Με ανατροπή στην τελευταία περίοδο ο Ήφαιστος επικράτησε στην Λήμνο της ΑΕΚ (72-68) και έκανε το «τρία στα τρία» στην εκκίνηση της κανονικής περιόδου της EKO Basket League. Αντίθετα η Ένωση γνώρισε την δεύτερη ήττα της στις πρώτες τρεις αγωνιστικές.

Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο στις τρεις πρώτες περιόδους, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο και με αντεπίθεση διαρκείας, οι γηπεδούχοι κάλυψαν την διαφορά των 12 πόντων και με τρίποντο του Μάριο Λιτλ 11,5’’ πριν την λήξη του αγώνα προσπέρασαν με 70-68. Ο Κιθ Λάνγκφορντ αστόχησε στην προσπάθεια να απαντήσει έξω από τα 6,75 μέτρα και ο Μιχάλης Πελεκάνος διαμόρφωσε το τελικό 72-68 μέσα σε πανηγυρισμούς της ομάδας και των φιλάθλων του Ηφαίστου.

Η Ένωση έχασε 9 βολές (16/25) έναντι 6 (13/19) του Ηφαίστου και έτσι δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τα 4 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ που πήρε (10-6). Σημαντική ήταν η διαφορά στις ασίστ, με την ομάδα της Λήμνου να μοιράζει 16 έναντι 9 της ΑΕΚ.

Ο Λιτλ ήταν ο κορυφαίος των νικητών πετυχαίνοντας 8 πόντους με δύο τρίποντα στα τελευταία 3’ και 9’’ της αναμέτρησης. Ο Βλαντ Μολντοβεάνου με 15 πόντους με 4/5 τρίποντα ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ηφαίστου, ενώ ο Τζέρι Σμιθ τελείωσε τον αγώνα με νταμπλ νταμπλ (14 πόντοι και 13 ριμπάουντ). Ο Λάνγκφορντ ήταν πρώτος σκόρερ της Ένωσης με 14 πόντους, χωρίς, όμως, να ευστοχήσει σε δίποντο (0/7).

Η ΑΕΚ ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (22-18), ύστερα από δύο βολές του Λάνγκφορντ και καλάθι του Γιόνας Ματσιούλις στα τελευταία 31’’ της περιόδου.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 7-0 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Σμιθ, και προσπέρασαν με 25-23 στο 13’. Η Ένωση, όμως, αντέδρασε γρήγορα. Με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Κακλαμανάκη και επιμέρους σκορ 11-2, ξέφυγε με 34-27, τρία λεπτά αργότερα.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τρίποντο του Βασίλη Τολιόπουλου και την ΑΕΚ στο +8 (40-32 στο 21’). Ο Λίνος Χρυσικόπουλος έδωσε για πρώτη φορά στο ματς διψήφιο προβάδισμα για την Ένωση (49-39) με 5’ και 28’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου.

Ο Γιόνας Ματσιούλις με τρίποντο (59-48) έδωσε ξανά διψήφιο προβάδισμα για την ΑΕΚ στο πρώτο λεπτό του τελευταίου δεκάλεπτου. Ο Ήφαιστος, όμως, απάντησε με σερί 9-0 με τέσσερις πόντους του Δημήτρη Χαριτόπουλου και στο 36’ βρέθηκε σε... απόσταση αναπνοής από τους φιλοξενούμενους (59-57).

Ο Τολιόπουλος με τρίποντο έδωσε... ανάσα στην Ένωση (62-57), αλλά ο Λιτλ απάντησε και εκείνος έξω από τα 6,75 μέτρα (62-60) στο 37’. Η ομάδα της Λήμνου πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με τρίποντο του Μολντοβεάνου (65-64), με 1’ και 52’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης.

Ο Λιτλ έδωσε ξανά προβάδισμα στον Ήφαιστο (67-65) μετά την βολή του Ματσιούλις και 46’’ πριν το τέλος του αγώνα. Ο Λάνγκφορντ με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα έδωσε για τελευταία φορά προβάδισμα στην ΑΕΚ (68-67) με 29’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 32-37, 48-56, 72-68.

