείνουμε υγιείς και παρουσιάσουμε το πρόσωπο που παρουσιάζουμε στα παιχνίδια στην έδρα μας, νομίζω ότι θα εξαρτάται από εμάς, εάν θα πετύχουμε τον στόχο που τόσο πολύ θέλουμε».

Άρης Λυκογιάννης (προπονητής Κολοσσού H Hotels): «Σαφέστατα πρόκειται για μία πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα μας, σε  ένα πολύ κρίσιμο παιχνίδι και για τους δύο. Θεωρώ ότι παρουσιάσαμε ένα κακό και νωθρό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο όσον αφορά την αμυντική προσέγγιση.

Δώσαμε τη δυνατότητα στον Άρη να πάρει αυτοπεποίθηση, να πάρει τα διπλάσια ριμπάουντ, που δείχνουν τη μεγαλύτερη διάθεση του αντιπάλου να πάει πρώτος στην μπάλα. Παρ’ όλα αυτά, βάζοντας δύο πολύ μεγάλα σουτ, κλείσαμε το πρώτο ημίχρονο με τη διαφορά σε πλαίσια που μας έδωσαν τη δυνατότητα να επιστρέψουμε γρήγορα στο ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε σαφέστατα καλύτερη προσπάθεια και το πιο σημαντικό για εμάς είναι ότι όσες φορές ο Άρης έδειξε ψυχραιμία και συντηρούσε ή ανέβαζε το προβάδισμά του, εμείς δεν τα παρατήσαμε, μείναμε συγκεντρωμένοι και κάναμε τη μεγάλη αντεπίθεση στο τέλος. Πήραμε μία διαφορά μικρή, την οποία συντηρήσαμε έστω και δύσκολα μέχρι το τέλος του παιχνιδιού και πήραμε τη νίκη.

Συγχαρητήρια στα παιδιά. Καλή συνέχεια στον Άρη, στο υπόλοιπο του πρωταθλήματος. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι είναι μία ομάδα, την οποία το ελληνικό πρωτάθλημα τη χρειάζεται και πιστεύω ότι με υπομονή και σύνεση θα καταφέρει να πετύχει τον στόχο της παραμονής».

Για το τι αλλάζει η νίκη στον Κολοσσό: «Έχει ακόμη επτά παιχνίδια και μαθηματικά δεν έχει τελειώσει κάτι. Από την άλλη, έχουμε ένα μεγάλο προβάδισμα γιατί είμαστε τρεις νίκες πάνω από τον Άρη και τον ΠΑΟΚ, καθώς τους έχουμε νικήσει δύο φορές. Είμαστε και δύο νίκες πάνω από τον Πανιώνιο και έχουμε και τη διαφορά.

Έχουμε επτά ματς και θα προσπαθήσουμε να πιέσουμε όσο το δυνατόν περισσότερο την ομάδα, προκειμένου άπαντες να κάνουμε το καλύτερο δυνατό τέλος. Να μπορέσουμε να διεκδικήσουμε όσες περισσότερες νίκες μπορούμε και νομίζω ότι αν το κάνουμε αυτό έχουμε τη δυνατότητα να καταφέρουμε αρκετά πράγματα που δεν βλέπουμε αυτή την στιγμή. Αλλά, για να συμβεί αυτό θα πρέπει να φορτσάρουμε στο τέλος».