Το αήττητο σερί του Περιστερίου Βίκος Cola δεν “έσπασε” στη Θεσσαλονίκη. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έκανε το 6/6 επικρατώντας του Άρη στο “Nick Galis Hall” με 68-62, αφού μετά τη νωθρή εκκίνηση της, είχε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα το προβάδισμα το οποίο έφτασε ακόμη και στους 15 πόντους. Οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να πλησιάσουν στον πόντο όμως εκεί “μίλησε” ο Χάροου με έξι συνεχόμενους πόντους που έκριναν τον νικητή.

Οι “κυανοκίτρινοι” κυριάρχησαν στα ριμπάουντ έχοντας 11 περισσότερα από τον αντίπαλο τους (43 έναντι 32) ενώ εκτέλεσαν καλύτερα από μέση και κοντινή απόσταση (42% στα δίποντα έναντι 33% του Άρη). Από την πλευρά της η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου ήταν ελαφρώς πιο εύστοχη από το τρίποντο (39% έναντι 36%).

Ο Άρης μπήκε εντυπωσιακά στο παιχνίδι και με 3/3 τρίποντα από Τζόουνς, Νταλό και Μπελ προηγήθηκε με 10-0 μετά από τρία λεπτά δράσης. Το Περιστέρι Βίκος Cola βελτίωσε όμως γρήγορα την εικόνα του, πλησίασε και προσπέρασε στο 7ο λεπτό, για να κλείσει το δεκάλεπτο με ένα σερί 18-4.

Οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν σκορ τόσο από κοντά όσο και από μακριά, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν με οχτώ (19-27) στο 14' όμως ο Άρης με σκορ κυρίως από την περίμετρο βρέθηκε και πάλι μπροστά με 30-29 όμως το παιχνίδι χαρακτηρίστηκε στο πρώτο 20λεπτο του από τις διαρκείς διακυμάνσεις. Έτσι η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη απάντησε με ένα νέο σερί 9-0, για να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα οχτώ πόντων.

Με τη συμπλήρωση τριών λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο, το Περιστέρι Βίκος Cola βρέθηκε προηγούμενο για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (33-44) και εκμεταλλευόμενο τη δυστοκία πια των γηπεδούχων, ξέφυγε και με 15 (39-54 στο 27'). Ο Άρης όμως κυρίως μέσα από την άμυνα του και με κάποια “μεγάλα” σουτ από τον Τζόουνς και τον Μποχωρίδη (ευστόχησε μετά από έξι σερί άστοχα τρίποντα), μπήκε ξανά στη διεκδίκηση της νίκης (60-61 στο 37'). Έξι συνεχόμενοι πόντοι του Ράιαν Χάροου όμως έδωσαν “αέρα” επτά πόντων για το Περιστέρι Βίκος Cola (60-67) που κράτησε ως το τέλος το αποτέλεσμα για να φτάσει στο 6/6.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 30-38, 43-56, 62-68.

Αργύρης Πεδουλάκης (Προπονητής Περιστερίου Βίκος Cola): «Νομίζω ότι ήταν μια νίκη την οποία θέλαμε πάρα πολύ. Οι συνθήκες στο Παλέ είναι δύσκολες, γενικώς είναι μια δύσκολη έδρα, πιέζει ο κόσμος και δίνει ένταση στην ομάδα. Αυτές οι νίκες και ο τρόπος που ήρθε δίνουν χαρακτήρα στην ομάδα. Ήμασταν πολύ συγκεντρωμένοι, πηδήξαμε στα ριμπάουντ και γενικώς ότι είχε να κάνει με δύναμη ήμασταν εκεί. Αυτές οι νίκες δίνει αυτοπεποίθηση στην ομάδα και σε ατομικό επίπεδο δίνουν στους παίκτες να καταλάβουν ότι μπορούν να κάνουν πράγματα στην καριέρα τους. Το κλειδί ότι μείναμε συγκεντρωμένοι στο αμυντικό μας κομμάτι. Στην επίθεση προσπαθήσαμε να χτυπήσουμε αδυναμίες του Άρη. Είχαμε κενά… νομίζω ότι κερδίσαμε δίκαια. Ο Άρης είναι μια σκληρή και δουλεμένη ομάδα. Έχει όλα τα εχέγγυα για να πάει καλύτερα στο μέλλον»

Για τη φάση του επιθετικού φάουλ του Λάκι Τζόουνς προς το τέλος: «Νομίζω ότι τον αγκάλιασε και ήταν σωστή η απόφαση».