Ηλίας Παπαθεοδώρου (προπονητής ΑΕΚ): «Συγχαρητήρια στον Ήφαιστο για τη νίκη. Παρότι ελέγξαμε το παιχνίδι για πάρα πολύ μεγάλο διάστημα, τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο μέρος, θα έλεγα δεν είχαμε την αυτοπεποίθηση που έχουμε και το ένστικτο για να τελειώσουμε το παιχνίδι σε μια στιγμή που ήμασταν μπροστά με διψήφιες διαφορές.

Εκεί, αντί να ανοίξουμε τον ρυθμό και να παίξουμε πιο επιθετικά, ουσιαστικά αρχίσαμε να ροκανίζουμε τον χρόνο και γίναμε πολύ αργοί στην επίθεσή μας. Αργούσαμε να δημιουργήσουμε κάτι και ακολούθως δεν είχαμε σωστές αποφάσεις. Αυτό έδωσε τη δυνατότητα στον Ήφαιστο Λήμνου, με κάποια αμυντικά λάθη που κάναμε και έβγαλαν ελεύθερα σουτ στον αντίπαλο, να πάει το παιχνίδι στο τέλος, όπου εκεί είχε αυτοπεποίθηση και ψυχολογία.

Έβαλε και μεγάλα σουτ και κέρδισε στο τέλος. Είναι μια ήττα που μας πονάει και μας στοιχίζει, κυρίως γιατί ελέγχαμε τον αγώνα».

Σωτήρης Μανωλόπουλος (προπονητής Ηφαίστου Λήμνου): «Εννοείται ότι είμαστε μια ομάδα με μικρή ιστορία στην Basket League, ένα χρόνο και κάτι. Είναι η μεγαλύτερη νίκη που έχουμε κάνει ως τώρα. Απέναντι σε μια ομάδα που είναι πολύ καλή, με καλή στελέχωση, βάθος, καλό προπονητή και βαριά φανέλα. Αυτομάτως λοιπόν, η νίκη μας είναι πολύ μεγάλη. Η νίκη αυτή ήρθε για δύο λόγους.

Πρώτον, γιατί η ατμόσφαιρα για ακόμη μία φορά ήταν καταπληκτική, αλλά σήμερα λίγο παραπάνω, γιατί το παιχνίδι στράβωσε πολλές φορές και το μόνο που πήραμε ήταν ενέργεια και εμψύχωση από τον κόσμο. Αυτό μας έδωσε μια παραπάνω ώθηση, γι αυτό θέλω να ευχαριστήσω για ακόμη μια φορά όσους βρέθηκαν στο γήπεδο και μας υποστήριξαν.

Δεύτερον, γιατί μείναμε ενωμένοι για σαράντα λεπτά. Πέραν αυτών που αφορούν στην τακτική και όσα πρέπει να προσέξουμε και να προφυλάξουμε ως σύνολο, στον πίνακα στα αποδυτήρια είχα γράψει ακριβώς αυτό: να μείνουμε ενωμένοι μέχρι το τέλος. Κι αυτός είναι ο λόγος που κερδίσαμε, γιατί το παιχνίδι στράβωσε και μείναμε ενωμένοι.

Βοηθούσε ο ένας τον άλλον στον αγωνιστικό χώρο, από τον πάγκο οι παίκτες ήταν ενεργητικοί και εμψύχωναν όσους έπαιζαν. Κάναμε αυτά που είχαμε βάλει ως τακτική.

Από εκεί και πέρα, μια τέτοια νίκη που ήρθε νωρίς, γιατί είμαστε ακόμα στον Οκτώβριο, μπορεί να μας αποπροσανατολίσει. Θέλω τα παιδιά να το χαρούν και να το διασκεδάσουν. Από τη Δευτέρα όμως, τα κεφάλια κάτω γιατί έχουμε δρόμο ακόμα. Είμαστε οι ίδιοι που ήμασταν πριν από αυτό το παιχνίδι, δεν είμαστε κάτι περισσότερο ή καλύτερο. Πρέπει να δουλέψουμε γιατί έχουμε πάρα πολύ δρόμο μπροστά μας στην Basket League.

Δεν υπήρχε στιγμή που να μην πιστεύω στη νίκη. Για μένα ήταν να πάρουμε περισσότερο ρυθμό και ενέργεια, το κλειδί. Θέλαμε να είμαστε πιο επιθετικοί, γι αυτό καταφέραμε να επιστρέψουμε και να κερδίσουμε».