Βαγγέλης Αγγέλου (Προπονητής Άρη): «Εγώ λέω κάτι κάθε φορά. Τελειώνοντας ένα παιχνίδι έχω πει πολλές φορές ότι δεν είσαι έτοιμος να κάνεις ανάλυση αλλά μπορείς να πεις τα κριτήρια παιχνιδιού. Αν κάποιος μου πει για κριτήρια… Μίλησα με ανθρώπους και μου μου είπαν να μην μιλάω μετά το παιχνίδι. Δεν μιλάω και στη ζωή που ζούμε δεν θα μιλήσω ποτέ για ότι ακούω κι επίσης δεν βλέπω. Πρέπει κάποιος να ξέρει που βρίσκεται. Θα πω λοιπόν ότι θα μπορούσαμε να ήμασταν καλύτεροι τα τελευταία τρία λεπτά αλλά πήραμε λάθος αποφάσεις στην άμυνα. Η όλη κατάσταση επηρέασε τους παίκτες κι αυτό είναι δική μου ευθύνη».

Για τη διαιτησία του σημερινού αγώνα: «Δεν ξέρω αν θα ζω για πάντα. Δεν είμαι έτοιμος να μιλήσω. Σφυρίζεται επιθετικό φάουλ στον ΜακΓκι όταν είναι κλειδωμένος, βήματα όπου και πάλι ήταν κλειδωμένος… Το καλάθι του Τζόουνς; Αν ήταν φάουλ γιατί δεν μέτρησε; Πότε τον αγκάλιασε; Όταν ήταν στο πρώτο βήμα και τον είχε μπροστά του; Δεν καταλαβαίνω τα κριτήρια. Σέβομαι τους διαιτητές, αλλά δεν νομίζω ότι μπορούμε να κάνουμε κάτι. Δεν χρειάζεται να μιλάς. Να πεις τι; Δεν παίζεις καλά απολογείσαι στον κόσμο, στη διοίκηση, στους παίκτες. Θα πω αυτό που λένε. «Κράτα το τιμόνι και κάνε τον σταυρό σου».

Γι' αυτά που είπε στους παίκτες του στην αναύπαλα μεταξύ των δύο ημιχρόνων: «Η ζωή είναι γεμάτη αρνητικά και θετικά απρόοπτα. Δουλειά του παίκτη να προσπαθεί να προσπαθεί και τρία πράγματα συνθέτουν τον στόχο. Να είναι ανταγωνιστικοί, να μάθει ο ένας τον άλλον και να γίνονται καλύτεροι. Αυτό κάνει αυτή η ομάδα. Με τους παίκτες είμαι πολύ επιθετικός ακριβώς γι’ αυτές τις στιγμές. Προπόνηση δεν κάνεις μόνο με την μπάλα αλλά και με το μυαλό. Προσπαθείς να τον ετοιμάσεις για το δύσκολο. Σήμερα, δεν καταλαβαίνω τίποτε. Δεν θέλω να διαμαρτυρηθώ. Στοχευμένα φάουλ τα κριτήρια. Πώς γίνεται να έχει αγκαλιάσει ο Τζόουνς τον παίκτη όταν τον έχει μπροστά του; Αν έγινε, γιατί δεν μέτρησε το καλάθι; Ξέρετε πόσες φορές κλείδωσαν χέρια οι παίκτες του Περιστερίου στον ΜακΓκι; Τουλάχιστον έξι. Βλέπω τα κριτήρια της μίας πλευράς και της άλλης. Δεν λέω ότι χάσαμε από αυτό. Δεν μιλάω».